Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tammivauvat Juhannusviikolla!

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
19.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritän taas vastailla nopsaan... Pitäis olla melkein jo menossa juhannuksen viettoon (anoppilaan), mutta lapset nukkuu vielä - mikä on kyllä ihan hyvä, että jaksavat valvoa ja touhuta pidempään. Ihanaa päästä passattavaksi :). No, koko heinäkuun väännänkin sit talkooporukalle ruokaa, kun meidän talon ulkovuorausta tehdään...



Harmi, että olette joutuneet kokemaan onnettomuuksia vauvojenne kanssa! Ne pelästyttävät aina kovasti. Harvoin kuitenkaan tulee mitään vakavampaa niistä, onneksi.

Meidän esikoinen tippui kerran pesukoneen päällä olevalta hoitoalustalta ja pari kertaa sängystä. Tämä kuopus taas meinasi tippua rattaista, kun isä unohti laittaa turvavyön kiinni. Oli kuitenkin vain läheltä piti -tilanne. Vaikka kuinka on varovainen, niin aina noiden lasten kanssa sattuu ja tapahtuu.



MiiKaro, vauvojen koo'oissa on todellakin suuria eroja. Meidän esikoinen oli jo 3kk iässä yhtä iso kuin kuopus nyt 5-kuisena.



Meidän vauvelilla oli eka kunnon flunssa. Toissayönä nousi kuume. Samalla oli myös yskää ja ihan tukossa.



Xena, sori että kirjoitin vähän huonosti. Aventilla ei tosiaan ole isompia tuttiosia, vaan enemmän reikiä. Meillä on vain tapana puhua miehen kanssa isommista tuttiosista, kun on jotenkin helpompi ymmärtää.



Frimmy, teidän perhesaunottelu kuulosti tosi kivalta :).

Meillä tuo ei ole vielä onnistunut, kun esikoinen ei tykkää saunasta ja ollaan käyty aina vain pikaisesti mun vanhemmilla saunassa, jolloin lapset on isovanhempien kanssa. Jos sit omassa uudessa kodissa!

Vauvaa saa viedä saunaan, mutta löylyä ei saa heittää. Ja kunhan ei ole liian kuuma.



Jotain muutakin piti vielä kommentoida, mutta esikoinen heräsi. Tarviipa alkaa kehittelemään vielä välipalaa matkaevääksi.



Mukavaa juhannusta kaikille!



Justus & poju 14.1.

Vierailija
2/16 |
19.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

juhlapäivän johdosta :)



Frimmyn juhannusjutut kuulosti tutulta, mekin mennään ryyppyjuhlien sijasta tänä vuonna mun mummin luo :) Onkin varmaan 10-15 vuotta, kun olen viimeksi viettänyt juhannusta sukulaisten kanssa :)

Ja saunottelu kuulosti tutulta, me ollaan tehty juuri noin siitä lähtien, kun Inna on ollut 2-viikkonen, eli Inna katselee lasioven läpi meitä saunaan ja ottaa samalla ilmakylpyä :) Kolme kertaa nyt on Inna ollut myös muutaman minuutin alalauteella käymässä, yks kauhallinen on heitetty löylyä (neuvolan terkkari sanoi, että se on hyvä hengitykselle, itsekin luulin ettei löylyä saa heittää ollenkaan).



Ihanaa juhannusta kaikille! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
19.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

HYVÄÄ JUHANNUSTA KAIKILLE!



me lähdemme nyt mökille ja tulemme kotiin vasta ensi vkon keskiviikkona. :)

toivottavasti ilmat suosisi (nyt näyttäisi siltä, kun aurinko paistaa), kurja istua mökillä sisällä jos vettä sataa..



terkuin, mutsiko & sebastian 02.01.08

Vierailija
4/16 |
25.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuumaa oli, mutta hyvin selvittiin! Päivät viihdytettiin TOmasta huoneessa. Oli aivan liian kuuma ulkona ja huoneessa toimi ilmastointi. TOmaksella "paloi" ainoastaan polvet kun nytkytti itseään konttaus-asennossa sängyssä ja pyrki konttaamaan eteenpäin. Sujuvasti pääsee ryömimään ainoastaan ympyrässä. Vielä ei pääse eteenpäin pitkää suoraa.



Yöt on mennyt melko hulinaksi. Heräilyä on taas enemmän. Se luultavasti johtuu matkasta, hampaista tai uusista taidoista.



Jahas, lyhyeksi jäi tämä. Poika herää... Ainiin, lentomatkat sujui ihan hyvin! Ja nukkumisesta! -->Iltanukutus menee ilman heijausta ja kapaloa. Itku tulee kun vaan laitetaan sänkyyn, mutta syliinoton jälkeen (ja sitten taas hereillä laskemisen jälkeen sänkyyn) yleensä nukahtaa - siis ainakin ennen tämän kirjoittamista julkisesti!!



Allulle tervetuliaishalit! Mukavaa kun olette suomessa!



Nyt pyykinpesurumpaan..huh!



MOrjens



ps. Frimmy - olipas teillä mukava saunahetki! Mekin ollaan saunottu niin, että T on ammeessa mukana siellä!



pps. pian alkaa vihdoin meilläkin kiinteiden kokeilu. Vähän olosuhteiden vuoksi venyi tämä aloitus.



ppps. Pajunkukka- pakko nähdä pian Inna niissä pitsipöksyissä! On varmaan megasöpö!!



pppps. Koska meitä oli isompi porukka siellä matkalla, aatiin miehen kanssa kaivattua omaa aikaa. Otettiin aurinkoa ja käytiin yhdessä syömässä. Ihanaa kuhertelua - läheisyyskin on päässyt uuteen nousuun nyt kun yhteinen aika on ollut kortilla. Sitä arvostaa enemmän, kun sitä saa. Siis läheisyyttä.

Vierailija
5/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja äät ja ööt loytyy näppiksestä =)



Pachira ja muut Oulun seudun mammat, meillä molemmat pienet kamalassa lentsussa, joten emme pääse huomenna tapaamiseen =/ Tänään mennään käymään lääkärissä, epäilen molemmilla keuhkoputken tulehdusta, kylmä ja todella kuiva ilma on tehnyt tehtävänsä...



Ens viikolla sopii paremmin, ma ja ke on meillä varattu mutta muutoin kaikki päivät ok!



Kovasti terkkuja kaikille,



-Allu ja Neea 21122007

Vierailija
6/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ametisti: Ukkoetana on vaalearaidallinen musta etana. Etteivät vaan olleet espanjansiruetanoita...



Allu: Onnittelut ääkkösistä. ;) Paranemista pienille!



Vähän tekisi jo mieli antaa neidille muutakin kuin maitoa. Katsoo niin tarkkaan kun joku syö jotain. Maissinaksut olisivat myös käteviä. Maltan kuitenkin mieleni vielä tuonne ensi viikolle. Juhannusreissu menee kätevämmin kun ei tarvitse sählätä soseitten kanssa. Tyytyväisenä olen nyt huomannut, että neiti on pari kertaa kääntynyt myös toisen kyljen kautta. :)



En sitten kuitenkaan ehtinyt viikonloppuna tuonne rikkaruohojen kimppuun kuin ihan hetkeksi. Jospa tänään pääsisin. Tarttis vaan jonkun paikan niille irti kiskotuille. Lämpökompostoriin ei keittiöjätteet mahdu, jos sinne survoo rikkaruohoja. Pitäisi ostaa iso lehtikompostori tai tehdä itse laudasta. Onko kellään kokemusta niistä metalliverkkokomposteista? Maatuuko niissä rikkaruohot vai kuivuuko vaan?



Strutsi ja neiti 31.1.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Allun pesueelle: tervetuloa Suomeen! Harmi, että heti pukkaa tautia. Mutta sen te tiesittekin jo, että noin voi käydä. Toivottavasti saatte pian lääkettä, ettei koko reissu mene pilalle!



Meillä oli tänään 5kk neuvola. Piikitys meni ok. Siitä ei tykännyt, kun aine työnnettiin reiteen, mutta harmitus meni pian ohi.

5kk mitat: 6,7kg ja 63cm.

Istumislupa saatiin (heh tästä tulee mieleen se - olikos se nyt Sammermannin kertoma - kun iso lapsi (8kk?) ei vielä istunut, kun ei ollut saanut lupaa istua.)

Myös hyppykiikussa voi alkaa pitään niin, että jalat osuu maahan. Aiemmin kun poju on roikkunut vain ilmassa. Se on tällä hetkellä ainoa paikka, missä pysyy hieman pidempään hiljaa. Sen avulla saan esim. tehtyä ruoan ja tiskattua.



Neuvolatäti sanoi taas vanhan fraasinsa, joka pitää niiiin paikkaansa. Täällä kun monet ovat pohtineet sitä, että antaako sosetta liikaa. Tuo fraasi kuuluu niin, että lapsi ei voi syödä määräänsä enempää. Mä olin itsekin ollut hieman varovainen soseiden kanssa, vaikka olenkin kuullut tuon fraasin jo kymmeniä kertoja. Nyt kyllä pidän huolen siitä, että poju saa tarpeeksi sapuskaa. On sen verran pienikokoinen heppu.



Justus & poju 14.1.

Vierailija
8/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

johan osaa välillä olla ärsyttävä palsta.. viime vkolla yritin kurkistella kuulumisia, mutta jostain kumman syystä tää palsta menee aina jumiin. ja aamulla oli tarkoitus kirjoittaa jotain muutakin kuin aloittaa vaan tää ketju, mutta kone jumi taas. meinaa mennä hermot. nyt onneksi toimii.. ainakin toivottavasti. :) jännä etteivät ole vieläkään saaneet näitä ongelmia korjattua (tuntuu olevan aika monella ongelmaa tämän palstan kanssa) tai miksi ylipäätänsä aukasivat nämä uudet sivut, jos eivät ole ongelmattomat.. mutta kitinästä itse asiaan..



miikaro kyseli raskauskiloista.. mulla ois vielä n.3,5kiloa jäljellä. painoahan mulla tuli raskauden aikana pikkusen yli 20kiloa. ekat 10kiloa lähti heti laitoksella ja seuraavat 5kiloa myös aika nopsasti. sitten se jämähti tuohon aika kauaksi aikaa että ois vielä 5kiloa jäljellä lähtöpainoon ja pikkuhiljaa hissukseen siitä tippunut. välillä ollaan menty vähän jojotellen. :D



**ei ois pitänyt iloita turhan aikasin.. palsta taas jäi jumiin.. onneksi kirjoitus oli kuitenkin säilynyt.. huhhu.. pakko tallentaa välillä wordiin, jos sattuu taas jumimaan.. >:( **



onkos muiden vauvoille sattunut tapaturmia?

meille sattui eilen ja hui, että mulla hyppäsi sydän kurkkuun. :( syötiin miehen kanssa eilen pizzaa ja poitsu alko kätiseen lattialla (niinku melkein aina kun alamme miehen kanssa syömään.. mä en tajua mistä se johtuu). mies sitten vanhasta tottumuksesta otti poitsun syliin niinku normaalistikin.. kohta alko hirvee huuto.. en oo ikinä oo kuullu poitsun huutavan niin.. :( poitsuhan tietty oli tunkenu sormensa kuumaan pizzaan. meni varmaan sekunninsadasosa ku nappasin pojan ja juoksutin vessaan viileän hanan alle. voi sitä huutoa! itekin itkin ja tärisin varmaan tunti vielä tapahtuneen jälkeen. :( onneksi ei sattunut kuitenkaan sen pahemmin, ei jäänyt mitään jälkeä ja poitsu rauhoittu suht nopeaa kun sai tissin suuhun. tästä oppi että enää ei poitsua oteta syliin kun syödään/juodaan jotain kuumaa.. on sen verta näppärä jo käsistään..



kurja ilma taas.. sataa kaatamalla. :( toivottavasti juhannukseksi tulis edes pikkusen paremmat kelit, että vois olla ulkosalla.. grillailla, pelata mölkkyä ja petanquea, käydä rantasaunassa ja uimassa järvessä ym. menemme mun vanhempien mökille mun vanhempien kanssa. mitäs juhannussuunnitelmia teillä on?





// mutsiko & sebastian 2.1.2008



laitetaanpas vielä noin vkon takainen kuva kun poitsu leikki tommosen tuutulaulua soittavan aurinkonsa kanssa pinniksessä ja pyöri akselinsa ympäri. ei siis osannut vielä kääntyä oikean kylkensä kautta, vain vasemman, ja mä sitte laitoin ton auringon sille oikealle puolelle että poitsu yrittäis kääntyä myös oikean kylkensä kautta mutta eihän se raukka ku pyöri vaan akselinsa ympäri. :D nyttemmin oppinut jo kääntyyn kummanki kyljen kautta massulleen..
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=bc98e67b-3b8c-11dd-96ca-…!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu ikävää kun nää tökkii koko ajan nää sivut.Kannattaa aina laittaa ylläpitoon viestiä.Niin minäkin teen.



Vieno ei edelleenkään kunnolla käänny.Menee siihen kylkikaari-asentoon, muttei älyä kiepsauttaa jalkaa yli et pääsis kääntyyn.Ja on vanhimmasta päästä vauvoja täällä! Mahalta selälleen menee "vahingossa", kun antaa aikansa olla lattialla mahallaan.Joko kaikki muut kääntyy kunnolla? Jotkut menee jo molemmilta kyljiltä!



Tänään meni lounaakis 1/2 prk lihasosetta ja päälle saman verran marjasosetta.Ja maitoa vielä.Kakka on muuttunut aika kovaksi, tulee papanoita.



Meillä on noita tapaturmia vähän väliä, kun isompi mättää pienempää vaikka kuinka vahtii.Sääliksi käy Vienoa.Toinen on niin kiltteiyden perikuva ja koko ajan tulee köniin.



Nyt on Vienollakin selkeesti vähentynyt unentarve.Aamuisin herää 06 ja nukkuu päivällä paljon vähemmän kuin ennen.



sammermanni ja vieno
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=2ca15fac-3b92-11dd-b9ae-…!

Vierailija
10/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä sattui aika paha juttu kun ohto oli jotain 2kk, tai siis siinä ei sit sattunut mitään, mutta ois voinu olla tosi paha. En muista kerroinko jo silloin tuosta täällä..



Työntelin Ohtoa vaunuissa uneen sisällä, itse istuin sohvalle ja ajattelin välillä työntää vaunuja jaloillani. Laitoin jalkaterät matalalle säädetyn aisan päälle ja siinä työntelin, kunnes jotenkin istuillani "kompastuin" ja mun jalat hupsahti aisan yli polvitaipeisiin asti ja painoi aisaa alas, tuloksena että vaunut kippasi ympäri! Siis kaatui mun jalkojen painosta mun syliä kohti. Ohto lensi sieltä tietysti vaunujen mukana, mutta osui onneksi suht pehmeästi mun säärien päälle mahalleen.

Ei käyty edes lääkärissä kun Ohto vaikutti ihan normaalilta, ei tuo putoaminen ollut loppujenlopuksi kuin jotain 15-20cm kun ne mun jalathan oli suunnilleen niissä vaunuissa sillä hetkellä.

Säikäytti kyllä ihan pirusti, tärisin pitkään. Enkä ikinä enää työnnä vaunuja tuolleen...! Tyhmä idea alunperin, ei turvallista. Mutta ei mun aivot etukäteen sanoneet että tuo ei oo fiksua.. :(



Nyt takaisin ruuanlaiton pariin.



Frimmy

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä kirjoitin eilen melko pitkänkin rimpsun viime viikon juttuihin mutta eipä menny perille. en alkanu toista kertaa kirjoittaa.



Mikael nukkuu toista tuntia ulkona vaunuissa. en ole kuukauteen - kahteen nukuttanut häntä ulkona, vasta pari päivää sitten aloitin uudemman kerran. olen hiukan hukassa ja "tylsistymässä" kun poika nukkuu. ei osaa tehdä mitään eikä aloittaa kun se herää kuitenkin sitten kun aloittaa. jos sitä menis leipomaan sitten kun tämän saa kirjoitettua.



tänään maistettiin ekaa kertaa maissia. porkkanan kanssa sekoitin ja hyvin upposi. eilen meni iso lautasellinen puuroa luumusoseen kanssa ja vielä lisäksi maitoa. on to kova poika syömään.



hassua sinänsä nämä koko erot. esimerkiksi Justus08(?) oli käyny poikansa kanssa joka on mikaelia 2vk vanhempi 5kk neuvolassa. painaa 1½kg vähemmän ku mikael 4kk neuvolassa. jännityksellä odotan miten vaaka heilahtaa 30.päivä kun on neuvola. mutta jos pojalla on nälkä niin annan toki syödä.



siitä tulikin mieleen tuo puheenaihe josa keskustellaan siitä kuinka paljon voi antaa. olen ainakin alusta alkaen (muutamaa maistiaispäivää lukuunottamatta) antanut mikaelin syöttää niin paljon kun haluaa. nyt syödään lounaaksi/päivälliseksi neljä kuutiota sosetta. en tiedä onko seliikaa ja onko mikaelilla todella nälkä vai syökö vain sen takia että lusikkaa naaman edessä heilutellaan.



tapaturmista: perjantaina olin äitilläni käymässä ja ulkona oltiin. mikael oli sylissäni äitiyspakkauksen vanupuku päällä ja pipo päässä ja hyvin suojattuna ötököiltä. ja kuinka ollakkaan yht´äkkiä huomasin itikan mikaelin silmässä. en tiedä ehtikö pistää mutta pikkuinen punainen piste hänelle ilmestyi silmään. onneksi ei turvonnut. menin paniikkiin ja aloin hädissäni äitiä huutamaan (aikuismaista!) mutta hyvin lopulta kävi. puuta koputtaen!!



aurinko paistaa ja tuulee. niin kuin aina täällä meren rannalla.



nyt leipomaan. nam :) kilot varmasti karisee sen jälkeen...;)



MiiKaro & Mikael 31012008
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=1d47d25c-3bad-11dd-96ca-…!

Vierailija
12/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervetuloa sateiseen Suomeen allujapupu!

Me oltiin lauantaina isolla kaveriporukalla Särkässä yhen miehen kaverin synttäreitä viettämässä. Pinja oli mukana ja muitakin lapsia. Sunnuntaina oli sitten ne hautajaiset missä oltiin kaksin vauvan kans. (Plus tietty porukat ja mun sisko ja veli) Pinja käyttäyty ihan hienosti mutta vähän oli rauhaton. Ja kirkossahan kuuluu IHAN KAIKKI, joten vähän kyllä tuskan hiki helmeili ottalla koko toimituksen ajan..

Juhannuksena mennään mökille yöpyileen ainakin yhen kaveripariskunnan kans mutta tulee sinne sit muitakin ainakin grillaileen.



Meillä ei kääntyillä.Kerran meni mahalta selälleen mutta sen jälkeen ei oo ollu kiinnostusta.



Oliko se Justus vai kuka joka kirjotti että kun vaihto AVENTin tuttiosan isompaan (?) niin taas alko maito maistuun. Mitä tarkotit? Onko niitä siis eri kokosia? Vai tarkotikko reikien määrää?



Täällä on TAAS miehen serkkupojat. Ollu jo 6 tuntia. Miten voi kohteliaasti vihjasta että oiskohan poikien jo aika lähtee kotiopäin..?



Mieskin sais alkaa palaileen töihin pikkuhiljaa. Meillä on rytmikkin niin sekasin. Tänäänkin nukuttiin pual 12:sta kaikki 3 plus koirat..



Kuva otettu mummolassa



T: Xena ja Pinja 7.2
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=b65552d8-3bb4-11dd-b9ae-…!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tultiin tänään shoppailureissulta Sellosta kotiin täsmälleen samannäköisten pöksyjen kanssa, kuin mitkä Xenan Pinjalla on kuvassa... :) Ja toiset vaaleenpunaset on kanssa - on tytölle kyllä aika ihana ostaa vaatteita ;) Vaikka on noi nykyajan poikienkin vaatteet ihan söpöjä...

Vierailija
14/16 |
17.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi!



Nyt sataa täällä etelässäkin.



Strutsi: Se iso etana on liian vaalea ollaakseen espanjalainen. Mieheni sanoi, että ne etanat eivät ole kiinnostuneita kasvimaasta. Niitä löytyy aina tuosta pihalta ja rapulta. Syövät sementtiä? Tulevat kylään?



Olavi 5kk neuvola: 7200g ja 69,4cm. Hoikka ja pitkä poika. Olemme syöneet kiinteitä säännöllisesti ja iltamaito on terästetty vellillä. Kiinteiden syöminen kiinnostaa Olavia ja hän syö hyvin. Kyllä on kivaa ja helppoa, ainakin toistaiseksi.



Allulle tervetuloa Pohjolaan :). Toivottavsti lasten flunssa helpottuu.



Pajunkukka: Sellossa on se "vauvasuora", jossa on kivoja lastenvaateliikkeitä. J&J:stä saan esikoisellekin sopivia, ei mainoskuvavaatteita.



Viro kutsuu, hauskaa lähteä matlalle koko porukalla.



Hyvää juhannusta kaikille mammoille ja mukuloille!



Ametisti ja Olavi s. 13.1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
17.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervehdys!



Meillä purraan edelleen, vaikka aina lopetankin imetyksen kun puraisu tulee. Kuinkahan kauan kestää, ennenkuin vauva lopettaa puremisen?

Lisäksi ongelmia tuottaa se, kun ei Mikael suostu juomaan edes minun maitoa tuttipullosta, nokkamukista tai edes lusikasta.



Lisäksi on kai eroahdistusta tullut kehiin, kun muutama yö nukuttiin todella huonosti. Mikael nukkui hyvin ainoastaan minun vieressä (jolloin minä en kunnolla nukkunut). Samaan aikaan alkoi Mikael kiinnostumaan raajoistaan ja kokeilemaan niiden liikuttamista (kääntelee esim. kättä kasvojensa edessä ja ihmettelee miten se käsi kääntyy).

Tietenkin samaan aikaan olisi mulla ollut omaan aikaan mahdollisuutta. Perjantaina oli opiskelijakaverin valmistujaiset ja eilen Bon Jovin konsertti. Molemmista selvitiin, mutta mies sai kuunnella 2 tuntia huutoa yhteen menoon.

2 huonosti nukutun yön jälkeen laitoin minun käytössä olleen paidan Mikaelin sänkyyn ja nyt yöt menee rauhallisemmin (herää 0-2 kertaa yössä, aamulla klo 7 herää myös syömään ja jatkaa yleensä unia tunnin tai kaksi).

Nälästä ei heräämisten pitäisi johtua, soseita menee reilu 2 purkkia/päivä.



Olisiko mitään ideoita siihen pullolle opettamiseen? Jos töitäkin pitäisi syksyllä etsiä niin en haluaisi tarhaa aloittaa ja pullost syöttämistä samaan aikaan.



Tapaamisenne kuulosti kivalta, ehkä mekin ensi kerralla...



T: Emem

Vierailija
16/16 |
17.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tänään kiva päivä. Vaikka edellinen yö oli harvinaisen huono, Ohto nukkui tosi huonosti ja herättiin ylös jo ennen viittä. Vissiin huono yö ja varhais-aamu johtui siitä kun eilen syötiin perunaa JA banaania, kakan teko kävi vissiin niillä aineilla työlääksi. Aamulla Ohto sai sen (kovan) kakan kuitenkin puskettua, sitten helpotti. Ekojen päikkäreiden aikana otin itse unta kans. Mies nyt nukkui muutenkin siihen aikaan, yötöissä kun käy.



Päivä oli kuitenkin sitten yhtä hymyä, alkuillasta kokeiltiin ekan kerran perhesaunaa. No siis eihän noin pientä vielä saunaan voi viedä varsinaisesti, mutta kuitenkin, saunottiin kaikki yhdessä.

Alkuperäinen suunnitelma oli saunoa miehen kanssa kaksin alkuillasta kun Ohto nukkuu pienet unet yleensä.. Mutta se heräsikin jo kesken saunan. Päätin sitten ottaa se mukaan. Laitettiin pyyhkeet kylppärin lämpölattialle, siinä köllötteli ja leikki meidän saunoessa, lasioven läpi vaan katseltiin. Ja välillä käytiin leikkimässä siinä. Kävi Ohto vähän ovi auki pieniä löylyjäkin kokeilemassa, oli mukavaa sen mielestä, naureskeli ainakin. Lopuksi kävi kylvyssä.

Hieno kokemus oli kylpeä koko perheen voimin. Me ei oo ennen tehtykään sitä. Aina ennen on vaan käytetty Ohto erikseen kylvyssä, saunottu itse erikseen tai yhdessä itkuhälärin kaa ihan riippuen miten Ohto nukkuu.



Juhannuksena meinattiin taas matkustaa, 250km miehen vanhempien luo. Molempien vanhemmat olisi halunneet meidät luokseen, mutta valittiin miehen vanhemmat, koska he välimatkan takia harvemmin Ohtoa näkevät. Ja ainakaan ei Ohto sotke juhannussuunnitelmia, kun miehen äiti on täysin absolutisti, isäkin juo korkeintaan pari. Omat vanhemmat ei kyllä myöskään harrasta "ryyppäämistä", mutta voivat kuitenkin juoda sen 3-4olutta juhannuksena, niin eipähän sitä haitata sitten. Koska jos Ohto ois, mutsi ainakaan ei jois varmaan mitään, kyllä mun mielestä sekin voi joskus ottaa vähän rennommin,,

Hassua miten nyt juhannus-suunnitelmat rajoittuu vain joko sun tai mun vanhempiin...kaverit ei tuu kyseeseen, ryyppäävät kaikki kuitenkin.

Tai no ei ihan kaikki, ne kellä on itsellä pieniä lapsia, ovat kans vanhempiensa kanssa. Kai tää on tätä.. Eikä kyl mitään vikaa että on tätä. Eka kerta kun kukaan kaveri ei oo pyytänyt minnekään, yleensä on ihan liikaa juopottelu-tarjouksia.



Tänään taas jälleen kerran tajusin miten tuota pientä miestä rakastankaan.. Välillä on työlästä, mutta välillä, ah, niin ihanaa. Ei kyllä mitään muuta maailmassa voisi rakastaa niin paljoa.



Frimmy ja Ohto 250108