### "Minun" visa ###
Tuo "kyseisten kirjaimet" pitäisi tietenkin olla "kyseiset kirjaimet".
Visailuintoa!
Kommentit (9)
Kirjoitin sanan viimeiset kirjaimet, kun piti laittaa nimen viimeiset kirjaimet. Kyse ei siis välttämättä ole mistään tarkoittavasta sanasta.
Ei voi olla tosikaan, miten harhaanjohtavia vihjeitä vahingossa annan! Otetaanpa koko vihje uusiksi. Siis nimen kaksi ensimmäistä tai viimeistä kirjainta on "mi" tai "my". Nyt meni ihan oikein. Tuosta tarkennuksestahan saattoi saada käsityksen että nämä kirjaimet ovat lopussa... Voivat siis olla alussakin.
Ja sen löysi lumitähti77. Onnittelut! Hain nimeä Miikke, jonka itse löysin ihan kokeilemalla pari päivää sitten. Miikke nimi on annettu yhdelle viime vuonna syntyneelle pojalle. Tässä visassa löytyi toinenkin nimi, jonka ennestään tiesin puuttuvan listalta, nimi on Minkka, jonka myös löysin naputtelemalla kaikenlaisia nimiä vrk:n listalle.
Koska ihan ensimmäisessä vihjeessä oli vähän ranskaakin, lumitähti saa palkinnoksi linnaloman Ranskassa :) Ole hyvä!
http://www.smt.fi/maittain/eurooppa/ranskanlinnalomat.html
Listalle löytyi 11 uutta nimeä, joista kolme viime vuonna syntyneille annettuja. Mainitsin tuossa edellisessä viestissä, että Minkka puuttuisi listalta, mutta ainakin nyt se oli siellä. Se on lisätty sinne viime päivinä, tai sitten vain katsoin väärin, kun nimi on ortodoksisessa kalenterissakin.
Tässäpä saalis:
Hermon 1n -Öppis
Isamy 1m -lumitähti77
Jemiine 1n - lumitähti77
Miidu 1n (2008) lumitähti77
Miikke 1m (2008) - lumitähti77
Reminja 1n (2008) -lumitähti77
Semone 1n (2000-l.) - lumitähti77
Sumone 1n - lumitähti77
Taima 1n - lumitähti77
Taminka 1n (2000-l.) -lumitähti77
Tomika 1n - lumitähti77
Ja taas pyytäisin jonkun toimittamaan nämä puolestani listalle.
Itse en oikein jaksa enää visailla, mutta seurailen kyllä visoja taustalla.
On monien niminikkareiden innostus visailuihin valitettavasti hiipunut, kuten Suvi-Tuulikkikin tuossa itsestään kertoi.. Todennäköisesti syynä on tämä palstauudistus, joka ei oikein helpota visailemista (aina paluu alkuperäiseen viestiin ja viestipuu-rakenteen pysymättömyys). Itse pidän kovasti visailemisesta, mutta nykyisin aika ei tahdo riittää.. Ja minuakin välillä "sapettaa" nämä uudet sivut :( Palautettakin tästä on varmaan moni antanut, mutta eipä ole muutosta näkynyt...
Kiitos kuitenkin jaksaville visailuemännille!!
Ja kiitos kaikille, jotka jaksavat visailla. Minusta tämä on tosi mukavaa ja innolla osallistun aina, kun joku visan laittaa. Ja minulla on aika pitkä litania listalta puuttuvia nimiä, joten itsekin varmasti tulen visoja taas pystyttämään. Nytkin tuli hieno saalis, vaikka olikin vain kaksi osallistujaa :).
Tällä kertaa etsitään nimeä (tosi harvinaista tietenkin), johon sisälty "minun" jollakin seuraavista kielistä:
- englanti: my
- ranska: ma, mon
- espanja: mi
Kyseisten kirjaimet saavat olla kokonainen tavu, tavun osa tai eri tavuissa, kunhan vaan ovat peräkkäin :).
Aloitetaan tästä, rajailen myöhemmin
-Kangasrousku-
Pudotetaanpas nuo ranskankieliset pois tässä välissä, eli nimessä ei ole "ma" eikä "mon". Jäljelle jäävät siis
- mi
ja
-my
Ja rajaanpa vielä samalla vähän: Tuo mi tai my löytyy sanan alusta tai lopusta, siis ihan ensimmäiset tai viimeiset kirjaimet.