Muita uusperheellisiä?
Minulla on jo kaksi lasta edellisestä suhteesta, 6 ja 4-vuotiaat. Nyt ensikesänä meille on tulossa ensimmäinen yhteinen lapsi ja olo on niinku ensimmäistään odottaisi. Yhtä täpinöissään ja sopivasti unohtanut kaikki vauva- ja odotusajan negatiiviset puolet. Mahtava fiilis kokoajan. Paitsi tietysti silloin kun on oikeen paha olo. Vatsa ei ole vielä kasvanut yhtään, rv 10+0. Kovasti mietin että tuleeko tästä raskaudesta ja vauvasta kovin erilainen kuin edellisistä... Jännitän vähän et miten keho suhtautuu kolmanteen raskauteen. Katoaako kilot yms. yhtä nopeesti kuin edellisistä jne.
Mahtavinta kuitenki on että miehen puolelta tätä vauvaa tullaan odottamaan kuin kuuta nousevaa ( ei vielä ole kerrottu) ja kaikki muutkin tutut ynnä muut meidän lisäksi, varmasti odottavat tulokasta. Omassa perheessä tämä on vähän niinkuin " arkipäivää" , kun lapsenlapsia vanhemmilla muutenkin paljon :)
Miten teillä arki on lähtenyt sujumaan vauvan tultua?
Kommentit (2)
Moi!
Minä odotan ensimmäistä (oon 32v), miehelle (35v) tämä on neljäs. Hänellä on 3 lasta edellisestä suhteestaan, 10,7 ja 4v.
Jännää ja ihanaa aikaa, pahoinvoinnista huolimatta.. :)
a_j 15+0
No me täällä ollaan kovasti toiveissa päästä pian samaan tilanteeseen teidän kanssa. :) Mulla edellisestä suhteesta 8v poika ja nyt ekaa yhteistä ollaan alettu toivomaan ja sen mukaan toimimaan. ;) Vauvakuume on molemmin puolin aivan hirveä (ollaan 32v ja 36v). Hirveästi onnea teille toivottelen!