Hoi av:n pt:t!!! Mitä tälle vatsalle on tehtävissä?
Eli mulla on siis vuosi synnytyksestä ja vatsa on vieläkin sen näköinen kun olisin 4 kuulla raskaana, pömpöttää siis, mutta ei ole ns. löysää nahkaa. Sellainen pinkeä ihan kuin raskaana ollessa. Oon ollut nyt kuukauden pari vhh:lla ja vähän treenannut voimavanteella. Mutta minkälainen treeni auttaisi tohon vatsaan vai auttaako mikään? Sori, oon ihan pihalla näissä asioissa kun en ole ennen treenannut ollenkaan hyötyliikunnan lisäksi.
Kommentit (12)
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 20:44"]Sixpack tehdään keittiössä eli ruokavalio on tärkein. Liikuntaa päälle on tietty plussaa
[/quote]
No mutta millainen ruokavalio ja millaista liikuntaa?
Ap
Oletko treenanut syviä vatsalihaksia?
Ethän aloittanut vatsalihastreeniä liian aikaisin synnytyksen jälkeen, ennen kuin lihakset olivat palautuneet?
Tai siis alkuun pitäisi treenata enemmänkin syviä lihaksia. Rutistuksia ei pitäisi tehdä.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 20:48"]
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 20:44"]Sixpack tehdään keittiössä eli ruokavalio on tärkein. Liikuntaa päälle on tietty plussaa [/quote] No mutta millainen ruokavalio ja millaista liikuntaa? Ap
[/quote]
Itse pääsin aika hyviin tuloksiin seuraavilla: kaurapuuro, maitorahka, mehukeitot (sokeroimaton), kasviksia ja hedelmiä, kanaa.
ja samalla vähensin näitä: tuoremehut, einekset, pizzat, burgerit, karkit, sipsit
sitten pieni motivaatio: mitä enemmän liikku, sitä enemmän jotenkin luonnostaan haluaa syödä "puhtaasti". Toisaalta joskus lenkin jälkeen oli aivan pakko vetää megapizza, mutta ei puhuta siitä.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 20:52"]Ethän aloittanut vatsalihastreeniä liian aikaisin synnytyksen jälkeen, ennen kuin lihakset olivat palautuneet?
[/quote]
En aloittanut. Miten niitä syviä vatsoja treenataan? Toimiiko se joku vacuum? Oon alkanut tän viikon aikana tekemään sitä päivittäin.
Ap
Joillakin vaan jää ne vatsalihakset erilleen, jolloin maha pömpöttää vaikka tekis mitä.
Ainiin ja sitten koita korvata pastaa jossain määrin riisillä
Jos sulla on rasvaa vatsassa, siitä pääsee eroon laihduttamalla. Ja juokseminen on myös hyvä keino pienentää viskeraalista rasvaa.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 21:07"]Ainiin ja sitten koita korvata pastaa jossain määrin riisillä
[/quote]
Oon siis vähähiilarisella, en syö pastaa ja riisiäkin erittäin harvoin.
Ap
Sixpack tehdään keittiössä eli ruokavalio on tärkein. Liikuntaa päälle on tietty plussaa