Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

###JOULUKUISTEN tiistai###

28.03.2006 |

Laitanpa pinon pystyyn, kun nyt olisi aikaa kirjoitella!

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juho nukkuu kyllä yöllä mutta nytkin oli puolen tunnin päiväunet..eipä siinä mitään ehdi tehdä,mun piti lypsääkin rauhassa vaan ei...

palaan jos Juho joskus nukkuu ja ehdin tulla rauhassa koneelle,ensin naureskeli mutta nyt kitisee....=/

sain otettua hyviä kuvia silti aamulla.

neuvola maanantaina vasta,sitä odottaen,on lääkäri-neuvola.



äityliini ja Juho tasan 4kk!!!

Vierailija
2/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta se on,mun vauveli on tänään 4kk ja mitä nyt kuuluu pikkumiehelle...

-Juho osaa kannatella päätä ja nostaa päätään masultaan ja muutenkin.

-Kääntynyt on kerran mahalta selälleen,kyljelleen osaa kääntyä.

-Koko ajan sylissä ja sitterissä pönkää itseään istuma-asentoon ja jopa selältään lattialla koittanut nostaa itseään istuma-asentoon

-Jokeltelua,naurua ääneen,kiljahtelua tulee paljon,monenlaisia ääniä.

-Tuijottelee käsiään usein ja imeskelee välillä koko nyrkkiä ja välillä yksitellen sormiaan,tutti kelpaa aina vaan harvemmin,lähinnä vain nukkumaan mennessä ja automatkoilla jne.

-pöristelee suullaan ja nauraa siskolleen usein

-iloinen ja rauhallinen poika vieläkin

-vielä vähän saa rintamaitoa pullosta ja Nannia enimmäkseen,soseiden syönti sujuu jo aika hyvin paitsi vieläkin sylkee kasvissoseita välillä ulos mutta hedelmäsosetta on syönyt jo liki koko purkinkin pari kertaa.

-yöt sujuu hyvin ja rauhallisesti,ei enää tuttishowta yöllä,harvoin on tuttia vailla ja sekin aamulla yleensä.Nukkuu vaihtelevasti mutta klo 21-7 usein,joskus jopa yhdeksään aamulla.eli 9-12 tuntia.

-neuvola on maanantaina,sitten saa mittoja mutta liki 8kg varmaan painaa meijän pulleropallero poika

-kuolaa kovasti(ei näy hampaita vielä)



siinäpä enimpiä!!



kopsasin tänne yhdeltä toiselta palstalta kun laitoin mitä Juho nyt osaa ym.

meillä Juho syö maitoa n700-1000 ml päivässä.joskus oli 600 ml vain mutta saa myös kiinteitä.maito mulla kohta tyrehtyy mutta vielä jotain tulee,lypsän 5h välein,en yöllä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hih, en muista kellä päivät sekaisin, mutta myönnän kyllä että itse olen yleensä myös aivan sekaisin..ennen äitiyslomaa tein vuorotyötä joten ehkä sekin on tehnyt että en ole tainnut ikinä olla kovin tolkuissani päivien suhteen =)



Meillä oli siis aamulla neuvola, mitat pojalla on 66cm 6805g py 40,5. Aikas pitkä hoikkeliini on siis tämä meidän poika. Paino meni käyrällä vähän alaspäin, mutta on kuitenkin ihan tyytyväinen, joten katsotaan sitten mitä kuukauden päästä näyttää. Sisko mua varoittelikin että jos pelkällä rintamaidolla niin voi painoon tulla notkahdus jossain välissä. Koitan siis ahkerasti vaan tissitystä jatkaa =) Nyt toi meidän pikkumies päänsäkin mukanaan hyvin kun nostettiin käsistä. Olenkin ihmetellyt koska tämä vaihe tulee, on varmaan kuukauden vanhasta pitänyt päätän niin pystyssä itse kun sylissäkin kantaa mutta aina kun sitä neuvolassa on koitettu niin ei... (on varmaan ajatellut että mitäs siinä oikein revitte käsistä...)



Odotan jo valmiiksi kauhulla ensi kuukautta, silloin lääkärineuvola ja täällä lääkäri ihan TYPERÄ. Nikon ollessa 1,5kk oli mitat 60cm ja 5805g, ja lääkäri väitti että painoa liian vähän?!!? Kyseli kaikkea typerää, että jaksaako poika kuitenkin syödä, tms.. Kaiken lisäksi oli kipeänä, sanoi vain että toivottavasti en tartuta... No onneksi ei tartuttanut, mutta olin kyllä tosi kiukkunen. Minäkin olen ollut tosi varovainen juri sen rs-viruksen takia, nyt ollaan vasta alettu kaupoissa tms. kulkemaan, se rs-virushan on aikuisella ihan tavallisena flunssana mutta vain alle 1-vuotialle siis se vaarallinen..eli mistä siis lääkärikään tiesi vaikka hän olisi jollekin tartuttanut sen viruksen?!? No niin, se siitä valituksesta taas..



Hih, se on muuten aivan IHANAA tosiaan kun lapsi oppii kaikkea uutta! Minä olen ainakin sellanen " törppö" , että naama leveässä hymyssä luen aina kun teidänkin lapset oppineet uutta...huh, syytän hormoneita.. =)



Pitänee mennä taas jotain tekemäänkin, sisko tulee meille huomenna muutamaksi päiväksi kylään kahden tyttönsä (2v 10kk ja 1v 3kk) kanssa ja olen ihan inoissani asiasta, saa vähän juttukaveriakin!



Jakselkaahan taas kaikki!!



T:Riina ja Niko

Vierailija
4/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on tosi huono päivä koko poppoolla, Joni ainoa jota naurattaa kun ei pieni vielä ymmärrä, että meiän Miina-lehmä oli yöllä kuollut. Täällä ei maistu isommille lapsille edes ruoka, niin kovasti rakasta lehmää surraan.. Ja on äiskälläkin tippa linssissä, sitä kun on kymmenen vuotta Minskin kanssa yhdessä elelty. Sekin harmittaa kun meiän paras lehmä, vuoden päästä olisi ollut isot juhlat kun 100 000 maitokiloa olisi tullut täyteen.



Joni nukkui hiukan huonosti, varmaan kun koko päivän eilen nukkui niin ei olisi ihan yöksi unta piisannut.

Tänään alettiin maistella peruna-porkkanavelliä ja ai miten on hyvää!! Menisi vaikka miten paljon mutta eipä kiirehditä, katellaan mitä masu sanoo.



Vierastamisesta. Meillä ei ole kumpikaan isommista vierastanut, saas nähdä onko Joni siinäkin tullut sisaruksiinsa. Kerran kyllä joku aika sitten alko itkeä kun naapurin isäntä otti syliin ja oli tumma lippalakki päässä. Ihanan näkönen kun suu menee mutruun !ja sitten alkaa sydäntä särkevä itku, se ei ole kivaa se.



Jeps, täytyy taas rientää!



Lahja ja Joni 3kk

Vierailija
5/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en ole käyttänyt suppoja lainkaan, vaan pelkkää nestemäistä. Vanhimmalle ekan kerran sitä annettiin 3 kk rokotusten jälkeen. Ja sitten on siirrytty liuotettaviin tabletteihin, kun on ollut painoa tarpeeksi (eli 9 kg).



Meillä pikkuneiti nukkuin useamman huutoillan jälkeen eilen jo 21.30 ja minäkin uskoin tilanteen ja menin nukkumaan 22.30. On se mukavaa, kun useampi ilta on mennyt 0.30-1.00.

Vierailija
6/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on vielä vajaa pari viikkoa 4kk päivään.Kyllä täällä osataan kanssa vierastaa ja ihan varmasti kanssa sen takia,että äiti on pöpökammoinen :).Aika paljon ollaan kotosalla ja terveinäkin on pysytty (koputampa puuta).Kyllä mummuakin harmittaa,kun tulee pikku typyä katsomaan ja tämä alkaa alahuuli väpisten itkua tihruttamaan.Kyllä täytyisi enemmän vieraita nähdä,tai ollaan pulassa jos tulee tarvetta viedä hoitoon jollekkin.



Hampaita taidetaan täälläkin tehdä.Hyvin alahampaat jo kuultaa ikenen läpi,mutta voihan olla että puhkeamiseen menee vielä aikaa.Tosin typy kyllä koittaa niitä koko ajan nyrkillä ulos kaivaa. Syöntikin on vähentynyt ehkä sen takia.Syö yhtä usein,mutta pienempiä määriä. Eilen maisteltiin kaupan peruna-porkkana sosetta ja se olikin hirmuisen kamalaa.. Oma tekemä perunamuussi maistuu kyllä. Persikka-banaani sose oli ihan hyvää vauvan mielestä. Aika paljon ilma-vaivat kiusaa vielä,saas nähdä koska ne hellittää.



Meillä ei käännytä mahalta selälleen,vaan selältä mahalleen. Sitten äiti auttaa aina takaisin kiukkuisen lapsen,kun vatsallaan ei viihdy vaikka niin aina kääntyykin.Istumaan koittaa kanssa ängetä.Sitterissä olosta ei tule oikein mitään.Hermostuu,kun ei pääse istuma-asentoon.



Ompa hyvä,että kuulin nestemäisestä panadolista.Ihme,etteivät apteekissa puhuneet mitään,vaan suppoja kauppasivat.Meneehän nekin,mutta joskus on hieman hankaluuksia saada se pysymään pyllyssä :)



Jassoo,täällä heräillään päikkäreiltä.Olipas taas mukava lukea kuulumisia ja seurata kuinka saman tyylistä touhut on muillakin.



terkuin liinuksi ja typy n.3,5kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reissussa rähjäännyttiin :DD Kotio just saavuttiin..Tai siis minä ja Nea tultiin mutta isukki taittaa vielä taivalta,varmaan jossain Kuopion tasolla.. :) Häntä odotellessa (ja pyykkivuorta takakontissa ;)) Tulin piipahtaa koneella.Toivottavasti kaikille kuuluu hyvää!!! En ole vielä ehtinyt lukemaan kuulumisianne.On miljoonatsiljoona s-postiakin lukematta,joten ei siis ole tekemisen puutetta tälle illalle.. :)

Nea oli LOISTAVA matkakumppani!! Lentsikassakin niin nätisti chillasi äiskän sylissä ;) Laskuissa vähän meinasi kitistä korvia mutta sitten vain imetin ja tarjosin tuttia niin kitinät vaikeni helposti :D

Ja ihmiset ihasteli!! Hyvin keräsin katseita tuon meidän hymytytön kanssa ;) Kantoliina oli kieltämättä oiva apu..Sai kädet vapaaksi kentällä jne..

Ja sitten se Itse Lapissa olo..Pari kertaa pääsin rinteeseen kun ukko oli pienen kanssa mutta enimmäkseen kärryteltiin ja paistateltiin päivää rinteiden alapuolella ;) Kelit suosi,arska brennas lähes koko loman ja väriä saatiin nassuun :) Ihanaa ihanaa... Vitsailtiin että heti kun Nea pysyy pystyssä niin sukset jalkaan ja kypärä päähän ja eiku rinteeseen koko perhe ;D Tehään tytöstä uus tanjapoutiainen xD

Jep jep..mutta minä jatkan viestien kahlaamista..

Huomenna onkin 4kk neuvola ja sitten kuullaan uudet mitat.Ja kohta puoliin alotellaan tytölle myös POTTU ;))



-reissunaiset Tiggr&Nasu

Vierailija
8/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ÄITYLIINI!!!!!!!!!

OOOOONNNNEEEAAAAAAAAA!!!!!!

*halauksia* kolmenkympin etappi saavutettu :DD Jesh jee!!

Koskas lähdet sinne radalle??Nyt tulevana v.loppunako? Juhlihan rankasti.. ;)

Tulisin kakkukahveille jos asuttaisiin lähempänä :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

heippa kaikille!

me palattiin eilen kuopiosta takaisin kotiin :) vietettiin ristiäiset vasta nyt siellä.koko suku on sieltä päin ja ajateltiin,et päästään helpommalla,jos me mennään sinne eikä niin,et kaikki änkee tänne. ja eipä tarvinnut itse tehdä mitään,kun oma äiti ja mummo halus järjestää pippalot pojalle !:) matkat meni hyvin tai menomatka ei ehkä ihan niin hyvin,kassu itki varmaan tunnin verran ja söi kahden tunnin ajan. tiedän kyllä,et ei sais ottaa siitä turvaistuimesta pois,mutt jos oltais aina pysähdytty,kun pojalla oli nälkä,oltais oltu perillä vasta ristiäisten jälkeen.. niinpä syötin sitä siis matkan aikana.. paluumatka sitten menikin tosi hyvin,poika nukkui koko matkan :) itse juhlissa ei itkenyt kuin ihan alussa,hyvä,et papin puheen kuuli,mutt sit simahti kesken kaiken ja nukkuin lopputoimituksen ajan. nimeksi siis tuli kasimir viljo. kasimir tulee led zeppelinin kashmir biisistä ja viljo oli pakko (siis PAKKO) valita,koska se kulkee miehen suvussa..



kassu on kans alkanu änkää istumaan ja seisominen on edelleen ihan mahtavaa :) hyvin kääntyy selältä kyljelleen,mutt ei vielä mahalleen,vaikka kovasti kyllä yrittää. hihkuu,kiljuu,nauraa ja päästelee ihmeääniä muutenkin.näyttää kieltä mielellään,kun sille näyttää ensin :) tais hieman vierastaa (tai sitten vain säikähtää),kun mentiin uuteen paikkaan kuopiossa,siis sukulaisten luo,mutt rauhoittui aika nopeesti.



tänään oli 3kk neuvola ja piikkihän sieltä tuli! teki kyllä oikein pahaa,kun se jumalaton piikki uppos pikku pikku jalkaan.. ja mikä huuto! sitten pitikin antaa hieman lohtutissiä,et paha piikki unohtui :)

oli kasvanut hyvin;60cm ja 6,8kg,pipo 42cm. soseita kuulemma vois hieman lisätä,siis antaa uusia makuja. oon nimittäin antanu edelleen vaan iltaisin perunamössöö ja sitt aamupäivällä päärynäsosetta,jospa sitä huomenna vaikka kokeilis lisätä tuohon perunaan jotain lisää :) ai niin,tuosta rokotuksesta pitikin kysyä teiltä,joiden vauvoille se on jo annettu.. miten nopeesti ne oireet siitä tuli vai tuliko ollenkaan? meillä kassu alkoi itkeä ihan hillitömästi jo kahden tunnin jälkeen rokotuksesta ja kun en sitä millään muulla keinoin saanut tyytyväiseksi(eikä ollut mahanpuruja) niin annoin panadolia siinä mikstuura muodossa. aika nopeesti se sitten rauhoittuikin ja nyt tämän illan olikin ihan tyytyväinen.. en vaan halua antaa liian hätäisesti noita lääkkeitä,jos se esim itkeekin jonkin muun syyn takia,mutt toisaalta en kyllä missään nimessä halua pitää sitä kivuissaankaan.. niinpä sitten annoin sen lääkkeen...



no mutta... nyt alkaa aivot hiljentyä.. nukkumaanmenoaika...

hyviä öitä kaikille!



-annu ja kasimir 3kk-





Vierailija
10/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on sitten laajakaista vihdoin tässä talossa, mitä nyt kone on niin vanha, ettei virusohjelma pelaa. Mutta kunnes virus iskee, niin äkkiä kirjoitan.



Poitsu voi kaiken kaikkiaan hyvin. Yhdet päiväunet on tosin vaihtuneet useampiin. Harmi vaan, että vain yhden unet poika voi nukkua ulkona (kuistilla), kun isot siskot ei voi olla aina vaan ulkona.



Kotona kestoillaan, paitsi pisimmän päiväunen ja yöunen aikana. Kivasti rahaa säästyy ja tulee hyvä mielikin. Pojan iho on aika kuiva, ihan täytyy lääkärille näyttää ensi neuvolan yhteydessä. Mutta kestot tuntuu iholle sopivan. Ihan harmittaa, että vasta nyt keksin tuon.



Omilla maidoilla poika pärjää, kun kerran kasvaa hurjaa tahtia. Lukemia en muista, enkä ehdi niitä etsiä, kun kerran koneelle ehdin. Kohta kuitenkin joku lapsista hihkuu äitiä... Mutta neljän kuukauden ikään yritetään sinnitellä kiinteiden kanssa. Olen vähän teistä " jäljessä" , kun poika suostui syntymään vasta tammikuun puolella, vaikka joulua ennen olisi ollut jo aika. Mutta toisaalta kiva lukea vähän ennakkoon, mitä tuleman pitää. Ei millään muista, missä tahdissa kaikki lapsilla tapahtuu, vaikka on jo kahdella harjoitellut.



Parasta painua itsekin unten maille, vaikka olisi ihana ottaa aikaa itselle ja lojua sohvalla... Tosin tänään sohva oli kovassa käytössä, kun oli tehoimut menossa ja siinähän se päivä kuluikin imettäessä ja tyttöjen tappeluja selvitellessä...



Yritän ehtiä myös välillä kirjoittamaan, vaikka pinot tulee usein luettua. Lapsilla on jokin seitsemäs aisti, jolla he aavistavat, milloin äidin täytyisi saada jotakin tehdyksi...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa hauska huomata, miten samassa vaiheessa, osittain ainakin, ollaan! On kuolaa, kitinää, kakkaamista, on unirytmikatkoksia ja uimakoulua :)



Meillä kitinä on yltynyt viime päivinä niin, että tänään oli jo hysteeristä. Piti ihan viedä näytille - Karppaa on siunattu pediatri-isoisällä ja hammaslääkäri-isoäidillä. Mutta ei, mitään elimellistä vikaa ei ollut. (Tiesittekö muuten että vauvan voi nostaa käsivarsista ilmaan?) Ei hampaitakaan vielä. Niin että kaipa se kitinä on uuden äänen löytämistä ja sen hakeraa käyttöä ja turhautumista siitä, että maailmassa on kaikkea, mutta sitä ei vielä voi saada.



Viime yönä meillä oli " unikoulu" : nostettiin Karppa pinnasänkyyn ensimmäisen yöunijakson ajaksi, jotta olisi edes pari tuntia unta putkeen (kun viime päivinä ei ole ollut). Mies heijaisi Karen uneen. Sitten herään yhdeltä vauva vierestäni. Ihmettelen, kun en muistaakseni ole herännyt siihen, kun mies on laittanut vauvan sänkyyn. Mutta ei ollutkaan laittanut! Joten... se olen ollut minä. Ei mitään muistikuvia. Creepy....

Vierailija
12/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on yösyötöt tihentyny. Ennen nukuttiin melkein koko yö ja nyt syödään pari-kolme kertaa yössä. En silti valita kun unta kuitenkin saa ihan riittävästi. :)

Tää mamma lähtee huomenna vähän kaupungille. Ihanaa päästä kauppoihin kierteleen vaikka rahaa ei ole. Jos kuitenkin jotain pientä ostais :) Niin ja vauva jää siis kotio lapsenvahdin kanssa.

Hiinu ja tyttö 3kk 3vko 4pv

Kohta siis jo 4kk :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäistä kertaa tässä pinoa aloittelen. Jää pian kirjoittamatta tällekkin päivää, jos ei nyt kirjoita, kun sitten ei muka enää ehtisikään.



Meillä nukutaan nyt aamupäivätirsoja, niitä 30 min mittaisia. On vähän heitellyt nuo ajat nyt kun niitä kelloja siirrettiin kesäaikaan. Mutta eiköhän ne taas uomiinsa asetu tämän viikon aikana. Päiväunet on venyneet ja venyneet jopa 5 tunnin mittaisiksi, parina päivänä aivan pitänyt ja alkaa herättelemään, kun tuntuu, että meinaako nukkua yönkin putkeen. Sitten tullut sellainen tunne, että saako tuo poju edes tarpeeksi ruokaa, kun nukkuu niin pitkiä unia. Miten teillä muilla, kuinka useesti teillä syödään tissiä/pulloa? Laitanpa tähän meidän rytmiä selvyyden vuoksi:



klo 21-22 yöunille

klo n.3 tissiä

klo n.7 tissiä

klo n.9 tissiä

klo n10 30min tirsat

klo n.12 tissiä, syö usein siitä huonosti, pulloa päälle n. 100ml

klo n.13 ennen päiväunille menoa pienet huikat tissistä tai 50 ml pullosta

herää päikkäreiltä 17-18, syö hyvällä ruokahalulla tissiä

klo 19 tissiä , syö hyvin tai huonosti

klo 20 100 ml pullosta

klo 21-22 tissiä, joskus n 50ml pullosta päälle



Hyvinhän tuo poika on kasvanut, mutta jotenkin tuntuu vähäisiltä nuo syöntikerrat, tai tuntuu siltä kun periaatteesahan Eetu ei syö kuin aamulla, illalla ja yöllä, päivät nukkuu!! Mutta luuultavasti eiköhän ne päikkäritkin lyhene kun ikää tulee lisää. Esikoinen ei koskaan nukkunut 1,5-2 tuntia pitempiä päikkäreiltä, siksi nuo Eetun unet tuntuu niin hurjilta. Ja sitten kun nuo tissisyönnit ei kestä kuin sen 5-10 min. mutta kaippa saa tarpeeksi kun tyytyväiseksi useimmiten jää.



Parin viikon päästä ollaan lähössä Rukalle, saas nähä miten reissu menee. Hyvähän se olis jos sielä vielä pitkät päiväunet maistuis, niin pääsis vähän siellä käveleskeleen ja maisemia kahteleen.



Vierastako teillä muilla jo vauvelit? Meillä on ihan selvästi parin viikon ajan jo ollut havaittavissa alhuulen rullalle menoa, kun vähän oudompi astuu kuvioihin. Neuvolassa vähän katseli jo alta kulmien neuvolan tätiä ja tänään vierasti mun äitiä, kun ei ollut käynyt pariin viikkoon, kun oli ollut kauheessa nuhassa. Jännä juttu sekin, kun esikoinen ei vierastanut ei sitten ketään koskaan ja tämä toinen jo 3-kuisena katselee jo niin alta lipan, että. Toivottavasti ei nyt aivan kauheeksi mene tuo vierastaminen. Oon kyllä ajatellu, että voi johtua siitä, kun esikoisen kans oltiin aina menossa jossakin ja se oli aina menossa mukana. Nyt ollaan oltu aika paljon kotosalla, kun oon pelännyt (ehkä vähän hysteerisestikin?) rsv:tä ja rotaa ja kaikkia muita pöpöjä.



No nyt on kulunut 30 min tarkalleen, ähinät kuuluu ja Eetu hereillä :) palaillaan!



Niin ja äityliinille 30-vee onnittelut! Muutaman vuoden päästä tullaan perässä!



T: Meimi79+ Eetu 3,5 kk



Vierailija
14/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen olllut laiska jo useemman viikon, jos nyt vaikka välillä jaksaisi katsella mitä tänne kuuluu....

meillä pikku-ukko nukahti eilen yöunille jo kello 19, joten oltiin sitten valveilla 3-6, ihan kivasti nauratti äiskää yöllä kolme tuntia ja esikoinen pomppiasi tietty ylös kello 7. ihan kivaa joo... taas kerran ajattelen että lapsi luku on täynnä, tai sitten ei ?!?

meillä taitaa olla tulossa hampaita, koska kovasti kitistellään ja kuolataan, eikä hetkeäkään ettei koko nyrkki olis suussa. esikoisella tuli myös ensimmäiset 3kk iässä, joten voipi olla..

tylsä ilma tänään, kun tulee jotain veden sekaista jäätä alas, eikä oikeen uloskaan pääse, taidan silti ehkä reippailla. viimeistään sitten kun mies joskus tulee kotiin. aika henkireikä juosta koirien kanssa muutama tunti yksinään joka päivä. kolmessa koirassa on pikkasen juoksemista, nyt alkaa huuto kiihtyä, eikä jumpalelu enää kiinnosta, joten pitää taas mennä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Pikkuneiti kaantyi ensimmaista kertaa tana aamuna masulta selalleen - ja kylla oli holmistynyt ilme kun se vihdoin onnistui kun se on sita niin kauan jo yrittanyt. Selalta masulleen menee melkein takaisin - kasi viela vahan ottaa kiinni.



Vauvauinti ei ollutkaan niin hauskaa daddyn kanssa eilen - mina melkein itse hyppasin altaaseen kun ei ollutkaan kiva vaan penkilla istua (siis vaatteet paalla), mutta meilla viela totutellaan siihen etta daddy on taas kotona - mitenkahan kay sitten kun ihan oikeasti alkaa neiti vierastamaan ja daddy on taas pidempaan (useita viikkoja) poissa kun nyt jo tuntuu tuumivan etta kuka tuo mies taalla oikein on?!?!



Aurinko paistaa ja me lahdetaan kohta kavelemaan meidan baby tapaamiseen :-)



Tumble & Wriggler 3,5 kk

Vierailija
16/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä ihmettelin että on kumma kun on vaan tiistaipino ja keskiviikon pino puuttuu kokonaan.. Hyvä etten sentään aloittanut uutta pinoa, olis teille nauru maittanut:D Minäkö höperö..



Mika alkoi eilen pitämään päätä nätisti ylhäällä vatsallaan ollessa, voi sitä riemua isoveljissäkin! Ja sitten kävi sellainen että herra pyörähti mahaltaan selälleen. Isoveljet ei sitä kyllä tehneet ennen kuin paljon isompana! Pojalla oli hassu ilme kun tää tapahtu, mutristi suuta ja näytti että alkaa itkemään... Ihanaa kun nää oppii uutta!!



Isommat pojat on vailla ruokaa, joten menen jälleen! Terkut kaikille!

Vierailija
17/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kasvetaan kamalaa kyytiä. eilen neuvolassa sitten pitkästä aikaa käytiin ja pituutta jo 64.5cm ja painoakin kertynyt 6940g. ja rokotukset saatiin.. eipä onneksi tullut kuumetta eikä mitään muutakaan ihmeellistä.



meillä vasta käännytään selältä kyljelle.



meillä syödään ihan hyvin,



9.00 heräillään ja syö n 150ml vastiketta

10.30-11 pikkuset päikkärit (20-30min)

11.00 130ml vastiketta

12. pikku unet (n. 10-15min)

12.30 100ml vastiketta

15.00 150ml vastiketta ja päikkäreille, heräilee 17-19

17-19 150ml vastiketta

20.00 100ml

22-23 saattaa mennä jopa lähelle 300ml (n.100ml kerrallaan) yö tankkaaminen

23.00 yöunille



(ei heräillä yöllä ollenkaan)

eli n: 1100ml vrk (riippuu tietty päivästä)

Vierailija
18/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääkin nyt tulla äkkiä rustailemaan jotain ennen kuin neiti herää päiväuniltaan. Nakattiin tyttö parvekkeelle koisimaan ja ihme - nukahti samantien! Nyt on ollut puolisen tuntia torkkumassa ja toivottavasti torkkuu vielä hyvän aikaa. Ihanaa tässä nettailla ja nauttia kahvikupposesta. :)



Onnittelut Äitiliinille minunkin puolestani! :)



Joopajoo.. Meillä on vaan kauhea hulabaloo päällänsä. Yöt on risaisia - tosin viime yönä eka pätkä oli jopa 5 tuntia. Harvinaista herkkua nykyään. Taisin kuitenkin itse heräillä vähän väliä katsomaan, onko tytöllä kaikki kunnossa. Sitten kun saisi nukkua, niin ei pysty nukkumaan. Loistavaa. :) Tuon unen jälkeen heräiltiinkin sitten vissiin kolme kertaa syömään.



Olikos se Meimi, joka kirjoitteli, ettei vauva tahdo syödä enää kovin useasti? Meillä on ollut jo kolme viikkoa ihan samanlaista ja olenkin ollut jo huolissani, saako tyttö tarpeeksi ravintoa. Meillä menee joskus päivällä seitsemänkin tuntia ennen kuin tyttö huolii rintaa. :( Ja maitoa kyllä tulee, useasti joudun pumppaamaankin, kun tissit on niin pinkeät ja typyä ei voisi vähempää kiinnostaa/ nukkuu päikkäreitään kauhean tappelemisen jälkeen. Mulla on suihkutissit, joten saattaa sekin vaikuttaa siihen, ettei aina kiinnosta syödä. Tosin luulen, että tyttöä kiinnostaa nykyään vaan muut asiat enemmän ja tissittely onkin vissiin jo tylsää hommaa. Useasti tekee niin, että ottaa tissistä hörpyn ja kääntää pään toiseen suuntaan ja katselee jotakin ja sitten taas välillä hörppy ja pää kääntyy. Rasittavaa. :) Meilläkin syödään usein vain 10-15 min. Ennen saattoi mennä tuntikin tissiä lutkuttaen. Itsestä se oli mukavaa, kun sai huilia samalla. Kitinää on muutenkin kauheasti. Hampaan puhkeamista olen odotellut, mutta ei oo vielä ainakaan näkynyt. Kovasti meilläkin yritetään tunkea nyrkkiä ja joskus jopa kahtakin samaan aikaan suuhun! :D Purulelua ollaan kokeiltu, mut ainakaan vielä tyttö ei oo ollut kiinnostunut. Onneksi typy on syönyt sentään öisin ja iltaisin. Pitääkö vain luottaa ja uskoa siihen, että saa tarpeeksi ravintoa? Viime viikolla punnitsimme vauvan ihan vain kotivaa' alla ja näytti n. 8500g, joten ihan kivasti olisi painoa kuitenkin tullut (3 kk:n mitat 7660g ja 62 cm). Aiotaan kuitenkin aloittaa kiinteiden maisteleminen torstaina, jolloin tytöllä on ikää tasan 4 kk. Jotenkin tämä imettäminen on alkanut käydä raskaaksi hommaksi. Itselläkin meinaa poru tulla, kun tyttö ei välillä meinaa huolia tissiä ollenkaan. (Kerran oli syömättä 9-10 h)



Meillä ei vaan vieläkään käännytä. Päätä on kannatellut komiasti jo aikoja ja istumaankin yritetään niin kovasti päästä, mutta kääntyminen ei onnistu sitten millään. :( Täällä taitaa monien vauvat jo kääntyä? Mietin onko tuolla painolla mitään tekemistä asian kanssa. Tyttö on siis aika pulskassa kunnossa. Nauraa rätkättelee jo tosi komeasti, se on kyllä aivan ihanan kuuloista! :D Meidän neitiä kiinnostaa tosi paljon kaukosäätimet, laskimet ja näppäimistö. On ihan tohkeissaan, kun pääsee painelemaan nappuloita. :) Melkein parhaimpia leluja nämä kapistukset.



No niin, taidanpa nyt lopetella, että ehdin jotakin muutakin vielä tekemään ennen kuin tyttö herää. Jakselkaahan!



-Pilkku & Sara-Ellen kohta 4 kk-

Vierailija
19/19 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hieman väsyttää. Milja on nyt puolitoista viikkoa syönyt yöllä normaalia useammin tai ainakin tiheämmin. Ei silti kolmea tuntia lyhyempiä välejä ole, mutta ne tuntuu itsestä vähän liian lyhyeltä pätkältä nukahtaa. Varsinkin kun ennen ensimmäinen pätkä oli aina 5-7h. Niin, ja viime yönä neiti sitten päätti kakata klo 2!!! Eihän siinä auttanu ko vaippa vaihtaa ja neiti piristyi, mutta onneksi noin puoli tuntia sängyssä ähisteltyään nukahti. Normaalisti nukahtaa yöllä syötön jälkeen viidessä minuutissa.



Nyt meillä siis rytmi seuraavanlainen (taisin tätä meidän rytmiä laittaa viimeksi viime viikolla, mutta ei kai se haittaa ja sehän muuttuu hieman jatkuvasti):



7-8 herätys, syönti (täysimetyksellä ollaan)

8.30-9 pikku-unet 30 min omassa sängyssä

9-10 seurustelua, syönti

10-14.30 ekat ulkopäikkärit

14.30-16.30 seurustelua, syödään 2(-3) krt

16.30-18.30 tokat ulkopäikkärit

18.30-21.30 iltavalvoskelua, tankkausta (3 krt)

21.30-7/8 yöunet

*yöllä neiti syö tällä hetkellä klo 1/2 ja 4/5



Milja on ollu aina aika kova nukkumaan myös päivällä. Siksikin syötän tuota neitiä valveillaoloaikana aika tiheään. Varsinkin kun tuo paino on aika verkkaisesti noussut (huomenna 3kk:n neuvola, sitten tietää taas tämänhetkisen tilanteen), että eipä tuosta syömisestä haittaakaan ole. MEIMI: Milja syö yhdellä kerralla 5-10 min, siinä ajassa saa tissin tyhjäksi ja on tyytyväinen. Eli ei kai sillä ajalla ole niin suurta merkitystä. Joillakin kai heruu nopeammin, joillakin hitaammin ja taas jotku vauvat syö nopeasti, jotku nautiskelee =) Miljalla siis noita syöntikertoja 10-11/vrk. Useimmiten kyllä syö vain toisen tissin yhdellä kerralla ja sitten tuntisen päästä toisen. Nyt tosiaan hieman jänskättää että miten on paino noussut. Tällä hetkellä tuo imetys kuitenkin sujuu ihan mukavasti, että olisi kiva vielä jatkaa samaan malliin, mutta sillehän ei voi sitten mitään, jos paino ei ole tarpeeksi lisääntynyt. Eilen kyllä käytiin kotivaa' alla ja se näytti Miljan painoksi 5,5kg body ja kuiva vaippa päällä ja siinä laskussa paino ois noussu n.600g/4vkoa. Eli just sen minimin... Tytöllä ei ilmesesti ole kiire kasvaa. Paitsi nyt tuo tankkaaminen yöllä voi merkitä jonkinlaista kasvupyrähdystä...



Kuinka kauan teidän vauvoilla nämä tiheän imun kaudet on kerrallaan kestänyt? Meillä on siis nyt 1,5vkoa. Kaks vähän parempaa yötä oli välissä (joista toinen tosi hyvä oikeastaan, kun söi vain kerran), mutta nyt siis taas syödään yölllä lyhyemmillä väleillä...



Milja ei vielä vierasta, mutta selkeästi tunnistaa heti äitin ja iskän. Leveästä hymystä ja onnellisesta ilmeestä päätellen. =)



Milja kannattelee päätään lattialla vatsalla ollessaan niin kovasti, että kellahtaa helposti kumoon ja selälleen asti. En kyllä laske sitä kääntymiseksi, koska puhdas vahinkohan se on... ;) Mutta nyt on uutena kehitysvaiheena tullut esineiden tavoittelu. Ei osaa vielä ottaa niistä kiinni jos ei suunnilleen työnnä sitä käteen, mutta kovasti haroo ja yrittää. Niin, ja eilen Milja katsoi ensimmäistä kertaa omaa kättään silleen että voi jee, mikäs tämä on!!!?!!! Ihanaa ihanaa! Ja edelleen kovasti jutellaan, hymyillään ja nauretaan ääneen silloin tällöin. Ääneen saa nauramaan: kaulasta kutittelu, tietynlainen heiluttelu ja vatkaus ja lauleskelu ja käsistä tanssittaminen. :DD



Onko teillä muuten kokemusta nestemäisen Panadolin antamisesta vauvalle? Ei siis sen antamisesta sinänsä, mutta sen vaikutuksesta. Onko yhtä tehokas kuin suppo? Meillä on siis huomenna se neuvola ja rokotus ja aateltiin, että annettais tuota nestemäistä jos sitä saa nuin pienelle antaa, koska ne supot on niin ärsyttäviä laittaa. Ja varmaan vauvallekin mukavampi ottaa suun kautta...



Ei kai tässä tämän kummempaa. Milja nukkuu parvekkeella. Sisko tyttöineen kävi vasta kylässä. Mies lähti moikkaamaan kavereita ja ruokakauppaan. Itse taidan siirtyä sohvalle lueskelemaan. Mukavaa päivänjatkoa mammat ja mussukat!



Äippä ja Milja 12vko3pvä (perjantaina 3kk!)