Syfilis silmässä??
Onko kenelläkään ollut syfilistä silmässä?? Siis niin että olet saanut tartunnan vuosia sitten, mutta et ole huomannut etkä tietenkään voinut edes hoitaa ja nyt monien vuosien päästä se alkaa oireilla esim. silmässä.
Kommentit (12)
Niin minäkin olen koko elämäni luullut, mutta voi olla toisin. Loppudiagnoosia vielä odotellaan, ei vielä 100 % varmaa.
Ei ole tapana antaa mieshuorien ruikkia naamalle.
No en ole kuule minäkään antanut. Ihan voi sormien välityksellä tarttua, jos kumppanilla on ollut tämä tauti ja minä olen sormiini bakteerin saanut ja sen jälkeen vaikka hieraissut silmiäni. Enkä ole tietääkseni sellaisten tyyppien kanssa edes ollut, jotka ajattelisin kuppaa kantavan. Mutta näemmä ihmisistä voi erehtyä. Ei kannata alkaa haukkumaan, etpä tiedä ikinä mikä tauti itselläsi voi olla jos alkaa oirehtia vuosien päästä.
Herpesrakkulan oireet: Silmämunassa oli siis herpesrakkula. Sellainen kohollaan oleva rakkulainen, väritön kohouma. Itse en siis tuota kauhean hyvin nähnyt, mutta mies katsoi silmääni. Ja käski mennä lääkäriin. Kai siinä jonkunlaista kipua tms oli, koska se oli myös itseäni häirinnyt. En tarkkaan muista, koska tästä on kauan aikaa. Tuo herpesrakkula tuli aikana, jolloin minulla oli kovasti stressiä ja huolta lapsen terveyden takia. Sen jälkeen ei ole uusinut. Ei ole tainnut olla muuallakaan herpestä sen jälkeen. Ja lääkäriltä kysyin, onko tämä sama kuin sukuelinherpes, niin on kuulemma eri.
[quote author="Vierailija" time="12.05.2015 klo 14:13"]Herpesrakkulan oireet: Silmämunassa oli siis herpesrakkula. Sellainen kohollaan oleva rakkulainen, väritön kohouma. Itse en siis tuota kauhean hyvin nähnyt, mutta mies katsoi silmääni. Ja käski mennä lääkäriin. Kai siinä jonkunlaista kipua tms oli, koska se oli myös itseäni häirinnyt. En tarkkaan muista, koska tästä on kauan aikaa. Tuo herpesrakkula tuli aikana, jolloin minulla oli kovasti stressiä ja huolta lapsen terveyden takia. Sen jälkeen ei ole uusinut. Ei ole tainnut olla muuallakaan herpestä sen jälkeen. Ja lääkäriltä kysyin, onko tämä sama kuin sukuelinherpes, niin on kuulemma eri.
[/quote]
Siitä on sitten otettu näyte ja se on ollut ykköstyypin virus. Jos kerran lääkäri sanonut ettei ole kakkostyypin.
Mulla on ollut herpes-rakkula silmässä. Se ihan oireili.
[quote author="Vierailija" time="11.05.2015 klo 16:07"]
Mulla on ollut herpes-rakkula silmässä. Se ihan oireili.
[/quote]
Silmässä vai silmäluomessa? Silmään jos tulee, voi näkö lähteä.
Itselläni ollut alaluomessa kerran ja pelottaa jos leviää ihan silmään saakka.
Herpesrakkula oli silmämunassa, valkoisessa osassa. Menin lääkäriin ja sain lääkkeet. Lääkäri varmisti vielä asiaa Helsingistä. Tämän jälkeen vielä tarkistus silmälääkärillä, että kaikki ok. Ei ole uusinut tms.
[quote author="Vierailija" time="11.05.2015 klo 16:14"]
Herpesrakkula oli silmämunassa, valkoisessa osassa. Menin lääkäriin ja sain lääkkeet. Lääkäri varmisti vielä asiaa Helsingistä. Tämän jälkeen vielä tarkistus silmälääkärillä, että kaikki ok. Ei ole uusinut tms.
[/quote]
Millainen se rakkula oli ja millaisia oireita oli? Mullakin on tulehdus silmässä, ei luomissa. Tosin mikä tulehdus, niin sitä ei ole vielä diagnosoitu.
Borreoloosihan oireilee ymmärtääkseni silmässä samalla tavalla?
Sen voi pitää hallinnassa lääkkeillä vaikka olisi silmässä (siis ihan silmämunassa).
Enpä ole kuppaan törmännyt.