Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

muilla toukokuisilla käsienpuutumista??

11.05.2007 |

Mulla onkelmia käsien kanssa, un puutuvat ihan koko ajan. Inhottava tunne, ja muutenkin käsistä on loppunut voimat ihan tyystin. Mitään ei pysty enää nostelemaan..



Ja muutenkin pännii kun ei oo minkäännäkösiä supistuksia vieläkään.

Kun 3 vkoa sitten olin painoarviossa, niin arvio oli 3100g. Taitaa poika kasvaa kivan isoksi, alkaa pikkasen jännittämään synnytys!



Yötkin on jo niin vaikeita, ei paljoa unta saa...



Minkäslaisia fiiliksiä muilla??



T:Harmittaa rv 38+6



Pommittaako muitakin jo sukulaiset viesteillä " joko oot haljennu?"

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun koittaa kääntää kylkeä niin kädet on yhtä tyhjän kanssa. ei auta. päivisin ei onneks ole ollu vastaavaa.



appivanhemmat tänään kertoili miten heille on puoli sukua soitellu ja kyselly meidän tilannetta :) onneks soittavat heille eikä meille.



Tiina ja vauvanen rv 39

Vierailija
2/4 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on molemmat kädet puutuneet, pistelee, ei pysy tavarat käsissä jne. Kuulemma tyypillinen raskausoire. Palautuu ennalleen, voi kyllä viedä jopa 4 viikkoa synnytyksestä.Tsemppiä. Kyllä nämäloppumetrit tästä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sormet niin turvoksissa nivelten kohdalta, etten oo käyttäny sormuksia enää moneen viikkoon. oon suunnilleen yhtä pitkällä raskautta kuin sinä, 38+3.



käsien ja erityisesti sormien lisäksi myös jalat puutuu ihan reidestä alkaen. myös lonkat ja alaselkä " kihelmöi" aamuisin, ihan samoin kuin sormet alkaessaan aueta puutuneisuudesta. tosi kenkkua!



painoarviosta tuli mieleen, että mitenkähän luotettavia ne on? mulla sanottiin viime viikolla ultrassa että arvio 2,7 kiloa. sitten tyhmyyksissäni googlasin painoarvion paikkansapitävyys, ja moni sanoi että on tullu isojakin heittoja. no tietysti pelästyin että jos se olikin jo paljon isompi kuin se 2,7 kiloa, niin miten iso siitä ehtiikään tulla jos vielä yliajalle mennään



mua hämää se, kun koko odotusajan on vauvaa tarkkailtu kun se on kasvanu tasaisesti omalla käyrällään, mutta kumminkin keskimääräisten taulukoiden alarajoilla. ja sitten 2 viikkoa sitten eli rv 36 eräs lääkäri tempas ultrasta semmoiset lukemat, että " jos laskettuna aikana syntyy, painaa n 3,8 kiloa" . aiemmin oli arvioitu että jos mentäs " tappiin asti" eli viikolle 42, se painaisi n 3,3-3,4 kiloa.



ja nyt viime viikolla arvioitiin sen hetkiseksi painoksi 2,7 kiloa... sen mukaanhan se olisi 40+ viikoilla joku reilu 3kg, ei mikää jätti kumminkaa.



jonkun oli pakko olla täysin väärässä, mutten oikein tiedä mihin uskoisin. ja sitten alkaa ahdistaa, että jos se onkin sittenkin niin iso ettei mahdu! nyt elän toivossa päivä toisensa jälkeen kun tulee supistuksia, mutta ei ne vaan voimistu tarpeeksi... tää on eka asia joka mua raskausaikana ihan oikeasti jännittää. koko juttu tähän synnytyspohdintaan asti on menny ihan omalla painollaan, enkä oo osannu stressata.



nyt oon ihan kauhusta jäykkänä välillä kun kuvittelen ja näen painajaisia, että mun pieni 2,7-kiloinen (kasvaahan se koko ajan ja arvio on vain arvio) onkin yli 4 kiloinen ja jää jumiin.

Vierailija
4/4 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi



Minäkin olen kuullut, että kokoarvioissa on ollut aikamoisia heittoja. Olen käynyt tässä loppuraskaudesta kaksi kertaa ultrassa, jossa lääkäri on arvioinut vauvan kokoa, ja arviointi on selvästikin hankalaa. Toisella kerralla lääkärin apuna oli sairaalan gynegologi, joka oli kokeneempi sen laitteen käytössä, ja heidän keskustelustaan kyllä sai sen kuvan, että virhearviot eivät ole mitenkään mahdottomia.



Ja sitten lohdutukseksi ison vauvan varalle: juttelin tässä juuri yhden äidin kanssa, jonka vauva oli ollut 4,5-kiloinen syntyessään (kaksi viikkoa lasketun päivän jälkeen) ja hyvin oli mennyt. Joku hänen tuttu kätilönsä oli etukäteen sanonut, että ison vauvan synnyttäminen voi olla jopa helpompaa kuin pienen, sillä iso osaa jotenkin itsekin vähän avittaa itseään sieltä ulos...



T. Pii76 (rv 38 + 5)