Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tänään piti olla onnellinen päivä

21.03.2007 |

Menimme yksityiselle puolelle vähän etuajassa niskapussiultraan viikolla 10+, kun edellisissä raskauksissa on ultrissa tullut stressaavia mutta onneksi vääriä hälytyksiä. Viikolla 7 olin ollut ekassa ultrassa ja silloin sikiö vastasi täsmälleen viikkoja ja sydän sykki voimakkaasti. Nyt oli toisin. Ei mitään liikettä ja koko vastasi viikkoa 8+2... On tosi tyhjä olo, mitään ennekkotuntemuksia ei ole ollut. Huomenna on tarkoitus mennä kättärille tarkastukseen. Ilmeisesti kohtu on tarkoitus tyhjentää lääkkeellisesti.



Romahdus kaikista ihanista unelmista oli aika rankka, ja varmaan kestää jonkin aikaa toipua henkisesti. Millaisia kokemuksia teillä on fyysisestä toipumisesta? Milloin teillä on tärpännyt uudestaan? Meillä raskaaksi tulo ei ole ollut mitenkään helppoa, mutta osaatteko sanoa vaikuttaako keskenmeno asian?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsellä keskeytynyt keskenmeno takana viimekuussa. Vuosi meni yrittäessä ennenkuin pikkuisemme ilmoitti tulostaan.. kävin alkuraskauden ultrassa rv 6+4,syke näkyi ja kaikki oli kunnossa. Sitten np-ultra rv 11+6, vauvamme olikin lähtenyt enkeliksi rv 9+2. Jouduin kaavintaan,siitä seurasi 4 päivän osastoseuranta keskussairaalassa ja monen viikon sairasloma koska maha oli niin kipeä.kivut loppuivat, ja parin päivän päästä alkoivat uudestaan,ja taas lääkäriin..syy löytyi muutaman päivän päästä, olin syönyt niin paljon särkylääkkeitä(olin oikeasti tosi kipeä)että ne olivat ärsyttäneet mahaa..lopetin särkylääkkeiden syönnin siihen paikkaan ja kärsin pari päivää ja niin loppuivat kivut..En halua pelotella,halusin vain kertoa oman kertomukseni..



Yritys kylläkin aloitettiin heti(vaikka lääkäri kehotti odottamaan yhdet kuukautiset),ne sitten alkoivatkin toissa päivänä ja nyt odotan innolla niiden loppumista että pääsee yrittämään uudestaan.



Voimia ja jaksamista! ja kovasti plussasäteitä tulevaisuuteen:)

Vierailija
2/8 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla oli kans sikiön kehitys pysähtynyt vk 5 tai 6, eka ultrassa ei ollu sydänääniä vk8. jouduin oottamaan 2viikkoa,sit tarkistettiin tilannne ja ku ei ollu kasvanu eikä sydänääniä ollut oli sit lääkkkeellinen poisto kotona edessä.sen jälkeen oli 2 alkuraskauden keskenmenoa, ja sit taas 3 raskaus joka nyt on kestänyt viikolle 30.kaikki nämä raskaudet yhden vuoden sisällä..tsemppiä ja jaksamista sulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni selvisi maanantaina että kohtu oli tyhjä. Olin viikolla 11. Neuvolan ultrat kun on mitä on ja ultraus tehtiin vatsan päältä niin eilen oli sitten naistentautien osastolla toinen ultra mutta kyllähän mä tiesin jo lopputuloksen. Alkuraskauden varhainen keskenmeno tai jotain lääkäri toisteli, no minä kysyin että ai tuulimuna siis. Niin, alkuraskaudessa tapahtunut varhainen keskenmeno. Nuori nainen lääkärinä ja puhui kun kone tai sanelulaitteelle. Huh huh. No sano se kerran että valitettavasti täällä ei näy sikiötä. Siinä empatiat. Sain valita lääkkeellisen tai kaavinnan ja koska lääkkeellinen kuulosti tosi pitkälliseltä (ensin saa tabletin, sitten pari päivää ja pitää mennä laitattaan toiset tabletit sisuksiin, sitten ootellaan osastolla muutama tunti että vuoto alkaa jonka jälkeen saa mennä kotiin. SItten viikon verran tyhjennytään ja jonkin ajan kuluttua on taas lopputarkastus. Ja koska välillä joudutaan sitten vielä lopuksi kaavintaan niin valitsin mieluummin sen heti. Osastolle, kaavinta ja kotiin, noin niinkuin yksinkertaistetusti. Mutta eipähän tartte töissä olla ja pitkillä työmatkoilla istua klimpit housuissa. )

Olo on tosi surumielinen. Olen kuullut että keskenmenojen jälkeen tulee raskaaksi helpommin mutta tiedä sitä sitten. Itselläni on jo kolme villiä vekaraa joista olen nyt entistä kiitollisempi enkä enää ole ollenkaan varma haluankokaan lisää. Toisaalta on koko ajan sellainen olo että joku puuttuu.

Vierailija
4/8 |
13.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla todettiin eilen, rv 8+2, tuulimuna raskaus mikä oli kauhea järkytys. Edellisenä päivänä kävin toisella lääkärillä joka sanoi ultrassa että sikiö näkyy ja sykkeetkin sai, mutta sikiö oli vain asettunut liian lähelle kohdun suuta. Eilen oli kuitenkin kaikki toisin ja toinen lääkäri totesi sen tuulimunaksi...Ihan kuin näinä kahtena päivänä olisi lääkärissä käynyt 2 eri ihmistä, en minä. sykettä eikä sikiöö enää ollut... Sain lääkkeellisen keskeytyksen (4 pilleriä yhtäaikaa ja parin tunnin päästä lääkkeiden otosta prosessin pitäisi alkaa).



nyt alkaa se vaikein vaihe, miten tästä selviää henkisesti? tai miten uskaltaa kokeilla uutta lasta?

Vierailija
5/8 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ultraan pääsyä odotellessa tuli sellainenolo kuin olisi alkanut vuoto ja niinhän se sitten alkoikin. Tosin todella niukkana eikä verisenä mutta alkoi kuitenkin. Kerroin miehelleni asiasta ja hänen ilmeensä kertoi enemmän kuin tuhat sanaa. Molempien pettymys oli suuri, mutta silti toivottiin, että ultrassa näkyisi pienen ihmisen sydän. Kaksi viikkoa aikaisemmin pikkuinen oli noin viikkoa pienempi kuin piti, mutta sydän sykki vimmatusti ja nyt sitten oli kontrolli koon takia. Eilen viikkoja piti olla 9+3mutta eipä ollut sydäntä tai kasvua viimeisimmän ultran jälkeen juurikaan tapahtunut. Päivä vietettiin sairaalassa kaavinnassa.



Nyt on niin tyhjä olo... en osaa lohduttaa itseäni saatika sitten miestäni. Ehkä elämä kuitenkin voittaa,niinhä se aina.





Skap83

Vierailija
6/8 |
16.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

itselläni tuli viiime viikolla keskenmeno, ja viikkoja oli jo 16! :( Haaveet kaatui, suunnitelmat tulevaisuudesta pilalla. Minulla oli ollut koko päivän maha kipeä, illalla tuli yhtäkkiä mitään varoittamatta kertynyt lapsivesi housuun, menin vessaan ja alkoi valtava vuoto.

Sinne tippui myös sikiö ja istukka. Loput tyhjennettiin mahasta kaavinnassa.



toivottavasti minust viel joskus tulee äiti!





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkärineuvola 17.4. mun syntymäpäivänä ja lääkäri sanoi ettei löydä mitään eikä kuulu sykettä. ja rv oli 11. lääkäri sanoi että älä nyt vielä huolestu mutta mitä muutakaan voi??

iktin koko illan niiiin paljon että tuli mieletön päänsärky.



18.4. keskussairaalaan päivystykseen ja sanottiin että kullut oli n viikolla 5. ihan kamalan tyhjä olo. olisi ihana ollut viettää joulua vauvan kanssa.

ja kun oli noin huono synttärilahja. siskolla oli synttärit 8.4. ja se sai lahjaksi myös verisen möykyn :(



mä pääsin kyllä tosi piankotiin lääkkeiden kanssa ja laitoin ne sitten paikalleen ja tänään on sitten tyhjennellyt kohtu. kipeä oli maha ja otin panacodia joka auttoi.



vielä huominen olisi saikkua ja viikonloppu töitä.



mietin että kuinka paljon olette pyytäneet sairaslomaa?

Vierailija
8/8 |
21.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla petti pillerit ja testi näytti plussaa 22.3



Ekassa ultrassa löytyi sikiö ja vastasi viikkoja 4-5. uusintaan menin 2vkon päästä. Sikiövarjo jäi epäselväksi. Tuossa vaiheessa mulla alko olemaan vahva epäily siitä ettei kaikki ollu niinkui piti..



pääsin polille seuraavana pvänä päivystyspotilaana. Sieltä saatiin kuva sikiöstä ja koko oli 5,8mm, mutta syketää ei näkyny. Sain kontrolliajan 1,5v päähän eli eiliselle. Viikkoja olis pitänyt olla n.8+ Sikiö vastasi viikkoja 6+. Sitten lääkri ilmoitti että täältä löytyi toinenki sikiöpussi eli siellä oli ollutkin kaksoset. Kumpikaan ei elinkelpoisia.



SAin lääkkeen siellä ja cytotecit kotiin... huomenna pitäs ottaa ja mua pelottaa nii pirusti... Mulla oli edellisen synnytyksen jälkeen ongelmia kohdun supistumisen kanssa ja verta vuosin päivän aikana 1,2l ja hemppa putos 78..



miten ikää mä selviän huomisesta!!??