Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua, vatsatautia perheessä, onko vaarallista?

05.04.2006 |

Isommat lapset on vatsataudissa, ensin toinen ja nyt toinen. Pelkään nyt kauheasti että tauti tarttuu meidän 3 vk ikäiseen vauvaan - miten vaarallinen oksennustauti-ripuli on noin pienille?



Ja jos se tarttuu minuun niin miten jaksan/pystyn hoitamaan vauvaa, ja loppuukohan maidon tulo siihen?? Yleensä saan tosi helposti kaikki vatsataudit, ja ne on hirveitä, voimat ihan veks muutaman päivän.



Tai mitä jos vauva joutuu sairaalaan, ja olen itsekin kipeä, siellä se joutuu olla ihan yksin.. :-( ja taas harmittaa sekin miten käy imetyksen.



Ensimmäien lapsi sairastui la-su yönä, toinen viime yönä... mikäköhän noissa yleensä on itämisaika, että koskahan uskaltaa huokaista helpotuksesta ja ajatella että tauti ei tule vauvalle/itselle...

Ja vk-loppuna piti tulla lasten kavereitakin yökylään, uskaltaakohan niitä jo pyytää silloin (jos siis enää muut ei sairastu).

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
05.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vatsatauti pari viikkoa sitten. Mulla oksut perjantai yönä ja sängyn pohjalla koko lauantai päivän. Imetin normaalisti, vauva 6kk.

Mieheni sai saman taudin alkuviikosta ja oli pari päivää pois töistä. esikoiselle ei tullut mitään, eikä onneksi vauvallekaan.

Vauva nukkui 10h putkeen mun oksu-yönä ja melkein viiden tunnin päikkärit seuraavana päivänä! Minä sain rauhassa sairastaa, mies hoiti lapset ja kodin.

Asiat vaan jotenkin aina järjestyvät: meillä hyvin harvoin nukutaan noin pitkiä unia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla