Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ajatuksia ja kokemuksia

24.11.2005 |

Minulla on kaksi lasta. Toinen syntyi seitsämän vuotta sitten sektiolla. Ei ollut suunniteltu vaan siihen päädyttiin kun synnytys ei edennyt ja tuli vauvalle sydänäänilaskuja. Toinen lapsi on jo kolmevuotias ja syntyi alakautta. Raskausaikana kävin näillä sivuilla ja monet kirjoittivat sektiotoiveista ja nyt kun pitkästä aikaa tulin taas käymään sivuilla, tuntuu että sektitoiveet senkun ovat lisääntyneet. Minäkin halusin sektion ennen toisen lapsen syntymää. Syitä oli monia. Aikaisempi kokemus synnytyksen yrittämisestä oli pelottava ja sektio toi helpotuksen sillä kertaa tilanteeseen, joten minulle jäi mielikuva sektiosta hyvänä synnytystapana. Sitten kun pyörittelin ajatuksia lisää päässäni tulin myös siihen tulokseen, etten halua venyttää alakerran lihaksistoani vaan pysyä muuttumattomana, sillä mieltäni kaihersi pelko seksielämän huononemisesta. Synnytystapa-arviossa todettiin lantioni olevan tilava synnytykselle. Harmittelin mielessäni ja yritin puhua sektion puolesta lääkäreille. Eivät he kuunnelleet. Ihmisen kai on kuitenkin tarkoitus ensisijaisesti synnyttää alakautta. Ymmärrän lääkäreitä kyllä. Itse vain satun elämään ajassa, jossa kaikki tuntuu olevan mahdollista ja pakko ei ole kuin kuolla.

Toisen lapsen syntymä alkoi lapsiveden menolla mutta supistuksia ei kuulunut. Kieltäydyin käynnistyksestä sektion toivossa ja myös siitä syystä että halusin luonnonmukaisen synnytyksen jos kerta synnyttämään rupean.Odottelin pari päivää sairaalassa eikä supistuksia tullut ja infektiovaaran takia käynnistys aloitettiin kolmantena päivänä veden menosta. Tunteja kului ja kohdunsuu pysyi kiinni vaikka ensimmäinen tippapussi loppui. Aloitettiin toinen pussi ja sain epiduraaliin ja avutuminenkin alkoi onnistua. Lopulta synnytin alakautta alle nelikiloisen lapsen. Epiduraalin jälkeen synnytys oli täysin kivutonta ja helppoa kuin heinänteko. Alapää tietenkin venähti, eikä ole entisensä, mutta sehän nyt on sanomattakin selvää. Seksielämä ei tuntunut miltään vuoteen imetyksen ja uuden alapääni takia. Meni aikaa opetella tuntemaan uusi värkki ja sen toiminnot. Nyt on kolme vuotta kulunut. Olen tehnyt lantionpohjan lihasliikkeitä ja on se hieman tiivistynyt. Parhainta rakastelu on silloin kun on jonkinmoinen pissahätä, koska silloin alapään tilaavuus pienenee täyden rakon ansiosta. Niin että kyllä kekseliäs keinot löytää, mutta kyllä orgasmit ovat laimenneet ja hieman muuttuneet. Jatkan kuitenkin lihastreeniä ja mielikuvitus auttakoon loput. Eli ei elämä mene pilalle vaikka alakautta synnyttääkin, ei edes seksielämä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä taas en haluaisi joutua sektioon, koska siinä tulee helpommin hallitsematon verenvuoto kuin alatiesynnytyksessä. Ja mua taas nimenomaan pelottaa synnytyksessä se, että menetän verta liikaa.



Yksi alatiesynnytys on takana, ja seksielämä on edelleen yhtä nautittavaa...ja ihan pakko sanoa, kyllä miehen varustuksillakin on osuutta asiaan ;o)



Vierailija
2/7 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy myöntää että en ole kyllä huomannut mitään muutosta synnytyksen ennen ja jälkeen seksissä... Tosin ehkä hieman parempaa ollut jostain syystä synnytyksen jälkeen, lähinnä ehkä siksi että hölmönä tajusin omistavani lantionpohjan lihakset ja opettelin niitä käyttämään vasta synnytyksen jälkeen :)

En halua olla inhottava mutta olisikohan sulla kiinni nyt hieman asenteesta toi juttu...? Kun olit jos sitä mieltä et paikat venähtää ennen kun edes olit synnyttänyt... Paikat kyllä palaa normaaliks alasynnytyksen jälkeen itsellään ja loput sitten treenaamalla... En ole ainakaan kuullut et kenelläkään olis noin käynyt...

Mut ainahan on jonkin moisia leikkauksia kai mahdollista tehdä et saa tiivistettyä paikkoja...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis todella suosittelen! Aloitin niillä harjoittelun parin kuukauden päästä synnytyksestä ja vajaassa kuukaudessa olin " tiukempi" kuin ennen synnytystä! Ja lapseni oli yli neljä kiloinen. Seksi elämä on vähintään yhtä hyvää kuin ennen synnytystä ja miehellä oli jopa alkuun vaikeuksia ettei lauennut melkein heti. hih:) ja minähän olin siitäkin vain tyytyväinen vaikka normaalisti tietysti haluan pidempään. No kyllä sekin normalisoitu kun mies tottui ja olihan raukka jotunut olemaan ilman 1,5kk kun jälkivuoto kesti aika kauan. Niin ja omien kuulieni merkki on smart balls ja voin todellä lämpimästi suositella! virtsanpidätyskykykin kasvoi paremmaksi kuin koskaan nykyään ei enää edes tule niin kovaa vessahätää että on pakko päästä. Ennen harjoittelua kun pissahätä tuli niin maksimissaan tunnin päästä oli pakko päästä vessaan. Taidan tosin kärsiä aktiivisesta virtsarakosta muutenkin.

Vierailija
4/7 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse olen kaksi kertaa synnyttänyt alakautta eikä synnytykset ole olleet helppoja, episiotomia tehty kummallakin kertaa.

Enpä ole huolehtinut alapään tiukkuudesta, eikä mies valita, päinvastoin. Itsestäsi seksi tuntuu vaan paremmalta lasten synnyttyä ja tämän olen kuullut monelta muultakin.

Totta on kuitenkin se, että synnytyksen jälkeen menee aikaa ennen kuin alapää palautuu ns. normaaliin olotilaan. Oma mieskin sanoi viime synnytyksen jälkeen että aluksi ei tuntunut missään eli löysyyttä oli, mutta siitä se vain sitten normalisoitui suht nopsasti, enkä tehnyt kovin aktiivisesti edes lantionpohjanlihasten vahvistusliikkeitä.

Nyt aion kyllä tämän synnytyksen jälkeen aloittaa ne heti kun vaan tuntuu, että pystyy ja yrittää tehdä ne säännöllisesti, että palautuisi nopsasti! =)

Vierailija
5/7 |
25.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kolme alateitse syntynyttä lasta, joista viimeisin syntyi tän vuoden toukokuussa. Vauva oli melkein 5kg ja mahtui juuri ja juuri syntymään. Suuren koon vuoksi ja ehkäpä siksi, kun vauva revittiin ulos, sain laskeumaa lantionpohjan alueelle. Mutta seksi on ollut aivan mahtavan ihanaa juuri tämän synnytyksen jälkeen.. Tuntuu todella aivan eriltä kuin ennen.. Nautinto on todella suuri!!! Itse olen tehnyt lantionpohja jumppaa sekä fysioterapeutilla ja saanut myös sähköärsytyshoitoa. Joten ei se alapää mene pilalle synnytyksessä. Seksi on paljon muustakin (ja nimenomaan siitä muusta) kiinni kuin alapäästä.

Vierailija
6/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

hänellä alkoi vuotaa verta mahalaukuun sektion jälkeisenä aamuyönä, hänet leikattiin vielä 2 kertaa, 10 päivää teholla ja tarkkailussa. Leikkauksessa on aina omat riskisnsä.

Alapään lihaksia voi myös treenata geishakuulilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkäsin synnytystä tosi paljon, varsinkin leikkaukseen joutumista ja kiireelliseen sellaiseen se sitten päättyikin. Enkä voi kyllä suositella kenellekkään.

Haava parantu tosi hitaasti, tuli verihyytymiä n. kuukaisi sektion jälkeen jotka lopulta " liukeni" onneksi itestään ja tunto haavan yläpuolelle ei kuulemma palauda todennäköisesti kunnolla koskaan.

Lantiopohjan lihasten treeni neuvottiin aloittamaan heti kun pystyy. Tätä sitten ihmettelin, kun en ollut alateitse synnyttänyt. Kätilö sitten korjasi käsitykseni tai sen puutteen naisen anatomiasta ja synnytksestä: Vaikka ei ole alateitse synnyttänyt, paikat löystyy raskausen aikana jopa enemmän kuin itse synnytyksessä. Ja tässäkin suhteessa palautuminen on kuulemma yleensä nopeampaa, jos lapsi on tullut ulos luonnollista kautta.