***LOKAMAMMOJEN TAUSTAILIJAT!!! Perjantaihin***
Kommentit (74)
Kiva kun aloit kirjoittelemaan vaikkakin se alkoi kurjissa tunnelmissa ja tässä omassa pinossa. Yritin sua lähestyäkin eilisessä pinossa, et kuitenkaan vastannut mitään/huomannut??!!
On tää tosi kurjaa et pitää kahta pinoo nyt käydä tsekkaamassa ja pitää ylipäänsä pystyssä. Tai mähän kuulun noihin " vakkari" lokakuisiin, et voi olla ettette halua mustakaan mitään kuulla omassa pinossanne?
No anyway Oikein hyvää perjantaita kaikille!!
annu
Pääsinpä minäkin jo näin " aamusella" kurkkaamaan tänne, kun noi " kaverit" nukahti kerrankin samaan aikaan... =)
Mullakin (kuten myös olikohan se napiaisella..) noita lokalahjoja löytyy kaksin kappalein, joten kiirettä on pitänyt.. Nyt onneks tuntuu et on jo rauhottumaan päin, kun on jo ihan mukavasti löytynyt rytmit yms.
Mitenkä muuten teillä muilla tuo saunomispuoli... (heh, asiasta helikopteriin.. =)) Meillä ei vielä vaavit ole saunan saloihin päässyt tutustumaan, kun jostain muistan kuulleeni ettei alle vuoden ikäistä mielellään saunaan viedä..
Mut nyt taas kutsu kuuluu ja rientää pitää... palaillaan.. =)
Kervinen ja " dynamic duo" =)
Juuh Annu, tämä vain on kokeilu sille tuleeko tänne ihmisiä juttelemaan. Enkä tiedä miten keskustelu täällä etenee jos vain taustailijoita on sillä en itsekkään kovin usein kerkeä tai suoaan sanottuna jaksa kirjoittaa. Ja taustailijoiden pinossa voi olla se ongelma siis että kukaan ei kirjoita:) Hih:)
Niin olen itse Padasjoen kupeesta ja 30v. mamma jolla poika synt. 28.10.2005. Ja Lahdessahan minä synnytin. oma valintani oli helsinki mutta päädyin kuitenkin Lahteen, Älä kysy miksi, en itsekkään tiedä:)
ja en tiedä kauanko tällainen pinkka säilyy, mutta kiva olis kuulla kuulumisia muista äideistä. Ymmärän kyllä jos kukaan ei eilisen jälkeen pois lähteneistä halua tulla koko sivustolle. Minusta oli karmaisevaa kylmyyttä sitä Kaisaa ja Hansua kohtaa. Ja taidettiin siellä vielä muitakin mollata samaan syssyyn. Tuntui itsekkin että olen kovaa vauhtia silmätikuksi tulossa. Aikuisiahan tässä ollaan, siksi en ymmärtäny ollenkaan miksi he suuttuivat niin kovin Hansulle, sillä itse olivat pahaa muistaa puhuneet. Ja nytkin jatkavat haukkumisiaan siellä, puhuvat HÄNESTÄ, ei ole vaikea arvata enestä. Tekisi mieli kirjoittaa sinne, mutta en halua enää yllyttää tappeluun muita. Vääryys on jo tapahtunut. Kunpa hekin tajuisivat sen.
Toivonkin että myös muut tulevat keskustelemaan aina silloin tällöin.
Nyt pitää mennä, poika heräsi:)
**Muumimamma ja Valtsu*
Heissan,
nyt täytyykin pitkästä aikaa laittaa viestiä. En ole ehtinyt tänne lukemaan viestejä muutamaan viikkoon ja olen siis AIVAN PIHALLA. MITÄ LOKAKUISILLE ON TAPAHTUNUT?!!!
Mitä tämä sekopäiseltä vaikuttava kirjoittelu oikein on? Kännejä ja krapuloita ja ties mitä. Häh? Onko pinosta muodostunut joku pellekerho? Voisiko joku lyhyesti valottaa asiaa? Mulla ei ole aikaa lukea satoja viestejä juuri nyt.
Me oltiin viime viikolla koko perhe etelän lomalla ja kaikki meni oikein mukavasti. Koneessa poika ei tosin malttanut nukkua ja muutenkin päiväunet jäivät alkuun vähiin kun oli niin paljon nähtävää. Rintareppu ja kantoliina oli kyllä ihan ehdottomat mukana.
Lämpötilan muutos (+22:sta -22:een) teki meille tepposet vaikka kuinka yritettiin varautua. Nyt poika on ollut pari päivää kuumeessa. Onneksi oli jo eilen " melkein normaali" . Vähän on väsynyt ja siksipä pääsinkin tänne kirjoittelemaan.
Joko moni lokakuinen kääntyy sujuvasti? Meillä mennään " vaan" kyljelle asti. Joskun vahingossa mahalleen. Neuvolassa sanoivat ettei ole vielä kiirettä.
Mukavaa päivän jatkoa ja rentouttavaa viikonloppua kaikille! Mukava jos lokakuisille on olemassa tällainen " järkevämpi" tai ainakin lyhyempi ja asiallisempi pino. Minä kun niin mielellään lukisin toiste lokakuisten viestejä tästä pääasiasta eli ihanasta lapsesta.
terkuin,
Lokavaavi & poika tänään tasan 4 kk
Käyn päivittäin lukemassa Vauva-keskusteluita, mutta Lokalahja-pinossa piipahdan harvakseltaan. Kävin katsomassa pinoa odotusaikojeni lopulla, mutta jo silloin tuntui yhteisö vakiintuneen ja tunsin itseni ulkopuoliseksi.
Itse en kaipaa jokapäiväistä pinoa, mutta olisi kiva lukea ja kirjoittaa silloin tällöin näiden lokakuussa syntyneiden elämästä.
Olen ihan pihalla tuolla pinossa syntyneestä mylläkästä. Vähän vaikutti kuitenkin siltä, että kovin tiivis yhteisö voi aiheuttaa ongelmiakin. Itse kaipaisin sellaista lokakuisten pinoa, jossa voisi vain jutella näistä vauva-asioista, muttei tarvitsisi niin hirveästi tutustua tai laittaa itseään ja omaa persoonaansa likoon. Minulla ei toisaalta ole juuri kokemusta verkkoyhteisöistä, joten en tiedä voisiko sellainen " väljä yhteisö" onnistuakaan.
Megasyklin kanssa samoilla linjoilla. Itse en myöskään ehdi täällä notkua, mutta kyllä vähintään kerran päivässä tulee pyörähdettyä. Itse en ole seurannut mitä lokamammojen pinossa on tapahtunut. Tälläisten foorumienhan pitäisi toimia päivän piristeenä ja tukiverkkona samassa tilanteessa oleville? Niin, mä olen kaksosten (tyttö ja poika) 31v. äiti, myös Lahdessa synnyttänyt.
Pitkästä aikaa ehdin koneelle ja oikein kirjoittamaan..
Voisiko joku viisaampi ja aktiivisempi antaa tiiviin raportin mikä taustailijoiden pino? En kertakaikkiaan ehdi perehtyä asiaan lukemalla jokapäivä lokalahjojen pinoa, ne on NIIN pitkiä..
Hei KERVINEN sinulla on siis myös lokakaksoset? Minullakin, neidot syntyivät kylläkin syyskuun puolella mutta LA oli lokakuussa. Ja ei kyllä millään meinaa ehtiä ottamaan osaa keskusteluihin täällä vaikka se olisi kyllä mukavaa..
Tämä tällä erää, täytyy mennä laittamaan potut valmiiks tytöille..
J.
.. Oon aivan kateellinen kun joku on päässyt lämpimään ja valoon käymään!
Ai NAPIAISET sullakin on kaksoset! Minäkin 31-v ja kaksoset, HIH!
J.
Minäkin melkein kolmekymppinen ja tosiaan lokakuiset tyttö ja poika löytyy... =)
Niin noista käännöksistä... Meillä ei käännytä vielä suuntaan eikä toiseen, eikä juurikaan ole edes yritystä... Ajattelinkin jo et pitääköhän alkaa " huolestua" , mut kaipa ne tahdit vauvoilla voi olla niin erilaisia.. Meillä ens viikolla 4kk neuvola, niin katsotaan mitä mein terkkari sanoo.. =)
Kervinen + " dynamic duo"
Kaksoset on juu, onnellisesti päiväunilla =). Joku kyseli kääntymisistä, meillä ei ole kuin poika pari kertaa kääntynyt. Tyttö se vaan olla öllöttelee =D. Leluihin ja kaikkeen mahdolliseen (mm. äidin ja kaverin naamaan) tartutaan ja kun äiti matkii apuvamiestä, kikatuspalkkio loistavasta imitaatiosta on taattu. Hyvä päivärytmi on ainakin toistaiseksi löydetty ja öisin nukutaan keskimäärin 10 tuntia, kiitos soseiden.
arvasin että muitakin taustailijoita ilmenee, kuin vain minä. Itsekkin olen joskus lueskellut pinoja mutta ei koskaan enää sen jälkeen ole ollut aikaa kirjoitella. Ja nyt ei tee mielikään.
Lyhyt kertaus:
En tiedä muista kuin noista ihme känniviesteilyistä .Heillä on näköjään huumori sellainen ja joo olisi se varmaan kivaa, mutta minua ei ainakaan innosta. Ihnottaa vain kun ne aidot viestit huklkuu sinne mukaan. Ja eilen siellä oli joku Matti buumi kolmen sivun verran kyllä vain.
Ja kaikki tuo " tappelu" ilmeisesti lähti siitä, että joku heistä oli perustanut jonkun yhteisön (en tiedä mikä se on) Jossa he sitten vakioporukan kanssa kirjoittelivat ja jokivat ilmeisesti kuviaan. No yksi taustailija oli sitten ilmeisesti saanut tietää näistä keskusteluista vähän tarkemmin. He olivat siis siellä yhteisössään hakkuneet muita ja kommentoineet toisten taustailijoiden asioista ja minulle ainakin jäi sellainen kuva että he nimenomaan halusivat sellaisen oman salaseuran jossa voi sitten kertoa " vähän tarkemmin" ajatuksiaan. Ihan kait hyvä idea, mutta väärät lähtökohdat. No siitäpä sitten tuotiin asia esiin ja tappelu oli valmis. Yhteisön ihmiset eivät aluksi myöntäneet, mutta kun lopulta myönsivät kirjoitellaansa niin sitten alkoi syyttely tätä ihmistä kohtaan joka tiedon oli kertonut. Moni sitten puolusteli tätä yhtä silmätikuksi joutunutta, mutta turhaan. He olivat tosi ilkeitä. Itseppä olivat aloittaneet koko homman. Ja minä ainakin olin ihan mielissäni että sain tuollaisen kuulla. En olisi halunnut että minusta puhutaan tuollaisia asioita seläntakana ja haukutaan URPO-Muumiksi:) (olivat tätä Hansua haukkuneet niin) . Ja Hansu vielä toi esiin siellä sen hyvän näkökohdan joka oli heiltä unohtunut: porukka oli jakautunut kahtia: taustailija ja vakioporukka, joka ei edes kuulemma kommentoinut näiden taustailijoiden asioita. Päin vastoin: haukuttiin kun Hansukin oli tuonut ilmeisesti aika aran asian esiin. Ja sitten he vielä keksivät alkaa syyttää tiedon vuotamisesta omaa yhteisönsä jäsentä, joka sitten heitettiin sieltä pihalle ja yleisesti mollaatyiin sitten. En tiedä miten asia todellisuudessa oli, mutta vaikka olisikin kertonut niin Tyhmää, ja lapsellista sanoisin.
No mutta eihän tästä pinosta tule sellainen, eihän. Pidetään rento meno yllä ja käydään kirjottelemassa kun meillä aikaa siihen on, ilman stressiä eikös?
Ja kaikki jotka sieltä sanoivat lähtevänsä, erityisesti Hansu ja Kaisa: TULKAA MUKAAN!!!
Palaan illemmalla, nyt hei!
**Muumimamma ja Valtsu poika*
Moi! Lokamuumin viesti pisti silmään. Minulla on myös poika, joka on syntynyt 28.10.05 Lahdessa. Ei taidettu kuitenkaa synnärillä törmätä...Olisi mukava kuulla mitä kuuluu juuri samana päivänä syntyneelle vauvalle nykyisin.
Esikoinen kääntyi jo tässä vaiheessa vatsalleen, poika nyt 3,5 kk kääntyy vaivoin kyljelleen. Heppuli puhuu ja huutelee sitäkin enemmän. Välillä tulee huono omatunto, kun ei jaksa tai ehdi koko ajan olla keskustelemassa. Nyt kun nukkuu, voin hyvällä omalla tunnolla notkua täällä netissäkin.
Heippa!
Kiva pino teillä!
Olenkin pari kertaa jotain kommentoinut/kysynyt ' lokapinoissa' mutta taitaa vakiporukan jutut tosiaan vaan kiinnostaa..
Meillä poika s.2.10 ja minäkin kerkeän näin päiväuniaikaan käydä päivittäin keskusteluja seuraamassa.
Meillä kun ei ole minkäänmoista yritystä kääntymiseen, poika oikeasti inhoaa olla mahallaan joten en yhtään ihmettele ettei halua kääntyä!
Meillä nukutaan 9tuntia yössä ja painoakin on tullut viimeksi 600g/kk.
Terkka sanoi että pitäisi kiinteät aloittaa, poika kun on ainoastaan osittaisimetyksellä.
Mites muiden kiinteiden aloitus on sujunut? Ja mitä annoitte ensimmäisenä?
se oli ensimmäinen aatteeni tänä aamuna. Uskallanko kurkistaa tänne, sillä pelkään etten voi olla kirjottamatta jos haukkumiset jatkuu. Yllätyin itsestäni...heh...pystyin olemaan kirjoittamatta vaikka HÄNESTÄ puhutaankin;)
Voi, että mikä soppa tuosta synty. kaikki otti osaa keksuteluun vaikka lähinnä hain selityksiä vain näiltä muutamilta ihmisiltä....mustakin kurjaa! Tosi KURJAA! Ja kun he nyt kuitenkin lukevat tätäkin pinoa niin sanon nyt vielä että mun ei ainakaan olut tarkotus yleistää vaan nimenomaan kirjoitin vain näistä muutamasta henkilöstä, joiden tiedän kelmineen. Mutta en halua tästä enää jauhaa. Ikävää että musta nyt tehtiin syntipukki, se paha immeinen=( Mä kun kuitenkin todellisuudessa olen kaikkea muuta=)
Mutta joo, lokamuumi...perustit sitten oman pinon;) ?
Heh, se mun heitto tosta oli kyllä lähinnä ihan vaan vitsi. Mutta nyt se porukka näköjään on ihan virallisesti jakautunut kahtia.... kurjaa sekin. mutta katsotaan kuinka kauan tämä pino on kasassa=)
Kaikille nyt vielä...vaikka musta paha tehtiinkin niin en todellakaan halua olla paha kellekkään.... se ei ole päämääräbi vaan nimenomaan se että san jakaa " luottamuksellsesti" fiiliksiä ja kuulla muistakin lokavauvoista.
Ja mukavempiin asioihin: Meillä on enkeli tuo tyttö ollut tämän päivän. Soseaterian jälkeen uinahti niin kiltisti vaunuihin ja siellä nukkuu edelleenkin. Ja muutenkin on vain hymyillyt kaikki päivät!!! =) ihanaa, nautin tästä, sillä meil on huudettu tosissaan koko hemetin kolme kuukautta...ja aikasta monta tuntia päivässä=( Mutta siis nyt kaikki ok.
Kääntyilystä: meillä käännytään kyljelleen mutta ei mahalleen. Tyttö ei tykkää olla masullaan paljoa...johtusko siitä? Mutta kuten joku jo sanokin...sillä tuskin on vielä kiirekkään!!!
Mutta nyt mie lähen tekee sapuskaa itelleni kun siihen mahollisuus on=)
Tulen illalla piipahtaa jos vaan mahdollista on.
-Hansu-
tervetuloa! Kiinteistä...
Me alotettiin kolmisen viikoa sitten perunalla. Kauhea huuto!!!!! Lisäsin sitten siihen ruusunmarja sosetta ni meni vähän paremmin. Viikon päästä siit vaihoin peruna-maissisoseeseen ja luumua annoin koska maha meni kovaksi. Nyt syö jo tosi hyvin eikä enää irvistellä paitsi joskus=) Tyttö syö melkee jo koko purkin ateriallansa...on meinannu kasvaa isoksi hetkessä;) Ja neuvolasta ohje tuli, sillä pituuskasvu oli jämähtäny , eli käytti vaan kaiken maidon mahan täyttämiseen...ei kasvamisee!!!
Joten siis nyt menee hyvin ja porkkanaaki on kokeiltu. Kerran päivässä annan vain.
missä voi keskustella järkevästi muiden samassa tilanteessa olevien kanssa:) ymmärrän kyl huumoriakin mut ei kai se ole pelkästään tän palstan tarkoitus;) minulla kuitenkin tällä hetkellä lapset etusijalla:)
olen 24v ja avopuoliso 27v. perheeseen kuuluu myös kaksi lasta...1v6½kk poika ja 3½kk tyttö ja vielä lisäksi koira. asutaan lappeenrannan lähistöllä.
sitten muutama kysymys? saako vauvanne vielä rintamaitoa? jos ei saa mikä oli lopetuksen syy. minulla maitoa tulee paljon mut silti neiti jois mielummin pullosta...pumppaamaan en jaksa ruveta. muutenkin tuntuu et korvike olis täyttävämpää kun rintamaito. silti tunnen jo huonoa omatuntoa kun mietinkin imetyksen loppettamista:( esikoinen oli pullo poika kun maidon tulo loppui hänen ollessa 3vko vanha. kommentoikaa asiaa...ruusut ja risut otetaan vastaan;)
entä syökö vauvanne kiinteitä? meillä viikon verran neiti saanut iltaisin maissivelliä ja eilen aloitin maissisoseen. milloin voin ruveta antamaan 2x päivässä sosetta ja mihin aikaan kannattaa suunnilleen antaa? heh...ei uskois et miulla on jo ennestään yks lapsi...näin nopeesti ne asiat unohtuu;)
hauskaa päivänjatkoa kaikille kanssa sisarille:)
-äiti 24v, poika 1v6½kk ja tyttö 3½kk.-
kiva nähdä sinutkin tässä pinossa:)
uusiahan nyt pukkaa...kiva=)
Tissittämisestä...
meillä tyttö alko vaatia lisämaitoa, joten kun sitä on annettu ei tissi ole kelvannut enää päivisin. Yöllä imetän, mutta olen kanssa tuuminut että kun ei siitä nyt vuotamalla enää tule niin lopettaisinko kokonaan. Maha tosissaan täytyykin paremmin korvikkeesta ja nukkuukin yöt paremmin. Ja en tiedä olisiko mun ruokavaliossa joku mikä aiheuttaisi kitinää sillä kun oli kaksi päivää kokonaan korvikkeella niin kitinät loppu. Mutta itse poden myös vähän haikeutta siitä etten voi imettää, kun ei sitä maitoa yksin kertasesti tuu!
Mutta tuskin me huonoja äitejä ollaan vaikka lopetettaski imettäminen...onhan sitä nyt jo yli kolme kuukautta imetetty kuiteski!
Eikös näin ole=) ?
Nyt on meillä oma pino:)
Mukaan siis vaan kaikki jotka lähtivät virallisesta pinosta!
*Lokamuumi**