Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

oOo TIISTAIN HELMINAUHA oOo

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä takana taas yksi huonosti nukuttu yö, tosin ilman supisteluita =( En tajua miksi uni ei tullut, mutta koko yö meni pyöriessa ja nyt on pää ihan sekasin ja pakko varmaan tuhota pannullinen kahvetta ennen kuin oikeesti herää. Tälle päivälle pitäisi taas keksiä jotakin puuhaa niin menisi aika nopeesti, mitähän sitä puuhastais?



Vauva0207: Kiva kun jaksatte vielä näitä meidän höpinöitä lukea, tuntuu varmaan jo ihan hassulta meidän odotus kun itellä on jo vauva sylkysä. Just tuossa mietin et kohta alkaa ekat helmikset pitämään jo ristiäisiä ja me täällä vasta suunnittelemme synnyttämään lähtöä. Ja maalisketkin ovat ruvenneet jakautumaan ja " kiilaamaan" meitä oikein urakalla.



Nyt ei oikein irtoa mitään ihmeellistä, huomasin tuolla vauvapuolella vieraillessani että kyllä ainakin osa tosi aktiivisista palstailijoista näköjään on lopettanut palstailun kokonaan?? vauvan synnyttyä, kuten esim. maaret(ti). Aika hiljaiselta tuntuu se vauvapino olevan. Saas nähdä kuinka itelle sit käy, voihan se olla et kiinnostus tätä palstaa kohtaa lopahtaa sit kokonaan. Nyt tuntuu et tää on niinkuin päivän pelastus kun ei jaksa miehelle purnata aina ajatuksiaan ja jotenkin on mukavampi odottaa loppumetrit kun on myöskin kohtalotovereita =)



Nyt aamukahvin juontiin, päivän jatkoja kaikille!



t.kolomonen rv 40+1



ai olikos se lennard joka oli tänään menossa sinne käynnistykseen, jos niin tsempit vaan, toivotaan et lähtee kuitenkin nopsasti tulemaan bd öö



Vierailija
2/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kyllä se nyt siltä vaikuttaa, että toissaöinen supistusaalto oli taas vaan ihan mun kiusaamista, kun ei niitä nyt taas tuu ollenkaan!

Juilii alavatsaa kyllä sillai kun olis menkat, mutta siinä kaikki.

Eli perjantain käynnistysaika taitaa olla mun pelastus!

..ja jos ne kehtaa yrittääkkään laittaa mua sillon takas kotiin, niin sitten nostan metelin, takaisin en lähde enää kun kahtena kappaleena!



Lennardille tsempit käynnistykseen! Perässä tullaan..



Neuvolaan täytyy tästä piakkoin suoriutua..palailen

mammutti ja Vilppu rv 41+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä edelleen vatsaa kasvatellaan. Toissa yön jälkeen loppui supistuksetkin kokonaan eikä enää tunnu yhtään siltä että lähtö olisi tulossa.



Aamulla piti vielä kiikuttaa taas pissanäyte labraan. Jo kolmas kerta, kun neuvolan tikussa näkyy proteiinia, mutta pissa näyte on sitten ok. Otetaan kuitenkin joka kerta varmuuden vuoksi ja hyvä niin. On vaan aika hankalaa se näytteen otto tämän mahan kanssa : )



Kuinkas pian ajattelitte pitää ristiäisiä/nimijuhlia syntymästä?



Meillä menee ne nimijuhlat varmaan lähemmäs sitä 2 kuukautta, mutta nimet ilmoitetaan kyllä jo aiemmin maistraattiin.



Mutta nyt menen ottamaan pienet tirsat, jos vaikka lähtö tulis ens yönä : )



Pirriäinen rv 40+1 ( jonka mahanympärys on jo 115cm..lähtö oli jotain 70 cm tai sinne päin )

Vierailija
4/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Täytynee keittää kahvit, että pysyy hereillä. Yöt tulee nukuttua huonosti, johtunee varmaan siitä, että en juuri ulkoile ja nukun päivisin aina parin tunnin päiväunet.. Jospa sitä yrittäisi päästä niistä eroon, niin saisi jotain aikaiseksikin.



Jolanda: Meen synnyttämään K-PKSH:n, joka sijaitsee Kokkolassa. Onkohan täällä vielä muita sinne tulijoita?



Ristiäiset aiotaan pitää sitten kun remontti on valmis. Ja sen on oltava valmis n. 2kk päästä syntymästä, joka on se aikaraja nimen antamiselle. Ja sen verran meillä menee varmasti aikaa nimen keksimiseen ja kummien miettimiseenkin. Tai siis, edellisen kokemuksen perusteella nimi sitten keksitään ja päätetään edellisenä iltana ennen ristiäisiä... Olihan mulla joskus pikkutyttönä valmiina nimet kaikille vähintään 4:lle lapselle, mutta maku on vähän 20:ssä vuodessa muuttunut.



Nyt kahvin keittoon, päivänjatkoja kaikille!



Emppuli

41+6

Vierailija
5/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin täällä edelleen pinoa kasvattelen..ja tulen kasvattelemaankin vielä kauan aikaa!Tunne on että menee takuulla käynnistykseen asti..aion kyllä torstain yliaikaiskontrollissa vaatia käynnistyksen..oli taas eilisilta yhtä tuskaa kun vauva liikkui (on toki ihanaa että liikkuu mutta se KIPU!!)..välillä ihan kunnon huuto pääsi ja hikeä pukkas..lapset katto vieressä että äiti mikä sulla on.En siis varmasti rupea tätä kestämään kovin kauaa..tokihan mulla tulee tuo 42+2 raja sunnuntaina täyteen mut en tiiä tosiaan yhtään mikä täällä on käytäntö käynnistyksissä.



Jotenkin alkanut masentamaan tämä loputon odottaminen..sitä vaan koittaa olla miettimättä mut kuites mielen päällä on koko ajan että pitääkö kestää käynnistys jne. (mulla matala kipukynnys ja monet sanonu et käynnistetty synnytys on kivuliaampi)

No joo lopetan valittamisen NYT!!



Mites muutes on,paljonko vauva kasvaa lasketunajan jälkeen?Kun tästäkin saanut montaa tietoa..yks sano että kasvu hidastuu ja yks sanoi että kasvaa 50g/pvä.(tota jälkimmäistä on kyl hankala uskoa), tietty tuokin yksilöllistä mutta yleensä miten on?



Nyt menen keittämään aamukahvit että herää ja palailen taas myöhemmin!



Jonzu ja masumöllöttäjä rv 41+4

Vierailija
6/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

MAMMUTTI JA PIRRIÄINEN: Mikähän siinä on et nyt ei sitten ole ketään supistellut ollenkaan vaikka niin lupaavia alkuja on kaikilla ollut??? Jollain on ihan selvästi jotakin meitä vastaan!





RISTIÄISISTÄ: Me meinattiin alunperin pitää nuo ristiäiset tuossa pääsiäisen jälkeen olikohan se 14 päivä huhtikuuta tjs. Kun tuolla meidän kakkosella olis synttärit huhtikuussa niin sais sitten vähän niinkuin 2 kärpästä samallla iskulla hoidettua. Nyt jos vauva syntyy vasta maaliskuun puolivälissä niin saattaa olla että siirretään myös tuota ristiäisajankohtaa, mutta ei siis ainakaan aiemmin kun siinä on se pääsiäinenkin huhtikuun alussa.



JONZU: Älä nyt masennu kuitenkaan, kyllä mä täällä ainakin koitan tsempata kaikkia jaksamaan viimeiseen asti, vaikka tiukkaa se tekee mullekin kun ei mitään enää jaksaisi tehdä ja noi vanhemmat lapsethan siitä vaan sitten kärsii!



KÄYNNISTYKSESTÄ: Älkää nyt turhaan olko huolissanne, vaikka synnytys onkin usein vähän rajumpi kun sitä vauhditetaan oksitosiinilla jne... niin silloin on kuitenkin kaikki mahdollisuudet saada heti aina jotakin kivunlievitystä. Mulla ainakin oli ihan " mukava" se käynnistyskin, siinä kun sua seurataan alusta saakka ja jatkuvasti tarkkaillaan tilannetta. Mulla kun oli kyse silloin esikoisesta niin ei oikein tiennyt et mitä tuleman pitää niin en ite kyllä osannut pyydellä mitään kivunlievityksiä kovin aikaisin (esim. ilokaasua), mutta nyt jos käynnistettäis niin osaisi jo itekin sit heti sanoo kun tarpeeksi sattuu. Eli toissynnyttäjälle ei oo niin paha paikka varmastikaan =)



Mä aina välillä jo ajattelinkin et voikun menis siihen käynnistämiseen niin ei tarttis miettiä tuota lasten/koiranhoito juttuja kun vois niinkuin etukäteen huoletta hoitaa nekin hommat. Katotaan nyt sitten miten tässä lopulta käy!



VAUVAN KASVU VIIMEISILLÄ VIIKOILLA: Mulle tuo terkkari sanoi että vauvat kasvavat yksillöllisesti istukan toiminnasta riippuen noin 120-200g/vko eli ei kauheasti ja mitä pidemmälle mennnään sitä huonommin tuo istukka toimii ja sitä vähemmän vauva sitten kasvaa. Mikä on totuus, en tiedä!



Nyt lähden taas taustailemaan ja toivomaan niitä supistuksia. Tänään olisi jotenkin hieno päivä päästä synnyttämään, eikös vaan!



t.kolomonen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ollaan yhtenä kappaleena.

Eikä vieläkään tuntemuksia et synnytys ois lähellä...

Ainoastaan toi selkäkipu mut sitä nyt on ollu koko ajan...

On vähän jotenki töötti olo nii palailen päivemmällä asiaan!





pikku85 40+5

Vierailija
8/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jolanda: Kyselit tosta mun painosta, noloa vastata, mut vastaan kuitenkin. Eli mulle on tullut raskausaikana nyt n.25kg ja ennen raskautta ylipainoa oli n.15kg eli laihdutettavaa on n.40kg et pääsen normaalipainoisten joukkoon :´(. Kuulun ikuisiin laihduttajaiin, jojottajiin ja mulla on jonkin sortin syömishäiriö :´(



Ristiäisistä, ne pidetään varmaan mahdollisimman pian. Haluamme tietyn papin ja tiedämme, et hänellä on tosi kiire ja aikoja jaetaan kahden kuukauden päähän. Kummit on vaan vielä päättämättä :(, nimi on ollut kauan tiedossa ja sitä haluais alkaa käyttämään. Sitä kerrotaanko nimi ennen ristiäisiä ei olla päätetty.



G: Kerrotteko ja käytättekö nimeä ennen ristiäisiä?



Huomenna ois taas neuvola. Toivottavasti sinne ei tarvis vääntätyä vaan pääsis jo tosi hommiin... Kävin taas eilen vyöhyketerapeutilla, koko päivän, illan ja yön supisteli ja juili säännöllisen epäsäännöllisesti, mut ei lähde kunnolla käyntiin. Supparit tulee välillä 5min välein ja kestää yli 60s. mut sit ne tunnin päästä laimenee ja vaimenee ja jää pois.



arg, ovikello soi, palaan ehkä myöhemmin



Äippä ja Papu 40+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äippä07 kyseli että: Kerrotteko ja käytättekö nimeä ennen ristiäisiä?

- Meillä ei ole tietoa sukupuolesta saati sitten nimestä!! Jos nimi keksitään niin varmaan sitten käytetään sitä jo heti. Lapsille on jotenkin helpompaa kun voivat sitten alusta saakka kutsua samalla nimellä eikä vasta sitten ristiäisten aikaan yht' äkkiä vaihtaa vauvasta joksikin muuksi. Niin ja meidän lapset eivät osaa pitää salassa vielä mitään =)



Onkos Jomppana päässyt jo tosi toimiin?? Entäs Jolanda?? Vieläkö siellä nukutaan vai???



Täällä ei mitään muutosta mihinkään, joten menen taas puuhastelemaan jotakin, vaikka pyykkien pariin. Kuluisi jo tuo aika....



t.kolomonen



Vierailija
10/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolomonen: Kiitos tsemppauksesta!!En minä nyt ihan varmaan masennu mut tosiaan kun ei jaksa tehdä oikeen mitään mutta pelkkä oleminenkin ärsyttää..joten olo sit on aika allapäin..ja lapsetkin jo sanoo että kuin et sä äiti jaksa leikkiä jne niin tulee entistä pahempi mieli.Mutta jospa tämä ei kamalan kauaa enää kestäis.



Mulla meni koko ekan synnytyksen ajan (siis kakkosen syntyessä kun eka syntyi sectiolla) tuo oksitosiini..tai siis siitä asti kun saliin mentiin niin oli koko ajan oksitosiini tippa menossa ettei supistukset lopu kesken ja vaimene..en tiedä oliko tohon syynä sit se ku epiduraalia sain kolmesti..kuitenkin tuo tippa oli synnytyksen loppuun asti ja ei kyllä ollut mielestäni rajua joten jospa ei sitten käynnistyskään ois.



En tiedä enteileekö tulevaa..mut äskön tuli jo rusehtavaa limaa..toivottavasti siis loppua limatulppaa poistus.



Mut nyt menen kun tuli isoveli yllärivierailulle,palaan myöhemmin taas!



Jonzu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille syntyi ihana poika 21.2 kello 9.04 :) Pituutta oli 53cm ja painoa 4040kg. Silloin illalla supisteli kovaa ja odotettiin kärsiväisesti kunnes kipu alkoi olla liian ikävä kestettäväksi ihan ilman lääkettä. Kolmelta yöllä mentiin saikulle. Synnytys meni oikein hyvin. Laitan tarinan sitten tuonne.. Sunnuntaina kotiuduttiin ja ihana olla kotona uuden tulokkaan kanssa! :)



Onnea myös muille vauvan saaneille ja voimia loppuodotukseen Helmiksille!



Henniina

Vierailija
12/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva kuulla et kaikki meni hyvin!! Innolla odotan uusien synnytyskertomusten lukemista!



Tässä muuten linkki jos joku haluaa niitä lukea taikka kirjoittaa!



http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=9489018&p=1&tmode=1&smode…



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Taas venähti tämä pinoutuminen, kun piti heti aamulla lähteä kauppaan ja nyt olen sitten hullunlailla siivonnut, kun alkoi ottaa pattiin, kun kämppä oli aivan yltä päältä pölyssä. Mutta nyt on siistiä taas. Hetken. :)



Eipä täällä muuten ihmeitä. Narttukoira on seurannut minua tänään kuin hai laivaa ja elättelen toivoa, että johtuisi siitä, että vaistoaisi jotain. Synnytysoireita ei ole, mutta saahan sitä aina toivoa. :)



Äippä: Älähän murehdi vielä! Vauvan syntymän jälkeen sitten vaan tervellisiä elämäntapoja noudattamaan eli kotiruokaa ja liikuntaa, niin kylä ne kilotkin siitä karisevat. Eikä se nyt maailmanloppu ole, jos on muutama kilo ylimääräistä. Jokainen on omanlaisensa. Minullakin on odotusaikana tullut painoa reilut 20 kg.



Kolomosella oli tekemisen puutetta. Sama täällä. Loppuillan kökötän varmaan sitten sängyssä läppärin kanssa ja otan rennosti. Oli tuo siivousurakka sen verran rankka.



Jonzu: Toivotaan, että loputkin limatulpasta tuli nyt ja lähtö olisi lähellä. bd öö



Eipä nyt tähän hätään muuta. Yritänn jatkossa kirjoitella muutaman rivin heti herättyäni eli siinä puolenpäivän maissa. Mutta ilmoittelen kyllä, jos lähtö tulee.



Jolanda + Koukkis rv 41+3



PS. ONNITTELUT taas oman nyyttinsä saaneille!!! Ketäs ei ole vielä tänään näkynyt?!? Olisiko joku päässyt jo matkaan??

Vierailija
14/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ristiäisistä: Me emme mieheni kanssa kuulu kirkkoon, mutta pidämme nimiäiset kyllä. En vaan tiedä niistä juurikaan eli koska ristiäiset/nimiäiset tulee viimeistään pitää tai koska nimi pitää ilmoittaa väestörekisteriin??



Nimeä ei ole vielä valmiina, mutta muutamia suosikkeja on onneksi vihdoin löytynyt pojan nimistä ja tytölle olisikin sitten enemmän vaihtoehtoja. Mietitään sitten tarkemmin, kun vauva syntyy ja nähdään, että kumpis sieltä oikein tuli. Kaikki ovat povanneet poikaa koko raskausajan eli en ole tytönnimiä niin miettinytkään. Niitä on muutenkin mielestäni paljon helpompi keksiä. Alamme varmaan melko pian kutsumaan vauvaa ihan omalla nimellään. Heti, kun pääsemme yhteisymmärrykseen siitä, mikä nimi tulee olemaan. :) Sukulaisille emme todennäköisesti kerro ennen nimiäisiä, mutta voihan se olla, että nimi lipsahtaa vahingossa, jos itse sitä jo käytämme. Ei sekään mikään katastrofi olisi.



Äippä: Sen verran vielä, että en tarkoittanut vähätellä painonpudotuksen vaikeutta, mutta yritin vain valaa sinuun tsemppimieltä ja uskoa, että kyllä niitä kiloja vielä lähtee. Paras ystäväni on koko ikänsä taistellut painonsa kanssa ja tiedän miten vaikeaa se voi olla. Tsemppiä! Kyllä se vauva jo vie osan mukanaan ja imetys myöskin, jos vaan onnistuu.



Vauvan painosta: Luulen, että se on täysin yksilöllistä, että paljonko vauva kasvaa viimeisinä viikkoina. Olen kuullut niin monenlaisia lukuja, että niistä ei ainakaan voi päätellä juurikaan mitään. Itse uskon, että Koukkis kasvaa kyllä samaa vauhtia kuin aikaisemminkin eli minimissään n. 300 g/viikko. Mulla ainakin paino nousee vieläkin, vaikka turvotusta ei juurikaan ole ja en ole mässäillyt ihan hirmuisesti. Koukkis taitaa olla nyt jo selvästi yli nelikiloinen, toivottavasti ei vaan kovin lähellä viittä vielä. Suuri vauva pelottaa kyllä hiukan, kun olemme molemmat olleet mieheni kanssa isohkoja ja geenit on kyllä sen puolella. Nyt kun vielä yliajalla mennään, niin vauvahan senkun kasvaa ja kasvaa.



Noh, turha lienee tuotakaan murehtia nyt, kun en sille itse voi yhtikäs mitään. Täytyy koittaa torstaina jutella lääkärin kanssa siellä yliaikaiskontrollissa myös tuosta kokopuolesta.



Nyt koirien kanssa vielä ulos ja sitten loppuilta makoilua.



Jolanda

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


(Alkuun odottaa kovasti neuvolaan pääsyä, mutta näin loppuajasta toivois, että olis jo viimeinen!)



Neuvolassa kaikki Ok ja th:n kanssa heitettiin ilmaan yhteinen toive, että ne Tayssissa tosissaan ottaa mut sit perjantaina käynnistykseen, kun on kuitenkin tämä loppuraskaus mennyt ilman suurempia ongelmia, ettei niitä sit tuliskaan!

En kyllä suostu sieltä kotiinkaan kyllä lähtemään, joten jos viikonlopun lehdessä lukee jotain sairaalassa riehuneesta mammasta, niin se olen sit mä = ) !



Th:n arvion mukaan vauva olis sellanen 3700-3800g syntyessään.

Toi arvio on tehty ihan mahan päältä kokeilemalla ja sf-mittaa seuraamalla .. katsotaan kuinka lähelle menee arvaus!



Mulla on mieli huomattavasti kevyempi ja parempi, kun sain sen ajan sinne Tayssiin! Onpahan jonkunlainen takaraja tälle odotukselle (tosin ei mikään 100% varma, mutta kuitenkin..)



RISTIÄISISTÄ JA NIMESTÄ:

Meillä ei edelleenkään olla keskusteltu nimestä saati sitten ristiäisistä..

Odotellaan että saadaan nyt kunnialla lapsi ulos ja mietitään niitä asioita vasta sitten!

Itse olen sen verran miettinyt, että jos hyvin käy ja päästään uuteen kotiin piankin, niin voidaan ristiäiset pitää sitten siellä. Mutta nämä asiat selviävät vasta myöhemmin..



Onnea uusille vauvautuneille!! Olikohan Henniina, joka tämän päivän pinoon oli tuonut uutisia..



Mulle neuvolan täti varasi jo ensiviikolle kotikäynnin..

Ei osaa kyllä yhtään ajatella, että viikon päästä meillä varmasti on jo vauva kotona ja neuvolan täti tulossa sitä katsomaan!!



Kolomonen:

Kyllä se tosiaan on kumma, ettei nää lapsukaiset meinaa nyt millään itsestään syntyä vaan itsepäisesti pysyttelee vaan tuolla yksiössään!

Maaliskuun puolella tosiaan ollaan jos käynnistykseen mennään, enkä olis kyllä ikinä osannu moista kuvitella!



Nyt huilimaan, vaikka pitäis kuulemma pysyä liikkeessä..ei jaksais millään..

mammutti ja Vilppu rv 41+4

Vierailija
16/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulimpa vielä tsekkaan mistäs täällä turistaan...



Ristiäisistä/nimiäisistä:

Eiks se ole 2kk se aika ku pitää ilmottaa maistraattii/väestörekisteriin vauvan nimi...meilläkin tulossa nuo nimiäiset kun emme kirkkoon kumpikaan kuulu ja tuosta en vielä tiedä milloin otamme nimen käyttöön...saas nyt nähdä...



toivottavasti itsellänikin ois huomenna viimeinen neuvolakäynti....täällä kun on tuo vko 10 neuvola kiinni ja ei huvittais mennä tuonne tämän alueen isompaan neuvolaan vieraan tätin kans jutteleen...nii toivottavasti masunen nyt tulis jo tälle puolelle...



meinaa aika käyä pitkäksi...



pikku85 40+5

Vierailija
17/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun oli tarkoituksena pinoutua viime viikon keskiviikkona, mutta kun koneelle tulin alkoivatkin supistukset. Synnytys eteni todella vauhdikkaasti ja tunti säännöllisten supistusten alkamisesta olikin jo poika sylissä. Painoa pienellä oli 3550g ja pituutta 51cm.

3½-vuotias isosisko huusi heti veljensä nähtyään, että kuinka täydellinen =)

Vierailija
18/18 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse lähinnä ilmoitan että olotilassa ei mitään muutosta, joten täällä roikutaan edelleen. Kävin pitkästä aikaa lenkillä, tai ei sitä voi edes lenkiksi kutsua, sellasta hissuttelua tuo kävely. Kipuja ja jomotusta se kyllä aiheutti, muttei mitään varsinaisia suppareita. Noh, joka tapauksessa teki ihan hyvää liikkua ees vähän.



Nyt on pakko mennä jotenkin venyttelemään tota selkää, joka alkaa olla jo aika väsy tässä raskauden vaiheessa...



loviisa rv 40+1