Raskausajandiabeetikot auttakaa: kätilö suositteli sokerirasitusta rv38+!!
Toivottavasti joku osaa auttaa!
Minulla oli sokeri hiukan koholla pissanäytteessä äippäpolikäynnin yhteydessä ja ottivat sen vuoksi verikokeen, jonka tuloksen sain tänään. Verensokeri oli 7,4 ja olin juuri ennen mittausta syönyt kunnon aterian sekä vielä pussillisen karkkia päälle. Eli tuo verensokeriarvo ei siis missään nimessä ole paastoverensokeri, vaan päinvastoin. Sekä lääkäri että kätilö sanoivat silloin äippäpolilla, että juuri tuo karkkipussi saattaa aiheuttaa sokeria pissaan.
Tänään kuitenkin kätilö soitti ja oli sitä mieltä, että minun tulisi mennä sokerirasituskokeeseen. En itse pidä ajatuksesta, sillä verensokerini on muutenkin altis olemaan alhaalla aamuisin, enkä voi kuvitellakaan, että näin viimeisilläni raskaana olisin 12 tuntia syömättä ja juomatta. Kun sitten vielä pitäisi kaksi tuntia siemailla sokerilientä, niin voin vain kuvitella mikä oloni on sen jälkeen. Ihmettelivät tuota myös labrassa, että kuinka näin viimeisillä viikoilla suositellaan sokerirasitusta...
Luin juuri diabetesliiton sivuilta, että ei-diabeetikolla verensokeri on aterian jälkeen yleensä 5-8, eli tuo oma arvoni osuu näiden rajojen sisään.
Koskaan ei ole sokerit olleet koholla, enkä ole aikaisemmin raskausajan diabetesta sairastanut.
Minkälaisia verensokeriarvoja teillä on, joilla on todettu raskausajan diabetes?
Kiitän etukäteen tuhannesti vastauksista :)
Nalle rv38+ ja poika 2v11kk
Kommentit (28)
Jos sokereissa ei ole häikkää, tuskin sulle edes kauhean huono olo tulee. Lapsen kannalta on hyvä tietää, onko hän mahdollisesti altistunut korkeille sokereille.
Virtsan stiksissä näkyy sokeria plussalla vain, jos arvot on noin 9-10 kieppeillä. Minulla ei esim ole koskaan näkynyt virtsassa sokeria, vaikka raskausajandiabeetikko olenkin.
Tuo sun karkkipussin jälkeen mitattu arvo on varmasti normaali, koska siskoni (ei sairasta diabetestä) söi muutaman karkin ja sen jälkeen sokerit näyttivät hetkellisesti 6,8.
t.Amanda
Enemmän voi olla pahasta jos et käy ja sinulla on raskausajan diabetes.
Jos sokerirasituksessa on kaksi arvoa viite arvojen yläpuolella niin yleensä otetaan vuorokausi seurantaan polille.
Eli silloin mitataan ja seurataan verensokereita tarkemmin.
Mutta ihmeessä mene sokerirasitukseen. Kyllä siihen pystyt! Heti aamusta kun saat ajan niin se helpottaa. Yleensä syömättömyyttä suositellaan 10-12 tunnin ajan.
päätin olla menemättä. menin siis neuvolaan suoran kahvipöydästä, ja pissa yhdellä plussalla. Siinä vaiheessa raskautta painoa tullut 11 kg, tasaista painonnousua, vauvan koko normaali etc. Päätin siis olla menemättä frasitukseen, mutta neuvolan KUULUU suositella (tai meillä: yrittää pakottaa). Mä tein muuten vielä niin, että seuraavana päivänä kävin neuvolan vessassa pissillä, ja tein se stiksin ihan itse, eikä siinä sitten enään sokeria ollut.
Ei se sokerirasitus mikään ihana kokemus ole, mutta siitä selviää kyllä. Minäkin olen rasituksissa käynyt valtavien raskauspahoinvointien aikaan ja pelännyt olen aina etukäteen, mutta rasitukset ovat onnistuneet.
Raskausdiabeetikot, jotka ovat olleet dieetillä, saatetaan vielä tuossa vaiheessa laittaa insuliinillekkin, jos verensokerit eivät pysy dieetistä huolimatta kohdillaan.
Todennäköisesti käyntisi on turha ja makeiset ovat aiheuttaneet sokerin näkymisen pissaan, mutta parempihan se on varmistaa asia?
Nalle78:
Toivottavasti joku osaa auttaa!Minulla oli sokeri hiukan koholla pissanäytteessä äippäpolikäynnin yhteydessä ja ottivat sen vuoksi verikokeen, jonka tuloksen sain tänään. Verensokeri oli 7,4 ja olin juuri ennen mittausta syönyt kunnon aterian sekä vielä pussillisen karkkia päälle. Eli tuo verensokeriarvo ei siis missään nimessä ole paastoverensokeri, vaan päinvastoin. Sekä lääkäri että kätilö sanoivat silloin äippäpolilla, että juuri tuo karkkipussi saattaa aiheuttaa sokeria pissaan.
Tänään kuitenkin kätilö soitti ja oli sitä mieltä, että minun tulisi mennä sokerirasituskokeeseen. En itse pidä ajatuksesta, sillä verensokerini on muutenkin altis olemaan alhaalla aamuisin, enkä voi kuvitellakaan, että näin viimeisilläni raskaana olisin 12 tuntia syömättä ja juomatta. Kun sitten vielä pitäisi kaksi tuntia siemailla sokerilientä, niin voin vain kuvitella mikä oloni on sen jälkeen. Ihmettelivät tuota myös labrassa, että kuinka näin viimeisillä viikoilla suositellaan sokerirasitusta...
Luin juuri diabetesliiton sivuilta, että ei-diabeetikolla verensokeri on aterian jälkeen yleensä 5-8, eli tuo oma arvoni osuu näiden rajojen sisään.
Koskaan ei ole sokerit olleet koholla, enkä ole aikaisemmin raskausajan diabetesta sairastanut.
Minkälaisia verensokeriarvoja teillä on, joilla on todettu raskausajan diabetes?
Kiitän etukäteen tuhannesti vastauksista :)
Nalle rv38+ ja poika 2v11kk
itsehän jokainen ratkaisunsa tekee ja niin toimii, mutta ehkä sinuna menisin kuitenkin rasituksessa käymään! Onhan se jo ihan oman terveydenkin kannalta hyväksi, jos sattuu että diabetes todetaan. Ja kuitenkin kun tuo aikuisiän diabetes on yleistynyt, ja on monia jotka eivät sitä tiedä edes sairastavansa...
Itse ainakin olen menossa hyvillä mielin raskausajan jälkeen sokerirasitukseen, jotta voidaan mahdollisesti poissulkea aikuisiän diabeteksen " tuomio" . Kun en itse mielelläni terveydellä leikkisi.
Mistä tiedät että aamulla sokeriarvosi ovat matalat? Itsekin niin olen monesti luullut (kun " siltä on tuntunut" ), mutta kun olen arvoni mitannut, ne ovatkin olleet " yli sallitun" (meillä paastoarvon raja raskausajan diabeetikolle 5.0mmol/l).
En tiedä, kuinka paljon sinulla oli siitä ateriasta ja karkin syönnistä aikaa, mutta tosiaan sokeriarvo on korkein 1-1,5 h aterian jälkeen. Ja meillä raskausajandiabetestuomion saaneilla nuo sokerin raja-arvot aterian jälkeen ovat siinä 6.8-7.5 paikkeilla (riippuu täysin asuinpaikkakunnasta, mulla on raja-arvo 6.8).
ja vaikka minullakin raskausajan diabetes todettiin joskus viikoilla 27-29, niin ainoastaan kerran on ollut sokeria pissassa yhden plussan verran (tämäkin äitiyspolilla, silloin viikolla 29 kun diabeteshoitajan vastaanotolla kävin). Vaikka nyt parin viikon ajan paastoarvot olivat koholla (olivat aamuisin yli sallitun), pissassa se ei silti näkynyt. Tulevana perjantaina on kokoarvio, jossa selviää minkä kokoiseksi vauva on kerennyt kasvamaan. Viikolla 29 vauvan koko oli normaalikäyrällä, joten ainakaan tuolloin vielä ei ollut vaikuttanut sokerit vauvan kokoon. Enkä usko että vauva vieläkään on iso, neuvolatädin mukaan " reilusti alle 4kiloinen tulossa" . Vauvan omat sokerit toki voivat olla liian matalat syntymän jälkeen, koska vauvan haima on joutunut " kovemmalle" tuottaessaan insuliinia enemmän silloin, kun itselläni sokerit ovat persiillään...
jonttu rv 38+1
Olenkin menossa heti huomenna aamulla sokerirasitustestiin. :) Kuten moni jo sanoikin, niin parashan se on vauvan ja myös itseni kannalta saada selvyys.
jonttu, kyselit tuosta, että mistä tiedän alhaisesta verensokeristani:
" Mistä tiedät että aamulla sokeriarvosi ovat matalat? Itsekin niin olen monesti luullut (kun " siltä on tuntunut" ), mutta kun olen arvoni mitannut, ne ovatkin olleet " yli sallitun" (meillä paastoarvon raja raskausajan diabeetikolle 5.0mmol/l)."
Ystävälläni on diabetes ja olen hänen verensokerimittarillaan mittaillut joskus verensokeriani. Aamulla, ennen aamupalaa, se on 2 paikkeilla, eli aika alhainen. Diabetesliiton arvojen mukaan 3-5 on normaali paastoarvo ja 5-8 on normaali aterianjälkeinen arvo.
Vielä tuosta omasta arvostani (7,4) karkkipussin ja aterian jälkeen. Söin kotosalla ennen polilla käyntiä, joten aikaa verensokerin mittauksen ja aterian välille tuli juuri ehkä noin 1,5 tuntia.
Mutta huomennapa selviää. Tulen vielä kertomaan, kuinka kävi!
Nalle rv38+2 ja poika 2v11kk
Tulen vähän myöhässä pistämään lusikkani soppaan, mutta kommentoin kuitenkin.
Ei tuolla raskausdiabetesdiagnoosilla enää tuossa vaiheessa raskautta (kun vauva ovi periaatteessa syntyä koska vaan...) olen kauheasti merkitystä. Tottakai kannattaa vältellä makeita ja syödä muutenkin terveellisesti, sillä vauva kerää vielä painoa kohdussa joka päivä ja viikko ja herkemmin, jos sokerit ovat koholla. Insuliineja tuskin näin myöhään enää aloitettaisiin, vaikka arvot koholla olisivatkin (aika harvoin tarvitaan muutenkaan) Ja siltä kannalta tieto on tärkeä, että jos sokerit olisivat koholla, niin syntymän jälkeen herkemmin seurattaisiin vauvan sokereita. Isoilla vauvoilla näin tehdään joka tapauksessa.
Mutta tähän tarkoitukseen saman tai luotettavammakin tiedon kuin rasituksella saisi nopeasti myös verensokerin kotiseurannalla eli mittaamalla jokusen päivän, mitä sokerisi näyttävät aamulla ja aterioilla ihan normaalilla syömisellä. Se rasitus sokerilitkun juomisineen kun on aina kuitenkin " keinotekoinen" tilanne.
Suurin syy sokerirasitukselle ja mahdolliselle diagnoosille (pelkällä kotiseurannalla ei " virallista" diagnoosia tehdä) on kuitenkin se, että saat itse tietää, onko sinulla raskausdiabetes vai ei. Raskausdiabetes kun on riskitekijä myös myöhemmällä aikuistyypin diabetekselle. Muistan lukeneeni, että jopa 25% raskausdiabeetikoista sairastuu siihen 10v sisään raskausdiabeteksestä. Eli jos raskausdiabetes olisi, niin voisi itse tarkkailla muita mahdollisia riskitekijöitä esim. ylipainoa, ruokailutottumuksia ja yrittää estää diabetestä.
Tulehan tosiaan kertomaan kuinka kävi (; Tsemppiä niin rasitukseen kuin tulevaan synnytykseenkin.
Itselläni oli ed. raskaudessa insuliinihoitoinen raskausdiabetes. Vauva syntyi 3,3-kiloisena viikolla 38+6. Ja todistettavasti " oli sokeria nähnyt" (viitaten johonkin kirjoitukseen edellä) eli ei se pelkkä koko kerro sokerivauvoista.
Nyt uudelleen raskaana ja litkun juominen rasituksessa itselläni edessä taas perjantaina...
Mullakin on huomenna aamusta sokerirasitus. Mitään hämminkiä ei missään omissa arvoissani ole ollut tässä raskaudessa (eikä kahdessa aikaisemmassakaan) ja painoindeksi on normaali, mutta joulukuussa tehty yksityisen lääkärin painoarvioultra sekoitti pakan. Hän sai vauvan painoarvioksi la:na 4600 g (molemmat aikaisemmat lapsenikin hiukan yli nelikiloisia, mutta olemme miehen kanssa pitkiä molemmat). Kun neuvolan lääkäri sai tämän tiedon joulunalusviikolla, hän pisti minut pitkän harkinnan jälkeen sokerirasitukseen. Joululomien ja labran kiireiden takia pääsen sinne vasta huomenna! Ilmeisesti olisin voinut tässä tilanteessa järkätä itseni jotenkin jonon ohi, mutta en sitten viitsinyt, kun terkka oli alunperinkin sitä mieltä, että käynti on hänen mielestään turha ;-).
Lääkäri muuten kommentoi, että eipä rasitus enää tähän raskauteen pahemmin vaikuta, mutta toki mahdollinen taipumus on hyvä tietää nimenomaan aikuisiän diabetestä silmällä pitäen. Mutta hyvillä mielin lähden rasitukseen - lapset hoitoon ja itselle hyvää lukemista muutamaksi tunniksi ;-).
t. Jogu (37+0)
Itselläni paastoarvo rasituksessa oli edellisessä raskaudessa huima 7,0!
Kakkosarvo vain lievästi koholla ja kolmas normaali.
Pitkään mulla aterianjälkeiset arvot oli ihan normaaleja ilman insuliinejakin (luokkaa 5,5 - 6,5), ongelmana nimenomaan tuo paastoarvo, joka herkästi myöhemminkin oli 6 pintaan (saattoi kummasti jopa laskea aamupalan syömisellä?)
Eli jos virtsassa on sokeria, niin jotenkin tilanne kannattaa tsekata. Yksittäinen sormenpäämittaus ei vielä kerro paljoakaan. Karkkipussista (paljon puhdasta sokeria) löytynee todennäköisin selitys löydökselle. Itselläni ei tainnut raskausdiabeteksestä huolimatta olla kuin kerran vähän sokeria virtsassa. Tosin munuaiset laskee toisilla loppuraskaudessa helpommin sokeria läpi eli aina välttämättä ei ole sokerit koholla, vaikka pissassa näkyisi. Ei raskaana olevalla verensokerin pitää tosiaan olla 9-10 luokkaa ennen kuin näkyy pissassa.
Vielä on pakko kommentoida siitä sokerilitkusta. Kun sain lähetteen sinne rasitukseen, kyselin siitä muutamalta siellä käyneeltä. Ei se litku kuulemma mitään mahdotonta ole kiskaista ja oman mieheni mukaan (on joskus myös käynyt rasituksen) sen saa juotua " 100 kertaa helpommin" kuin glaubersuolaliuoksen. Eli jos joku on paastonnut ja joutunut ottamaan glaubersuolaa, tämä on kuulemma siihen verrattuna " lasten leikkiä" eli tähän vertaukseen minäkin vanhana paastoajana luotan ;-).
Ja tosiaan kuten joku jo kommentoi, ei näitä testejä meidän äitien kiusaksi tehdä vaan edistämään terveyttä, joten kyllähän niihin mielellään menee.
t. Jogu
Kyllä sillä raskausdiabetesdiagnoosilla nimenomaan on vielä tässäkin vaiheessa suuri merkitys myös vauvan kannalta, ei pelkästään äidin. Äiti ehkä ehtii vielä parissa viikossa normalisoida verensokereiden heittelyn niin, että vauvan insuliinintuotantokin vähän vähenee, eikä ole sitten vauvalla shokin vaaraa syntymän jälkeen.
Ei sitä dieettiä noudateta pelkästään vauvan painon vuoksi.
Tuo on ihan totta, että viimeisillä viikoilla ei enää insuliineja aloiteta, ei vaikka diabetes olisi jo todettu aiemmin.
Kuottarulla:
Tulen vähän myöhässä pistämään lusikkani soppaan, mutta kommentoin kuitenkin.Ei tuolla raskausdiabetesdiagnoosilla enää tuossa vaiheessa raskautta (kun vauva ovi periaatteessa syntyä koska vaan...) olen kauheasti merkitystä. Tottakai kannattaa vältellä makeita ja syödä muutenkin terveellisesti, sillä vauva kerää vielä painoa kohdussa joka päivä ja viikko ja herkemmin, jos sokerit ovat koholla. Insuliineja tuskin näin myöhään enää aloitettaisiin, vaikka arvot koholla olisivatkin (aika harvoin tarvitaan muutenkaan) Ja siltä kannalta tieto on tärkeä, että jos sokerit olisivat koholla, niin syntymän jälkeen herkemmin seurattaisiin vauvan sokereita. Isoilla vauvoilla näin tehdään joka tapauksessa.
Mutta tähän tarkoitukseen saman tai luotettavammakin tiedon kuin rasituksella saisi nopeasti myös verensokerin kotiseurannalla eli mittaamalla jokusen päivän, mitä sokerisi näyttävät aamulla ja aterioilla ihan normaalilla syömisellä. Se rasitus sokerilitkun juomisineen kun on aina kuitenkin " keinotekoinen" tilanne.
Suurin syy sokerirasitukselle ja mahdolliselle diagnoosille (pelkällä kotiseurannalla ei " virallista" diagnoosia tehdä) on kuitenkin se, että saat itse tietää, onko sinulla raskausdiabetes vai ei. Raskausdiabetes kun on riskitekijä myös myöhemmällä aikuistyypin diabetekselle. Muistan lukeneeni, että jopa 25% raskausdiabeetikoista sairastuu siihen 10v sisään raskausdiabeteksestä. Eli jos raskausdiabetes olisi, niin voisi itse tarkkailla muita mahdollisia riskitekijöitä esim. ylipainoa, ruokailutottumuksia ja yrittää estää diabetestä.
Tulehan tosiaan kertomaan kuinka kävi (; Tsemppiä niin rasitukseen kuin tulevaan synnytykseenkin.
Itselläni oli ed. raskaudessa insuliinihoitoinen raskausdiabetes. Vauva syntyi 3,3-kiloisena viikolla 38+6. Ja todistettavasti " oli sokeria nähnyt" (viitaten johonkin kirjoitukseen edellä) eli ei se pelkkä koko kerro sokerivauvoista.
Nyt uudelleen raskaana ja litkun juominen rasituksessa itselläni edessä taas perjantaina...
Hyvä juttu ap, että menet rasitukseen! =]
Mulla on nyt rv36+ alkaen ollut paastoarvot välillä korkeammalla kuin raja-arvo sallii, ja mulle sanottiin suoraan viikko sitten (rv 37+0) kun soitin asiasta polille, että ei ainakaan minulle enää näillä viikoilla aloiteta insuliinihoitoa. Joten ruokavaliolla yritän pitää arvot matalalla, joskaan se ei tunnu kovin helposti onnistuvan enää (paastoarvo on suunnilleen joka toinen aamu vähän rajan yläpuolella). Tulevana perjantaina on tosiaan kokoarvio, näkee onko sokerit kasvattaneet vauvaa. Toivottavasti vauvan insuliinin tuotanto ei synnytyksen jälkeen kovin heittelisisi, siihen yritän pyrkiä ruokavalio" hoidolla" loppuun asti.
Ja onhan se totta, että jopa 50% raskausajan diabeetikoista sairastuu seuraavan 10vuoden aikana aikuisiän diabetekseen.. =/ Joten pitäiskös meirän diabeetikkojen jo nyt sopia, että ketkä tulevat tänne ilmoittautumaan kymmenen vuoden sisään sairastuneensa.. =P (okei, huono vitsi..) ja ymmärtääkseni raskausajan diabetes on sellainen, joka helposti " uusiutuu" seuraavassa raskaudessa. Joten siihenkin olen varautunut, että jos/kun joskus vielä raskaana olen, niin siinäkin raskaudessa diabetestuomion tulen saamaan... =/ En tiedä auttaisiko esimerkiksi laihdutus raskauksien välissä (mulla BMI ennen raskautta 26, joten ei niin kovin hälyttävän korkea, kuitenkin olen pitkä ja omistan " raskaat luut" ) vai mikä vois auttaa asiaan..? Terveellisten elämäntapojen lisäksi tottakai.. =] Suvussamme ei diabetestä ole, joten sitä kautta se ei ole " periytynyt" ..
jonttu 38+1
Minulle taas viime viikolla (jolloin oli rv 37+), että vielä saatetaan aloittaa insuliinihoitokin. Tosin minulla ei ole ongelmana paastoarvot. Ne ovat aina hyvät, mutta tunnin arvot ovat loppua kohden alkaneet pompsahteleen kovastikkin ylöspäin. Paino taas on tippunut liian hurjasti sen myötä, että dieettiä on pitänyt kiristää liian paljon, jotta sokerit pysyisivät kohdillaan tai ainakin lähes kohdillaan. Pienet ylitykset eivät kuulemma haittaa, koska energian saanti pitäisi taata.
Näin meilläpäin..?!?
Eli ite oon 3 muksua väsännyt, jokaisesta ollut rasituksessa, IKINÄ ei pississä sokeria, MUTTA kun neuvola/sairaala säästi viimeisessä odotuksessa, enkä ollut kuin yhdessä rasituksessa, viikoilla noin 28, siitä tulos normaali. Mun piti mennä vielä vikoilla viikoilla rasitukseen, mutta neuvolalääkäri ei katsonut tarpeelliseksi(meillä todella paha sukurasite ja lisäksi mun bmi yli 25) niin testiin en päässyt ja tulos: tyttö 3610g ja TODELLAKIN sokeria nähnyt vaikka synt.paino normaali!
Tytön sokerit romahti, olis vaan nukkunut hautaan asti..Onneksi lastenlääkäri reagoi nopeasti. Keskustelussa hän sanoi että tämä on sokeriäidin vauski..ja seuraavissa raskauksissa, mikäli tulee, niin mut " rasitetaan" kahteen kertaan ja lisäksi biabetes ruokavalio koko ajan. Ennemmin se kuin vauvan huono vointi syntymän jälkeen.
Lapsenteossa ja synnytyksessä ei pahinta voi olla sokerirasitus!Tsemppiä!
Täällä ainakin rasituslitku maistuu laimealle cocikselle, ei paha rasti.
Iloista loppu odotusta!
Huomenna saan tulokset.
Itsehän jännitin kovasti tuota testiä ja nimenomaan juuri sitä, että minkälainen olo minulla ja vauvalla on sen jälkeen, mutta se ei tuntunut mitenkään! Olenkin aina ollut oikea pullahiiri, joka pärjäisi hyvin pelkillä makeilla herkuilla koko päivän, niin ei tuo sokerilitku tehnyt yhtään pahaa. Labrassakin sitä naureskelivat.
Mites jogu? Kuinka sinulla meni?
Nalle
Mä oon aina ollut sitä mieltä, että naiset urputtavat monesti ihan turhasta (toivottavasti kukaan ei ota nokkiinsa ;-). Kuinka monta päivittelyä olenkaan kuullut tästäkin, miten sitä sokerilitkua on melkein mahdoton saada alas. Mun mielestä se oli ihan läpihuutojuttu eikä mulle siitä ainakaan mitään pahaa oloa tullut.
Parituntinen meni oikein leppoisasti. Listasin lasten vaatehankinnat H&M:n kuvastosta (kerrankin oli aikaa!) ja luin naistenlehtiä. Suorastaan tuntui " lomalta" , kun sai vaan olla itsekseen :).
Tulokset saan minäkin huomenna. Toivottavasti ennen kuin marssin sinne kokoarvioultraan, niin saa lääkäri tuosta kokeestakin varmasti jotain lisäinfoa irti. Jos la-arvio pysyy edelleen 4600 grammassa, onkin mielenkiintoista tietää, mitä tekevät. Seuraavatko tarkasti loppuajan kokoa ultrilla vai suunnittelevatko käynnistystä jo ennemmin. Mulla toka käynnistettiin la-päivänä, jolloin ultra näytti arvioksi samaisen 4600 g. Lopputuloksena samana päivänä syntynyt sopusuhtainen tyttö (53cm/4020g).
t. Jogu (37+1)
Vähän samoilla linjoilla Jogun kanssa, monesti naiset valittavat todella turhasta.. =] Ja se litkukaan ei kovin erikoiselta maistunut (laimentunutta kokista), ja määrä oli myös aika pieni.. Ja monet juovat " litroittain" limppareita päivässä, ja sit kerrotaan " kuinka kauheeta sokerilitkua ne tädit siellä mulle juotti" .. =]
Mullakin meni muuten hyvin se oma rasitukseni silloin pari kuukautta sitten, joskin aika meinas käydä pitkäksi, kun yritin vain lueskella niitä tarjolla olleita lehtiä (vanhoja apuja ja koiramme-lehtiä).. =] Onneksi enoni sattui paikalle toiselle tunnille (oli matkalla verikokeisiin), ja sen kanssa siinä sit odoteltiin (se odotteli vuoroaan lappu kädessä) ja juteltiin niitä näitä. =] Ja nyt kun tietää mitä tulevan pitää seuraavassa rasituksessa, niin voin jo valmiiks miettiä kuinka siellä sen odotteluajan kuluttais.. =]
Toivottavasti saatte hyvät tulokset!
jonttu 38+2
Aamulla soitin heti neuvolaan ja sain sieltä rasitustulokset:
Paastoarvo: 3,9 (raja-arvo 5,3)
1 h: 7,5 (raja-arvo 10)
2 h: 4,9 (raja-arvo 8,6)
Th:n mukaan arvot olivat erittäin hyvät eli ei ole pahemmin taipumusta diabetekseen. Hyvä niin.
Noilla arvoilla oli kiva lähteä sitten aamupäivällä sinne kokoarvioultraan. Vauvan paino oli nyt 3700 g (37+1) eli ihan ok. Mun kokoni huomioonottaen kuulemma oikein sopusuhtainen kaveri (kaikki osat ovat kuulemma tasapuolisesti isot ;-). Jos mennään la:han, on arvion mukaan selvästi yli nelikiloinen, mutta pysyy luultavasti alle 4,5 kilon. Sopii mulle! Nyt sitten vaan odotellaan jännityksellä, josko synnytys käynnistyisi luomusti ennen la:ta. Jos menee yli, sitten mittaillaan uudestaan ja saatetaan käynnistää.
Mielenkiinnolla odotan [b]Nalle78[/b]:n tuloksia...
t. Jogu (37+1)
En nyt osaa sanoa tuosta sinun arvosta faktaa, onko se paha vai ei. Olitko syönyt aterian ja karkit juuri ennen mittausta vai oliko vähän väliä? Verensokerihan on korkeimmillaan noin 1-1,5 tuntia aterian jälkeen.
Minä olen aiemmassa raskaudessa käynyt sokerirasituksessa noilla samoilla viikoilla. Ja käry kävi.
En minä, eikä muutkaan pitänyt ihmeellisenä sokerirasitusta noin myöhään, sillä jos sokereissa häikkää on, niin ehkäpä silti ehdit vielä saada ne pysymään tasaisena ennen synnytystä. Se on vain vauvan hyvinvoinnin kannalta hyvä, hänellä kun voi sokerit romahdusmaisesti laskea sitten synnytyksen jälkeen, jos on masussa tottunut korkeisiin sokereihin.
Kyllä minä sinuna kuitenkin koittaisin käydä sen rasituksen, vaikkei se nyt niin hääviä ole. Ei kai ne siltä polilta huvikseen sinua siihen olisi määrännyt, vai? Ja ei sun muuten tarvi kahta tuntia litkiä sokerilientä - se litku juodaan heti aluksi paastomittauksen jälkeen. Sitten vain odottelet ja tunnin ja kahden päästä otetaan uudet arvot.
Tsemppiä matkaan, mitä sitten teetkin.