Ensimmäinen, ei ne lapset ole välttämättä kypsiä liikenteeseen
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015082120214016_uu.shtml
Sääli ja harmi kun koulumatkasta ei selviä edes hengissä pieni ihminen.
Kommentit (7)
Helsingin kaupungin varhaiskasvatusvirasto tykkää 8-vuotias on kypsä liikkumaan esimerkiksi Mannerheimintiellä, jopa liikennevalottomalla suojatiellä. Taas poistettu saattaja pieniltä koululaisilta! Ensin lakkautettin ip-kerho koulun puolelta Manskua ja sitten vietiin saattaja, joka saattoi Manskun yli iltikseen.
Ja todellakin on kuulemma ylisuojelua väittää ettei liikenne ole turvallinen...
Tyttö käveli vihreille valoilleen. Jotenkin säälittävää että liikenteessä on mulkkuja jotka sitten ajaa suojatielle kävelevien päältä. Pitäisi jättää autolla ajamiset väliin jos ei osaa käsittää kääntää päätä ja katsoa minkä yli on ajamassa.
Osanotot tytön tunteneelle. Tolle kuskille ei riitä yhtään ymmärrystä, niin on paskaa ajotaito. Sietäisi vankilaan pistää tuollaiset, tytöllä oli vihreä valo.
Mechelininkatu aivan karmea.
Toivottavasti tulee nyt muutoksia liikennejärjestelyihin. Hinta tietysti aivan liian kova, jos nyt vasta havahdutaan!
Huopalahdentielle saatin alikulku, kun samanikäinen pikkutyttö kuoli jäätyään bussin alle.
Osasin odottaa tätä, koska aina joku pikkuinen jää alle, joka syksy.
hesarissa oli juttua vuosi sitten että alle 11 v on ihan sokea liikenteessä.
sitä vanhempi vasta osaa hahmottaa etäisyyksiä ja nopeuksia, eikä ehkä unohda olevansa liikenteessä ja säntäile miten sattuu.