Miksi et kerää koirasi kakkoja??
Taas oli tuossa tienvierusta kuorrutettu koiranpaskalla. Mikä siinä on niin vaikeaa kerätä ne paskat pois? En ymmärrä!
Kommentit (111)
Koska koira ei ole minun. Vaan joudun joskus huolehtimaan sukulaisen koirasta, koska ketään muuta hoitajaa välillä ei ole. Lisäksi koiran omistaja on vastuuton typerys joka käy kaikenlaisissa festareissa yms. tapahtumissa vaikka hän omistaa koiran lisäksi useita kissoja.
Omaa koiraa minulla ei ole, eikä koskaan tule olemaan mitään omaa lemmikki eläintä.
Keräänkin suurimman osan ajasta. Kuten joku ykkössivulla luetteli, keräämättä jää ainoastaan jos pussit loppuvatkin kesken (remmissä kulkee mukana kakkapussisäiliö), uloste on niin löysää ettei sitä saa millään kaavittua siitä mukaan, se hiki hatussa ulosväännetty kikkara onkin peukalonpään kokoinen tai ne kakat on tehty niin pusikkoon ettei siellä takuuvarmasti kukaan niihin astu.
Hauva kakkii ojaan. Tyhmää ne olis sieltä kerätä muovipussiin, kun maatuu ojaan. Jos joskus tekee hoidetulle alueelle (= asvaltti, mukulakiveys, portin pieli) kerään jos on pusseja mukana. Jos ei oo potkin kakit ojaan
2 älä anna kakata meidän ojaan. Likastuu kengät pensasaitaa leikatessa ja ruohoa ojasta niittäessä.
Hyvää lannoitetta, josta saisitte maksaa.
Koirat on ihan ok kaupungissa, JOS omistaja ei jätä niiden kakkoja sinne missä ihmiset kulkevat.
Kato se ei paljon paina, kun ryssä lykkää miljoonien ihmisten paskat Itämereen, niin turha nipottaa parista pökäleestä. Tai siitä, että upotin vanhan Corollan mökkijärveen. Se ei paljon paina, kun ryssällä makaa ydinsukellusveneet Murmanskin satama-altaan pohjassa.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2015 klo 12:26"]
Miksi keräisin?
[/quote]
Voisit vaikka syödä ne kakat.
No en kai nyt ala kuljettelemaan jotain ulostetta kilometritolkulla mukanani, ja sitäpaitsi kasvit kaipaavat lannoitetta.
Älä hanki koiraa, jos et jaksa kantaa sen kakkoja.
Joku oli antanut koiransa kakata meidän omakotitalon tieliittymän keskelle. Siihen sitten astuin, kun olin aamuvarhaisella lehteä hakemassa.
en todellakaan jaksa kerätä niitä ja sitten vielä kuljetaa sitä paskaa mukana.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2015 klo 12:28"]
No en kai nyt ala kuljettelemaan jotain ulostetta kilometritolkulla mukanani, ja sitäpaitsi kasvit kaipaavat lannoitetta.
[/quote]
Kadut ja tienvarret eivät kuitenkaan kaipaa lannoitetta.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2015 klo 12:21"]2 älä anna kakata meidän ojaan. Likastuu kengät pensasaitaa leikatessa ja ruohoa ojasta niittäessä.
[/quote]
Mulla on ainakin kumpparit pensasaitaa leikatessa, niin ei paljon haittaa. :D
[quote author="Vierailija" time="21.08.2015 klo 12:32"]
en todellakaan jaksa kerätä niitä ja sitten vielä kuljetaa sitä paskaa mukana.
[/quote]
Syö se paska sitten paikan päällä.
Kerään tieltä ja tien vierustalta, portin pielistä jne. En kuitenkaan ryömi kakan perässä pensaiden alle tai ojien pohjille. Metsäänkin saavat kakat jäädä. Onko ok?
Naapuri on kyllä sitä mieltä, että koska hänen lapsensa ryömii pusikoissa, ei sinne kakkaa saisi jättää. En oikein tiedä, mitä ajatella tästä.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2015 klo 12:22"]
Hyvää lannoitetta, josta saisitte maksaa.
[/quote]
Olen edelleen sitä mieltä, että olette maksuvelvollisia.
Up