Urbaanilegendat ja tämä palsta
Laitetaanpa pari asiaan liittyvää:
- Joku FT/maisteri yms. akateeminen, joka kirjoittaa tänne ja mollaa yliopistoja/tiedekorkeakouluja, on oikeasti akateeminen
- Se, joka kirjoittaa, ettei usko tänne kirjoittavaa asiantuntijaa, on a) tarkastanut asian tai/ja b) ymmärtänyt, mistä on kysymys
Kommentit (5)
- Toisten osaamisen arvottaminen onnistuu kouluttamattomalta ihan tosta noin vain. Lainaus äskeisestä säikeestä:
> Olen myös havainnut, että monekin alan maisteriksi voi valmistua ja tietää aiheesta valmistumisen jälkeen saman verran kuin perussivistynyt pulliainen.
- Prostituutio on aina ja kaikkialla, varsinkin Suomessa, vain kurjuutta ja väkivaltaa. Lainaus erään palstadaijun postauksesta:
>> noinhan ihmisiä käytetään useilla palvelusaloilla kuten siivoojana ym.
> Niin, totta... Ammutaan ja raiskataan ja pahoinpidellään siivoajiakin harva se päivä.
[quote author="Vierailija" time="30.06.2015 klo 22:14"]
- Joku FT/maisteri yms. akateeminen, joka kirjoittaa tänne ja mollaa yliopistoja/tiedekorkeakouluja, on oikeasti akateeminen
[/quote]
Niinpä. Olen loppuun asti kyllästynyt näihin duunarien alemmuuskompleksiketjuihin. Lainaus yhdestä nyt meneillään olevasta:
"Mä olen kyllästynyt duunareiden huoleen omasta asemastaan akateemisiin nähden. Miksi se pohdituttaa niin paljon? En tunne yhtään korkeasti koulutettua jota tämä aihe kiinnostaa."
Joo. Heh. Katsokaa, miten salamannopeasti palstan daijuja paljastavat ketjut hautautuvat. Esim. tämäkin ketju :-)