Lastemme hoitaja " kärähti" Lapset tiellä leikkimässä yksin :(
Vien yleensä lapset klo 9 hoitoon, kaikki muut (4kpl) lapset ovat tulleet ja he ovat etupihalla leikkimässä. Tänään vein poikkeuksellisesti klo 8.30. Lapset oli pihalla 2-5-vuotiaat, mutta hoitaja olikin sisällä. Talo on tien päässä ja saman tien päässä on myös rivitalo, jossa on pihassa n. 5 autoa. Lapset leikkivät periaatteessa tiellä!
Pelottaa, nyt kun on vielä sattunut näitä kuolemantapauksia kun pienten lasten päälle on peruutettu.
Mitä teen. Kauheeta ajatella, että omat on kohta auton alla. Hoitaja on tosi herkkä ottamaan itteensä. Tuntuu, että kritiikkiä ei uskalla antaa, kun tämä loukkaantuu ja alkaa heti puhumaan, että voitte vaihtaa hoitopaikkaa
jos ette ole tyytyväisiä jne.
Kommentit (12)
Ensinnäkin hoitajanne rikkoo lakia jo lasten lukumäärässä! Hoitolapsia saa olla lain mukaan 4 alle kouluikäistä omat alle kouluikäiset mukaan lukien.
Toiseksi, hoitajalla ei ole oikeutta päästää lapsia keskenään pihalle edes 5min. ellei vanhempien kanssa ole toisin sovittu (esim. vanhempien lasten kohdalla). Itselläni on kaksi 3v ja yksi 1v, sekä omani 5v. En koskaan päästäisi näitä pienempiä etukäteen pihalle. Eikä se kuriksien pukeminen vie niin kauaa. Kun aikansa tekee, siihen löytyy sujuva ja nopea tapa tehdä sekin homma. Isommat lapset lisäksi pukevat jo itse. Hoitajanne rikkoo siis todennäköisesti lakia tässäkin. En jaksa uskoa, että esim. 2v lapsen vanhemmat ovat antaneet luvan päästää lapsen keskenään isompien kanssa ulos edes hetkeksikään?
Teinä ottaisin asian esille ja jos sillä ei mene perille, ottaisin yhteyden alueenne perhepäivähoidon ohjaajaan. Hänellä on velvollisuus valvoa myös yksityisten hoitajien toimintaa. Meitäkin koskee samat lait, kun kunnan hoitajiakin. Jos hoitaja tästä närkästyy, hän ei sovellu alalle. Kyllä perhepäivähoitajan kuuluu kyetä ottamaan vastaan palautetta ja kritiikkiä, oli se sitten positiivista tai negatiivista, kunhan se on asiasta eikä turhan takia.
Mun on kans pakko kommentoida tätä. Anteeksi nyt vain, mutta en ymmärrä miten ette voi hoitajalle asiasta sanoa!?! Jos kysymys olisi mun lapsista, niin sanoisin saman tien. Ja luottamushan siinä olisi jo mennyt, joten vaihtaisin luultavasti hoitajaa. Ajattele jos vaikka lapsesi jää auton alle, kun et ole viitsinyt hoitajan kanssa puhua!!!! Mitäs sitten?
ehdottomasti asiasta tulee sanoa hoitajalle. ja se että paikalla on muita ihmisiä ei ole este vaan hidaste. hyvin voit pyytää hoitajaa vähän sivuummalle ja siellä sanoa asiasta. mitä sitä odottelemaan?mitä nopeammin asian otat esiin sitä nopeammin saat siihen ratkaisun. eikä sinun todellakaan tule pelätä miten hoitaja asiaan reagoi!kissa rohkeasti vaan pöydälle.
Mies haki lapset hoidosta ja kysyi saako lapset olla keskenään pihalla. Vastauksena oli, että ei saa, paitsi isommat voi mennä edeltä. Tielle ei saa mennä leikkimään. No ne menee kuitenkin. Puuh!!!
No, pidän puhelinpalaverin vielä 2 hoitolapsen äidin kanssa. Otan vielä itse asian esille...
On vähän pakko ihmetellä, että miksi se on niin vaikeaa puhua hoitajan kanssa? Kyse on kuitenkin lapsesi turvallisuudesta. Minusta lapsen hyvä hoito on tärkeämpää kuin hoitajan loukkaantuminen.
Vaikka hoitaja siitä pahoittaisikin mielensä, niin so what! Onhan lastesi/toisten hoitolapset turvallisuus ykkösasia!? Ehkä olisikin syytä vaihtaa hoitopaikkaa?
Itse en kyllä saisi rauhaa ennenkuin asia olisi selvitetty, ja kuinka tuollaiseen hoitajaan voisin luottaa enää jatkossa?
Sillä sehän on ehdoton asia että lapset, varsinkaan hoitolapset, eivät saa olla pihalla tai varsinkaan autotiellä yksin, ilman valvontaa leikkimässä!
Hoitajaa velvoittaa tietyt lait ja asetukset, hän on juridisessa vastuussa hoitolapsistaan.
Itse aikoinaan päiväkodissa työskennelleenä, meillä oli nämä lait ja asetukset (esim montako hoitajaa pitää olla ulkona vahtimassa per lapsi, kuinka iso lapsiryhmä saa olla jne) koko ajan mielessä ja niistä ihan oikeasti keskusteltiin joka päivä! Eli varmasti tämänkin hoitaja on varsin tietoinen ottamastaan riskistä.
Sinuna ottaisin myös yhteyttä näiden muiden lasten vanhempiin ja kertoisin tilanteesta. Sitten yrittäisin keskustella tämän hoitajan kanssa ja jos siitä ei tule mitään tai hoitaja vain hyökkää sinua vastaan, niin ota yhteys pph:n ohjaajaan tai muuhun vastaavaan, hänen esimieheensä.
Se, että hoitaja muuten suuttuu keskustellessasi lasteen hoitoon liittyvistä asioista, ei ole asiallista. Hänellä saattaa olla hermot tiukalla lasten hoidosta johtuen mutta valitettavasti hänen toisten lasten hoitotyötä työnään kestävänä kuuluisi kestää tälläisiä neuvotteluita tai sitten vetäytyä sairaslomalle lepuuttamaan hermojaan. Missään tapauksessa 2-vuotias ei voi jäädä isompien lastenkaan kanssa pihalle, vaikka olisi (en tiedä siis, onko niinkään?) mahdollista, että hoitaja valvoisi ikkunastakin, mutta varsinkaan ei tuollaiselle pihalle, mille ajavat autot. Luultavasti tuollaisella tienpäällä ei lapsille satu autojen alle jäämistä, sillä autot kulkevat tosiaan varmaan aika hiljaa jo pihalla, mutta sekin on mahdollista, samoin kaikenlaiset muut vaarat ovat olemassa nimenomaan alle 4-vuotiaiden yksin leikkiessä pihalla. Toivottavasti löydät pian paremman hoitajan! Tsemppiä hakuun!
Hoitopaikka on yksityinen ja hoitaja on ollut aikaisemmin päiväkodissa, joten tietää varmasti säännöt. Luulen, että hän oli kuitenkin tulossa ulos pian, laittoi vaan sitä mukaa pihalle kun puki lapsia (pienet tilat ja paljon lapsia). Tuommoisen katraan pukemisruljanssi varmaan kestää 0.5-1h yksinään. Kaikille on laitettava kurikset vielä vk-haalareitten päälle jne. Puolessa tunnissahan 4-5-vuotiaat voi saada päähänsä ihan mitä sattuu!
Minäkin luulen (ja toivon), että rivitalolaiset osaa jo varoa lapsia, mutta entäs jos vahinko sattuukin omalle kohdalle? Mies haki tänään lapset hoidosta niin en tiedä onko hän ottanut jo puheeksi asian hoitajan kanssa. Muuten olen ollut tyytyväinen hoitopaikkaan. Lapset ovat olleet tyytyväisiä ja elämänarvot tuntuvat olevan kohdallaan perheessä.
Aion ottaa asian esille, vielä en paikkaa ole vaihtamassa vaan yritän neuvotella asiasta vielä ja saada muutosta leikkipaikkaan. Heillä on takapihakin ja takaovi niin en oikein ymmärrä miksi lapset ei leiki koskaan siellä.
Laitan tietoa miten kävi.
Mekin ajateltiin joitakin aikoja joistakin pienistä asioista ettei viitsitä valittaa kun hoitotäti myös herkkänahkainen...no, kävikin sitten ilmi että ottaa itseensä kritiikistä koska tämä aiheellista. Lopulta kävikin sitten isompi juttu (en viitsi tässä kertoa ettei tunnistettaisi) ja hoitosuhde TODELLAKIN loppui siihen. Toivoisin vain että puuttuisitte asiaan ettette joutuisi sitten jälkeenpäin miettimään, miksi annoitte pienen puolustuskyvyttömän lapsen olla huonossa hoidossa (kuten me ollaan jouduttu :-(
Jos jotakin sattuu niin, ette varmaankaan hevillä anna anteeksi itsellenne, jos ette puuttuneet asiaan.
Yksi syyn miksi muutimme pois rivarista oli se kun naapurit ajoivat tuhatta ja sataa pihateillä vaikka tiesivät vallan hyvin lapsista. Ja vaikka rivitalon asukkaat osaisivat varoa, niin osaavatko heidän vieraansa yms. ? (Meidän kohteessa eivät osanneet, vaan pihateillä ajeltiin kielloista piittaamatta).
Nelma: yleensä on 6 lasta. Sitten on vielä 2 omaa isompaa lasta, jotka tulee koulusta iltapäivällä.
Tänään kun vein lapset hoitoon en voinut ottaa asiaa esille (kaikki lapset oli siellä tiellä leikkimässä) ja naapureitakin oli, joten en viitsinyt siinä alkaa. Sanoin miehelle, että hän voisi hakiessaan nätisti ilmaista huolemme.
Katsotaan nyt saako hän sanottua. Soitin yhden lapsen äidille asiasta. Hän oli myös sitä mieltä, että vaarallista kun omatkin lapset juoksee autoa vastaan.