Miksi Jumbo on auki? Onko muut ostoskeskukset myös?
Kommentit (13)
Näissä just ei ole järjen hiventäkään. Muutetaan helatorstai normaaliksi arkipäiväksi, niin siinä on uudelle hallitukselle heti muutama tunti lisää työtä vuodessa.
Ne on sunnuntain aikataulujen mukaan auki.
[quote author="Vierailija" time="14.05.2015 klo 14:20"]
Ne on sunnuntain aikataulujen mukaan auki.
[/quote]
eikä ole. 12-21 on jumbo auki. Sama sitten helluntaina.
Helsingissä saa olla kaikki kaupat auki, vantaalla vaan jumbo.
Itäkeskuksen tienoilla ei taida olla kovin monta sellaista, jotka edes tietävät mikä on helatorstai tai jos tietäisivät, olisivat nimenomaisesti juhlimatta sitä.
Helatorstai on vuotuinen kristillinen juhla, jota vietetään neljäntenäkymmenentenä päivänä pääsiäisestä Jeesuksen taivaaseenastumisen muistoksi.[1] Taivaaseenastumisesta kerrotaan Apostolien tekojen ensimmäisessä luvussa[2] sekä lyhyesti myös Markuksen ja Luukkaan evankeliumien lopussa[3][4]. Useimmissa Euroopan maissa, mukaanlukien Suomessa, päivä on virallinen pyhäpäivä.
Useimmissa kielissä päivän nimi viittaa suoraan juhlan aiheeseen, Kristuksen taivaaseenastumiseen. Suomen kielessä sillä on kuitenkin perinteinen, alkujaan ruotsista lainattu nimi, jonka alkuosa hela viittaa ruotsin kielen pyhää tarkoittavaan sanaan helg. Sana helatorstai on saatu muinaisruotsin sanasta helghathorsdagh, joka merkitsee pyhää torstaita. Suomessa helatorstai oli vielä 1800-luvulla yksi tärkeimmistä juhlapäivistä. Vanhassa maatalouskulttuurissa edeltävän sunnuntain, rukoussunnuntain, ja helatorstain välisinä päivinä, kanttaanpyhinä, kuljettiin kulkueina pelloilla rukoilemassa hyvää satoa. Vanhan kansansanonnan mukaan päivä oli niin pyhä, ettei silloin ruohokaan kasva.[1]
Pakanuuden ajalta periytyvä hela oli kevään juhla, joka ajoittuu kylvökauden alkuun ja sitä vietettiin, jotta jumalat olisivat suosiollisia ja antaisivat hyvän sadon.[5] Hämeessä, Satakunnassa ja Uudellamaalla sytytettiin entisaikaan helatorstain aattona aukeille paikoille kokkoja eli helavalkeita.[6] Karja ajettiin tulien läpi laitumelle karjatautien ehkäisemiseksi. Myös nuoriso juhli helajuhlassa; simaa juotiin, naiset kävivät lemmensaunassa ja tekivät lemmentaikoja.[7] Nuoret myös tanssivat kokoilla.[1]
Suomessa helatorstai oli vuosina 1973–1991 siirrettynä edellisen viikon lauantaihin. Silloin sen nimenä oli suomeksikin Kristuksen taivaaseenastumisen päivä.[1][8]
Helatorstai on julkinen vapaapäivä Belgiassa, Haitissa, Hollannissa, Indonesiassa, Islannissa, Itävallassa, Kolumbiassa, Liechensteinissä, Luxemburgissa, Madagaskarilla, Namibiassa, Norjassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saksassa, Suomessa, Sveitsissä, Tanskassa ja Vanuatulla.
Helavalkeat eli toukovalkeat ovat aikaisemmin Suomessa pelloille ja muille avoimille paikoille sytytettyjä kokkoja helajuhlan eli toukojuhlan aikana.[1][2] Muinaissuomalaiset polttivat helavalkeita pahojen henkien pois ajamiseksi. Juhlissa juotiin simaa ja tanssittiin.[3] Karja on usein päästetty ensi kerran laitumelle ja ajettu tulien läpi sairauksien ehkäisemiseksi.[4] Tapa tunnetaan Hämeestä, Satakunnasta ja Uudeltamaalta.[5] Nykyisin tapaa on pidetty yllä esimerkiksi Kuusjoella[6], Kurussa[7], Nummi-Pusulassa[8] ja muualla, usein kyläyhdistysten voimin.
Helsingin seuduilla ei ole juurikaan uskovaisia, siksi :)
[quote author="Vierailija" time="14.05.2015 klo 14:21"]
Helsingissä saa olla kaikki kaupat auki, vantaalla vaan jumbo.
[/quote]
No mikäs järki tossa on?
Lahdessa saa kaupat olla auki: http://www.ess.fi/uutiset/paijathame/2015/05/12/lahden-kaupat-saavat-olla-auki-helatorstaina-ja-helluntaina---syyna-pratkat-hevoset-ja-sibelius
up