Mielenkiintoiset menkkaset.
Heippa, olen 21 vuotias, 87kg / 168 cm nainen, ja minulla on nyt erikoinen pulma johon en löydä vastausta itse millään. Viime kuukautiseni oli nimittäin oudot. Varsinaiset kuukautiset olivat 30.03-02.04 välisellä ajalla, normaaliin tapaansa noin lyhyet mutta runsaat. Sitten jo 15.04 minulla alkoi uudelleen kuukautiset, joista 3 ensimmäistä päivää tuli ruskeaa vuotoa niin, että sidettä ei välttämättä olisi tarvinnut, siihen vuotoa ei tullut, kunnes sitten 3 päivän jälkeen kaksi päivää tuli vuotoa joka oli kuin laimennettua verta, ja sitten se loppui kuin seinään. Normaalisti minulla on kuukautiskierto sen 28-30 pv, mutta nyt kuukautisia ei ole kuulunut lainkaan tuon jälkeen. Kivut ja kolotukset on tullut kyllä, ja rinnat on herkemmät. Myös nukkuisin koko päivän jos voisin. Tein viime keskiviikkona raskaustestin joka näytti negatiivista. Yhdyntöjä minulla on ollut 16.03 ja 12.04 viimeksi. (Mies tekee töitä väliaikaisesti kaukana ja näemme harvoin) Jotkut ruoat närästää myös kamalasti, ja osa jopa maistuu erillaiselle. Myös lievää ällötystä, ummetusta, turvotusta, ja paineen tunnetta alavatsalla on. :/ Onko kellään ollut tälläistä aiemmin? :) Mistähän mahtaa johtua?
Lääkäri neuvoi tekemään ensi viikolla uuden testin jollei kuukautisia kuulu, ja jos on vielä negatiivinen niin sitten otan uudelleen häneen yhteyttä, mutta en saa mielenrauhaa jotenkaan ollenkaan kun tilanne on uusi ja erikoinen. :D
Kommentit (4)
En usko että keskenmeno kyseessä, kun vuotojen yhteydessä ei ollu ees normaaleja menkkakipuja :/ Pitää kokeilla niitä digitaalisia testejä, tähän mennessä ostanu vaan niitä apteekin :)
[quote author="Vierailija" time="22.05.2015 klo 09:49"]Heippa, olen 21 vuotias, 87kg / 168 cm nainen, ja minulla on nyt erikoinen pulma johon en löydä vastausta itse millään. Viime kuukautiseni oli nimittäin oudot. Varsinaiset kuukautiset olivat 30.03-02.04 välisellä ajalla, normaaliin tapaansa noin lyhyet mutta runsaat. Sitten jo 15.04 minulla alkoi uudelleen kuukautiset, joista 3 ensimmäistä päivää tuli ruskeaa vuotoa niin, että sidettä ei välttämättä olisi tarvinnut, siihen vuotoa ei tullut, kunnes sitten 3 päivän jälkeen kaksi päivää tuli vuotoa joka oli kuin laimennettua verta, ja sitten se loppui kuin seinään. Normaalisti minulla on kuukautiskierto sen 28-30 pv, mutta nyt kuukautisia ei ole kuulunut lainkaan tuon jälkeen. Kivut ja kolotukset on tullut kyllä, ja rinnat on herkemmät. Myös nukkuisin koko päivän jos voisin. Tein viime keskiviikkona raskaustestin joka näytti negatiivista. Yhdyntöjä minulla on ollut 16.03 ja 12.04 viimeksi. (Mies tekee töitä väliaikaisesti kaukana ja näemme harvoin) Jotkut ruoat närästää myös kamalasti, ja osa jopa maistuu erillaiselle. Myös lievää ällötystä, ummetusta, turvotusta, ja paineen tunnetta alavatsalla on. :/ Onko kellään ollut tälläistä aiemmin? :) Mistähän mahtaa johtua?
Lääkäri neuvoi tekemään ensi viikolla uuden testin jollei kuukautisia kuulu, ja jos on vielä negatiivinen niin sitten otan uudelleen häneen yhteyttä, mutta en saa mielenrauhaa jotenkaan ollenkaan kun tilanne on uusi ja erikoinen. :D
[/quote]
Mene veritestiin
Mulla kanssa tuli ennen esikoista viimeiset menkat normaalia aiemmin (vtutti jonkin verran kun oli jo aika kauan yrittänyt raskautua, niin aattelin että sitten vielä kiertokin nyt häiriintynyt, mutta seuraavia ei sitten tullutkaan). Kokeile sitä digitaalista raskaustestiä joka näyttää raskauden keston, muistaakseni näyttää jo aiemmin kuin muut. Tai voisiko olla ollut joku alkuraskauden keskenmeno?
Mulla on ollu tollaset, ja sillon tärppäs esikoisen kanssa. :) (3 lasta) Voisko olla että sulla hCGn eritys on niin pientä viel, että se ei virtsassa näy? Kannattaa ehkä jo maanantaina tehä testi ja sit soittaa lääkärille oli tulos mikä on, mutta tutulle kuulostaa kyl :)
..