Miten helpottaa vierastamista!!
3kk ikäinen tyttö vierastaa kauheasti. Itkee mummojen sylissä ja parkuu heti jos joku tulee liian lähelle juttelemaan vaikka on minun sylissäni. Miten tätä voisi nyt helpottaa? Joudun leikkaukseen ja tytön pitäisi hetken olla mummon hoidossa. Mutta eihän siitä mitään tule kun huutaa täyttä kurkkua! Meneekö vierastamiskausi nopeammin ohi jollain konstilla?
Kommentit (3)
miten vierastamista voisi vähentää, kun sitä ei ole vielä ilmennyt meidän vauvalla. Muistan kuitenkin lukeneeni jostain, että vauvaan vaikuttaa se, miten äiti tms. läheinen kokee kyseisen ihmisen. Eli voit hymyillä vauvalle ja ilmaista hymyilemällä, elein ja sanoin, että ei ole mitään hätää, vaan ko. ihminen on mukava ja häneen voi luottaa.
Vauva ymmärtää oman lähipiirinsä ja erottaa vieraat tutusta. Jotkut vauvat vierastavat vähemmän, jotkut enemmän. Meidän esikoistytöllä vierastaminen oli noihin samoihin aikoihin ja oli aika voimakas. Sitä ei voi oikein jouduttaakaan, ellei mummo tule teille vaikka pariksi päiväksi ennen leikkausta asumaan, jotta tyttö (ehkä ) tottuisi mummon läsnäoloon. Meillä ei kelvannut esikoistytölle vierastamisvaiheessa kuin äidin syli, jos näki vieraita tai tuttuja ihmisiä. Isin sylissä itkettiin vieraita. Ja eroahdistusvaiheessa on kelvannut ainoastaan äiti hoitamaan, ei isi, eikä varsinkaan isovanhemmat. Silloin isovanhemmilla ollessa vauva vierasti joka ikinen aamu isovanhempia, vaikka illalla oli heitä juuri nähnyt. Vauvallahan ei ole ajantajua..
En ole kyllä valitettavasti mihinkään konstiin törmännyt, vauvat vierastavat oman aikansa, yleensä 5kk-9kk välillä. Meillä tyttö vierasti 5kk iässä noin 3 viikkoa-kuukauden ja se meni ohi ihan itsekseen. Joskus vauvat eivät vierasta vieraita jos äiti ja isi ei ole lähimaillakaan...eli silloin mummokin kelpaa =)