Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

häpyluukipuja

11.12.2005 |

Heips!

Onko teillä muilla häpyluukipuja?

Juuri jalkojen nostelussa huomaan ko. kipua. Onko tämä vaaratonta ja normaalia..vai liittyisikö tämä jotenkin kohdunsuun pehmenemiseen? Olen 27+2 ensisynnyttäjä ja kohdunsuun ennenaikaisesti pehmentynyt, joka on komennettu välttämään liikuntaa ja seksiä. Neuvoja? Kiitos!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut jo useita viikkoja häpyluu kipeä. Lisäksi kudokset esim. kävelyn jälkeen turpoavat niin että silmämääräisesti häpyluun päällä on kanamunan kokoinen paukura. Tämä vaivaa enemmän oikealla puolella. Epäilen että tämä johtuisi siitä, että vauvan (raivotarjonnassa) vartalo on kuitenkin enemmän painottunut oikealle (raajat jne.) Vasemmallakin puolella saattaa tulla turvotusta, muuta ei näin massiivista. Ja juuri kävely tai paikallaan pitkään istuminen aiheuttavat tätä kipua ja turvotusta.



Kaiken huippu oli, kun kysyin neuvolasta asiasta... " olisikohan se tyrä?" oli vastaus. Ei sen kummempaa. Itse olen varma että tyrä se ei voi olla koska harvoin kai tyrä tulee molemmille puolille yhtä aikaa. Lisäksi se ei muutenkaan " käyttäydy" kuin tyrä.



Eli liittyykö häpyluun kipuun muilla ankaraa turvotusta ?



Gretasofia (rv. 35)

Vierailija
2/3 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kipua. Nyt viikkoja 26+1. Viime torstaina lääkäri teki tavallisen sisätutkimuksen ja totesi että paikat ovat silti visusti kiinni ja kanavaa jäljellä vielä n 3 cm. Pehmentymistäkään ei ollut joten en usko tämän vaikuttavan avautumiseen. Mulla kolmas raskaus ja koskaan ei ole häpyluu vielä näin kipeä ollut..Lääkäri sanoikin häpyluun " kuluvan" raskauksien myötä ja sanoi että minullakin on luussa jonkinlainen " kolo" johtuen tästä kulumisesta. Välillä on tosi kipeä. ja ihan käveleminenkin ja sängyssä kääntyminen sattuu sekä ihan pikkuasiat kuten autoon meno ja autosta poistuminen..Aionkin hakea sairaslomaa tästä syystä loppuvuodeksi jolloin minulla alkaa lomat..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja koko ajan pahenee. Eli silloin kun nousen ylös istuttuani tai maattuani pitkään (n. ½ tuntia tai enemmän), alapäähän, nimen omaan häpyluuhun sattuu ihan hulluna! Tuntuu, ettei pääse liikkeelle... vaan kyllä se siitä aina vertyy kun sitkeästi vaan taapertaa eteenpäin. Neuvolasta kyselin asiaa taannoin, terkkari sanoi, et joillekin se kipu vaan tulee. Sille ei voi tehdä mitään, paranee kuulemma ainoastaan synnyttämällä (ihanaa, että edes sillä!). Mut syy on jotenkin veren pakkautumisessa alapäähän, en ihan kunnolla ymmärtänyt. Vaan eipä tuo ole ainoa asia, mitä en ihan ymmärrä. Pääasia on, että se on vaaratonta sekä pikkuiselle että minulle.



Tsemppiä kaikille häpyluukipuisille!



:) Kohtalotoverinne SolAngel rv 33+3