Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

rintatulehdus ja lääkitys

18.05.2006 |

Mukavaa, kun kaiken muun väsymyksen lisäksi pukkas rintatulehdus tisukkaan. Eilisen podin ja tänään hain lääkekuurin. Lääkäri määräsi Duracef-kuurin. Onko muilla kokemusta kyseisestä lääkkeestä? Mahtaako maistua kovasti äidinmaidossa?

nurse+yökyöpelipoika 4kk18pv.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokemusta tuosta lääkkeestä, mutta ajattelin tulla kertomaan, että minä olen hoitanut kolme rintatulehdusta ilman lääkkeitä. En tiedä miten paha tilanne sinulla on, mutta minulla auttoi kun pumppasin rinnan ihan tyhjäksi ja hieroin sitä varovasti kuumassa suihkussa. Kyllähän se pari päivää oli kipeä, mutta kuume laski heti kun pumppasin rinnan tyhjäksi.

Vierailija
2/4 |
18.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekaan tulehdukseen hain lääkäriltä antibiootit, Kefexin tai joku sellanen oli se. Poika söi kyllä ihan hyvin rinnoista. Toisessa tulehduksessa/tukoksessa napsasin tulehduskipulääkettä ja menin kuumaan suihkuun hieromaan rintaa ja sit imetin ja imetin niin paljon kuin poika söi ja sit pumppasin ja yhdessä päivässä meni se ohi.

Rintatulehdua voi mennä ohi ilman antibioottejakin.



Tsemppiä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kommenteista. Itse aloitin sen antibiootin, nyt harmittaa koska olisin ilmeisestikin saanut sen tulehduksen muutenkin paranemaan. En voinut lypsää rintaa tyhjäksi, koska rintani muutenkin tuottaa kovasti matoa (silloin ei kuulema ole lypsämisestä vastaavaa hyötyä, tiedä hantä sitten). Nyt olo jo parempi, onneksi. Ei ollut mukava olla kipeä ja normaalia väsyneempi, kun yökyöpelipoika nukkuu yönsä edelleen levottomasti (syöx2 ja muutenkin touhuaa,huoh!)

Vierailija
4/4 |
19.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minullakin oli todella kova maidontuotanto silloin kun pumppasin, mutta ajattelin silloin että mielummin niin kuin lääkkeet. Maidontuotanto tasaantui sitten kuitenkin pumppaamisesta huolimatta. Tein sen alkuviikkojen aikana vain silloin kun oli aivan pakko, eli kun kuume nousi. Ei niissä lääkkeissäkään varmasti mitään pahaa ole, mutta halusin tulla kertomaan tämän ettet sen takia vältä pumppaamista pakottavassa tilanteessa.