Vähäinen lapsivesi syy käynnistykseen
Onko täällä ketään sellaista, joilla olisi lapsi käynnistetty vähäisen lapsiveden takia noin 38 viikon jälkeen? Itsellä vähän lapsivettä. Uusi tarkkailu 3 päivän päästä. Miettivät käynnistystä, jos vesi vielä vähentynyt. Onko jollain kokemusta? Kertokaa pian!
Vettä ollut vähän vasta nyt 33 viikon jälkeen. Ja muutumanviikon ollut alle normaalimäärän.
Kommentit (3)
ja poikavauvalla ei olleet auenneet virtsakanavat, joka vaikuttaa sitten lapsiveden määrään. Ole tiukkana, jos vähänkin arvelluttaa, kannattaa vaatia synnytyksen käynnistämistä, sillä vähäinen lapsivesi voi kertoa, että vauvalla ei välttämättä kaikki ole hyvin. Toivottavasti kuitenkin on!
Yliaikaiskontrollissa huomattiin lapsiveden vähyys. Onneksi pääsin opetuspotilaaksi ja siten erikoislääkärille, sillä hän sanoi että joku toinen olisi luultavasti lykännyt käynnistystä viikonlopun yli (oli perjantai). En tiedä liittyikö se mitenkään vähäiseen lapsiveteen, mutta lapsivesi oli myös vihreää (ilmeni kun kalvot puhkaistiin epiduraalia varten), ja vauvalla oli tulehdusarvot hiukan koholla syntyessään. Hän syntyi lopulta kiireellisellä sektiolla ja sai antibiootteja minun kauttani ennen leikkausta, ja ne onneksi tehosivat ja tulehdusarvot laskivat. Jos oltaisiin odotettu muutama päivä, olisi vauvan tila ollut paljon huonompi.
Tämä nyt oli vain oma kokemukseni, en tosiaan tiedä liittyikö se, että vauva oli ulostanut veteen siihen, että lapsivettä oli vähän. Luulisin että vähäinen lapsivesi saa aikaan ahdinkotilan vauvalle, minkä vuoksi hän saattaa ulostaa veteen.
Ultraaja sanoi, että ei voi päästää kotiin, koska hän joutuisi elämään sen tiedon kanssa, jos vauvalle jotain sattuisi, tai jotain vastaavaa hän sanoi.
Olinkin jo ihan valmis sihien, ja varmasti myös vauva, kun syntyi niin rivakasti.
En sitten tiedä, missä välissä vesi alkoi huveta. Olin viikolla 36+6 synnytystapa-arviossa, ja siellä kai kaikki oli viel kunnossa, kun ei ollut puhetta.