Kynsien lakkaus junassa ok?
Pendolinossa vanhempi nainen,joka lakkaa kynsiään...
Mitä mieltä olette?
Kommentit (25)
[quote author="Vierailija" time="22.08.2015 klo 08:04"]Epäkohteliasta. Se haju on aika kamala ja aiheuttaa helposti päänsärkyä. Lisäksi kengissä muhineiden jalkojen kaivaminen esiin on myös hieman ällöä.
[/quote]
Mistähän minä luulin vetäisseeni aloitukseen VARPAANkynnet mukaan... Noh, epäkohteliasta joka tapauksessa.
Joku siitä kumminkin pahoittaa mielensä.
Todella epäkohteliasta.
- haju, lapseni saa tuolaisista hajusta pahimmillaan anafylaktisen shokin oireita eli kiireellä lääkkeet esiin
- entä jos lakkaa kaatuu junaan, saako siivottua jälkensä vai jääkö sotku VRn ongelmaksi?
Junttia ja häiritsevää. Kaikki henkilökohtaiseen laittautumiseen liittyvät jutut tehdään kotona ja kohennetaan naistenhuoneessa, kuten hiusten laitto ja kampaaminen.
Olin kerran junassa jossa nainen suihkutteli hiuslakkaa muutenkin tönköille hiuksilleen. Miten nuo ihmiset on kasvatettu vai onko ollenkaan, ja miten selviytyvät elämästä, kun eivät perusasioita ymmärrä?
Kengät saa mielestäni riisua junamatkan ajaksi, jos on pitkä matka. Juuri siksi ettei jalat ala muhia siellä kengissä. Itse laitan aina matkan ajaksi villasukat, jopa kesällä. Toki jos kärsisin jalkahiestä, en kehtaisi ehkä riisua kenkiä. Mutta kun kärsin lähinnä jalkojen palelusta, niin riisun ja laitan sukat.
On se sen verran tympäisevä haju, josta monille tulee päänsärkyä, niin musta ainakin ajattelematonta ja saattaisin jopa huomauttaa jos vieressäni sellaista tapahtuisi.
Junassa voi vaikka sheivata alapään. :)
Olen kyllä lakannut pikaisesti jos ei ole ollut kovin täysi juna. Aikaa meni varmaan kaksi minuuttia. Tuskin kovin kamala haitta, kun ei lähellä istunut ketään.
Junassa on hyvä lakata, istutaan paikoillaan eikä ole mitään tekemistä. Omalla autolla ajaessa ei onnistu. Inhoan junaa, mutta työnantaja pakottaa matkustamaan sillä. Syyttäkää työnantajaa, älkää mua. Jos menisin omalla autolla, matkaan menisi 30% vähemmän aikaa, ja ehtisin lakkaamaan kotona.
[quote author="Vierailija" time="22.08.2015 klo 11:31"]Junassa on hyvä lakata, istutaan paikoillaan eikä ole mitään tekemistä. Omalla autolla ajaessa ei onnistu. Inhoan junaa, mutta työnantaja pakottaa matkustamaan sillä. Syyttäkää työnantajaa, älkää mua. Jos menisin omalla autolla, matkaan menisi 30% vähemmän aikaa, ja ehtisin lakkaamaan kotona.
[/quote]
Saanko kysyä, mikä on ammattisi?
Näin kerran metrossa naisen joka LEIKKASI kynsiään. Kai se sitten nykyään on ok vaikka ajella alapää julkisesti, mutta minusta tuollaiset tehdään kotona.
Se dunkku aiheuttaa hengenahdistusta monille. Joten olisi fiksua jättää väliin.
Ei ole sopivaa. Kanssamatkustajat kärsii siitä hajusta.
astmaatikko olen ja kyllä huomauttaisin asiasta.
Ei ok, niinkuin ei ole ok myöskään suihkutella hiuslakkaa, dödöä tai hajuvettä. Meikata voi.
[quote author="Vierailija" time="22.08.2015 klo 11:26"]
Olen kyllä lakannut pikaisesti jos ei ole ollut kovin täysi juna. Aikaa meni varmaan kaksi minuuttia. Tuskin kovin kamala haitta, kun ei lähellä istunut ketään.
[/quote]
Olisin saanut migreenin tuosta liuottimenhajusta, ja sehän leviää aika laajalle noinkin pienessä suljetussa tilassa. Tuskin olisivat tykänneet töissä kun olisin ilmoittanut etten jonkun idiootin takia voikaan tulla töihin vaikka olin jo matkalla ja siellä olisi sitten pyörinyt pahimmillaan kymmeniä lapsia ilman aikuisen valvontaa. Sijaistahan on mahdotonta saada noin lyhyellä varoitusajalla.
Äärimmäisen itsekästä ja todella törkeää käytöstä, olen törmännyt samaan muutaman kerran. Miksihän nämä muista täysin piittaamattomat naiset on aina "sattumalta" olleet keski-iän ylittäneitä?
Ja ei auta yhtään jos ei viereisessä penkissä istu ketään, se löyhkä leviää kyllä koko vaunuun. Eikä se häviä heti kun pistät purkin kiinni vaan hajuhan leijuu siellä pahimmassa tapauksessa tuntikausia. Junanvaunuissa kun ei todellakaan ole mikään hyvä ilmastointi.
Epäkohteliasta, nykyjunissa kun ei saa enää edes ikkunoita auki, niin ei ole mitään keinoa paeta siltä hajulta. Itse lakkailen kynsiä (kotona) usemman kerran viikossa, ja se haju on niin vahva, että ikkunoita on pidettävä auki ainakin kaksi tuntia, koska lakka haisee vielä kynsilläkin kuivuessaan.
Minkälaisia sienihalkoja täällä on, haju? Mikä hemmetin haju?
[quote author="Vierailija" time="22.08.2015 klo 11:34"]
Näin kerran metrossa naisen joka LEIKKASI kynsiään. Kai se sitten nykyään on ok vaikka ajella alapää julkisesti, mutta minusta tuollaiset tehdään kotona.
[/quote]Ja mä kerran miehen joka pikkuharjalla putsasi hampaanvälejänsä. Yöök.
Epäkohteliasta. Se haju on aika kamala ja aiheuttaa helposti päänsärkyä. Lisäksi kengissä muhineiden jalkojen kaivaminen esiin on myös hieman ällöä.