Lue keskustelun säännöt.
Onko täällä kellään ollut raskaushepatoosia?
13.03.2015 |
Miten kovaa kutina oli? Itsellä se on nyt satunnaista, joskin kyllä jokapäiväistä. Saattaa olla, että useaan tuntiin ei kutise ollenkaan. Nyt kutiaa jalat ja kädet, vähän kihelmöi. Mutta kutina kestää max 10 sekuntia. Kävin tänään verikokeessa, mutta itsestä tuntuu, että omat oireet on aika vähäisiä. Muiden kokemuksia?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
On ollut, kerran varmasti, todennäköisesti kahdesti. Ekan kerran oireet oli 3. raskaudessa. Minua ei otettu ihan todesta, kaksi ekaa raskausta oli ollut normaaleja. Verikokeita otettiin, mutta muisaakseni vai alat ja afos, ei esim sappihappoarvoja lainkaan. Afos oli koholla, mutta siihen ei puututtu. Synnytys käynnistyi onneksi spontaanisti pari päivää/ viikko oireiden alun jälkeen, rv 36+ ja väsähtänyt, veltto, mutta muuten terve vauva syntyi. Oireina hento kutina jalkapohjissa, mahassa ja kämmenissä.
5. raskaudessa oli sitten todettu raskaushepatoosi. Kutina alkoi lievin oirein em alueilla rv 36. Kutina paheni, ja näytteet otettiin. Osoittivat pientä nousua, mutta sappihapot esim ei vielä olleet koholla. pe nämä kokeet siis. Maanantaina otettiin kontrolli, viikonlopun aikana kutina oli äitynyt h****tilliseksi, päivät vielä meni, mutta iltaisin kävin aina suihkussa ja raavin karkealla vampulla hieroin koko ihon, jotta sain edes hiukan nukuttua. Kutina herätti öisin, eikä mikään auttanut, niinkuin muurahaisia olisi kipittänyt ihon alla. Maanantain kokeissa oli arvot reilusti nousseet, minut käskettiin sairaalaan ja kieltämättä vähän ihmeteltiin miksi 5. raskaudessa nämä oireet. Synnytys käynnistettiin rv 37, lapsivedet oli vihreät, vauva huonokuntoinen ja jouduttiin vilvottelemaan... mutta muuten terve. Myöhäisvaikutuksista ei voi tietää..
Jos on oireita, kannattaa niistä mainita... tuossa vikassa raskaudessa itse mietin ,että sanoko vai ei. Kun tosiaan ennenkin oireita oli ollut, eikä se ollut mitään, eikä nyt enää viidennessä mitään hepatoosia voi tulla. Onneksi mainitsin, koska luonto ei ns asiaa hoitanut, olisi vauva varmaan kuollut kohtuun.