Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi en enää raskaudu..?

05.01.2008 |

Minulla on 3 lasta, ja takana nyt viimeksi kaksi keskenmenoa. Ei aikaisempia. Ennen olen raskautunut helposti, nyt ei sitten millään.. Mikä voi olla syynä, puol vuotta yritystä..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen olet? Siis oletko nyt ratkaisevasti vanhempi kuin kolmannen jälkeen? Onko sama kumppani? Joskus hormonitasapainot yms. muuttuu vuosien mittaan, saattaa esimerkiksi tulla kilpirauhasen kanssa häikkää. Onko varmaa, ettei ole ollut esimerkiksi klamydiaa tms. tässä välissä, joka olisi voinut tukkia munatorvet? Voi olla oireetonkin. Oletko testannut ovulaatiota?



Puoli vuotta on melko lyhyt aika yrittää, vaikka se tuntuukin pitkältä. On mahdollista, että sulla vaan on ollut tosi huono tuuri ettei ole tärpännyt. Normaalisti suositellaan että vuoden yrittämisen jälkeen hakeudutaan hoitoihin, mutta jos asia sinua kovasti huolestuttaa, voi varmasti käynnistää jo joitain tutkimuksia vaikka yksityisellä.

Vierailija
2/3 |
05.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taustalla ei tarvitse olla muuta kuin " huonoa tuuria" , että edelliset raskautesi ovat päättyneet. Vasta kolmannen keskenmenon jälkeen aletaan tutkimaan asiaa...Sanoisin, että puolivuotta ei ole kovinkaan pitkä aika( vaikka pitkältä toki yksikin kierto tuntuu), ja jos siihen puoleen vuoteen mahtuu kaksi keskenmenoa, niin onkohan kohtu ollut valmis raskauksille? Kirjoituksestasi ei käy ilmi, että kuinka kauan edellisestä raskaudesta on, ja että minkä ikäinen olet nyt....Toivotaan, että uuden vuoden myötä saatte perheeseenne vielä lisää jäseniä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen kohta 34, nuorin lapsi kohta 2 ja keskenmenot viime vuonna. Eli puol vuotta sitten ed. Mulle tehtiin paljon tutkimuksia, sukupuolitaudit, virukset, bakteerit, hyytymistekijät.. en ole varma kilpirauhasjutuista? Mies on sama. Ei kai sit auta muu kun elää toivossa -ja samalla pelossa jos taas käy huonosti!