Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kuinka kertoa teinipojalleni, että painoa alkaa olla kohta liiikaa?

Vierailija
21.08.2015 |

poika 16v ja ollut ikänsä todella hoikka. Nyt pituuskasvu loppunut ja painoa alkanut tulemaan hurjaa tahtia. Hänellä pituutta 174cm ja tällä hetkellä painaa 70kg. Paino vielä normaali, mutta kohta sitä on liikaa. Vuodessa sitä tullut liki 15kg, eli mielestäni liian vauhdilla noussut. Poika muualta kropasta normaali, mutta vatsa kasvanut selkeästi kunnon pömpöksi. Karkkia, keksejä ja herkkuja vetelee päivittäin, käy siis koulun jälkeen ostamassa. Sählyä harrastaa 2-3krt viikossa ja muun ajan istuu koneen ääressä pelaamassa. Isänsä kanssa käyvät välillä parikin kertaa viikossa hampurilaisella kun minä työvyorossa, vaikka jääkaapissa ruoka odottaa mikroon laittamista. Mies reilusti ylipainoinen hänen mielestään poika ok mitoissa.

Pelkään, että tätä tahtia poika muutaman vuoden päästä isänsä kanssa samoissa mitoissa. Voiko mielestänne pojalle huomauttaa vatsan paisumisesta? Olen kieltänyt päivittäisen herkuttelun, mutta ei hyötyä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano että syö terveellistä ruokaa tai tulee manboobs

Vierailija
2/7 |
21.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerro että jos jatkaa tuota jokapäiväistä herkuttelua niin paino vaan jatkaa nousemista. Yritä saada hänet ymmärtämään että kyllä silloin tällöin saa herkutella mutta ei joka päivä. Ja hampurilaisellakin saa käydä mutta ei pari kertaa viikossa.

Uskon että pienellä järkeistämisellä hän saa painonnousun pysähtymään. Sitten kun ottaa viikko-ohjelmaan pari kävely tai juoksulenkkiä niin eiköhän se siitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä jos ette enää ostaisi kotiin ollenkaan keksejä tai karkkeja, herkkuja saa sitten karkkipäivänä. Miehellesi koitat takoa päähän että nuo mäkkärireissut tehdään vasta kun on vaikka joku pitkä pyöräilyretki tai muu urheilusuoritus takana, tai ainoastaan kerran kuussa. Ruokaa ei voi tankata jos vaan istuu koneella.

Minulla on aiheesta omakohtaista kokemusta kun koko nuoruusikäni puputin keksipinoja oheistekemisenä lähes kaikessa, sitten vielä opettelin leipomaan ja söin reilusti tuotoksia. 16-vuotiaana pituutta oli 162 ja paino läheni 70kg. Vanhempien vihjailu syönnin vähentämisestä ei auttanut vaan ajoi ahmimiskohtauksiin ja oksentamisen yrittämiseen. Vasta yli 20-vuotiaana kun muutin omilleni tajusin tehdä painolleni jotain ja laihduin vhh-ruokavaliolla 20kg.

Vierailija
4/7 |
21.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita hälle hyvää salaattia tai muuta terveellistä herkuttelun sijaan. Voisiko se toimia?

Vierailija
5/7 |
21.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä ostaa keksit, karkit ja sipsit itse. Salaatteja ei syö ollenkaan. Korkeintaan näykkii niistä kurkut ja tomaatit.
Iltapalaksi syö usein pari grillileipää joiden välissä kinkkua ja juustoa.

Vierailija
6/7 |
21.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä jos vaikka näyttäisit hänelle tämän keskustelun?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloita ottamalla asia puheeksi miehen kanssa. Hänen pitäisi tajuta asia ja olla samalla ouolella. Salaateista ja muista ei ole mitään hyötyä, jos nytkään lämmittämistä vaille olevia valmiita ruokia ei syödä, kun sinä olet töissä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yhdeksän