Mitä korvikemaitoa annatte 8kk ikäiselle? Nan1 vai nan2?
Huomasin vasta eilen, että nan2 korvike on tarkoitettu jo 4kk ikäisestä ylöspäin. Ja olen antanut vain nan1 korviketta nyt 8kk ikäiselle vauvalle! Pitäisikö nyt siirtyä jo nan2: seen?
Kommentit (3)
Nan 2:ssa on enemmän rautaa kuin 1:ssä, muuta eroa näillä kahdella ei ole. Rautalisä johtuu siitä, että noin puolen vuoden paikkeilla joidenkin vauvojen odotusaikana kertynyt oma rautavarasto alkaa olla aika vähissä. Sinun ei ole mitenkään välttämätöntä vaihtaa ykkösestä kakkoseen, etenkin jos vauvasi jo syö lihaa tai muuta rautapitoista ruoka-ainetta. Vaihdosta ei toisaalta myöskään ole mitään haittaa, söipä vauva lihaa tai ei, ei kakkosen rautamäärä niin iso ole.
Lisätietoa esim. täällä: [http://www.phpbbplanet.com/korvikemutsit/viewto...|http://www.phpbbplanet.com/korvikemutsit/viewtopic.php?t=107&mforum=kor…]
Meillä mennään Tuttelilla, jossa tuo suositeltu vaihtoikä on 6kk. Yritin vaihtaa viikko sitten kakkoseen, kun tuli puoli vuotta täyteen, mutta se ei sopinutkaan pojalle!
Neuvolasta sanoivat, että ei sen niin väliä kumpaa antaa, kunhan vain saa tarpeeksi maitoa.
Neuvolasta suosittelivat, että uusi maito aloitettaisiin varovasti, vähän kerrallaan ja jos ei sovi, niin kokeiltava jotain muuta.
Kannattaahan tuota kakkosta kokeilla, jos se vain sopii teille.
mutta muksu on siis juonu 6 kk iästä lähtien Tutteli2:sta ja sitä käytetään 1-vuotiaaksi asti. Esikoisen vauva-aikana ei noita 1 ja 2 jakoa ollu, joten periaatteessa tuskin sillä kovin suurta merkitystä on, mitä maitoa annat, mutta sitä nan2:sta voit kyllä ihan hyvin 8 kuiselle antaa.