Englanti yo k2015
Miten meni? Olenko ainoa jonka mielestä koe oli hankala? Teittekö minkä esseen?
Kommentit (14)
Mun mielestä oli tosi hankala, vaikka olen viime vuoden asunut ulkomailla ja puhunu lähes pelkästään enkkua.. tein sen ykkösen, eli sen thriller tehtävän. Aika surkea siitäkin tuli :D olen nyt korottamassa M:ää, saa nähä nouseeko edes :(
Oli aika hankala, vaikka vaihdossa olin vuoden jenkeissä. Ne luetun ymmärtämiset oli jotenkin ihan ok, ja ne missä piti kirjottaa suomeksi mitä esim se pääministeri teki tms. oli ehkä himppusen vaikeampia. Ne missä oli 3 vaihtoehtoa enkuks ja aukko tekstissä oli mun mielestä vaikeita tai sitten en keskittynyt enää siinä vaiheessa... Esseestä tein sen kirje presidentille kun ne muut oli ihan utooppisia :D ja ne missä piti laittaa ite enkuksi ja oli suomen kielinen vihje niin sain varmaan vaan puolet oikein. Eli esseestä tulee varmaan se perus 85, mutta kirjallisesta en uskalla sanoa mitään... Kuuntelusta sain 67,5 kun meni 6 kysymystä väärin. Varmaan C tulee taas vaikka olin nyt uusimassa viime syksyn C:tä :/ mutta jos huonosti meni yleisesti niin pisterajat laskee!!
Odottelen ällää! Musta oli aika kiva koe. :-)
Tein sen ympäristö esseen ja yleensä oon saanu esseistä lähemmäs 90 pistettä ja nyt en oo ollenkaan niin varma ku saatto mennä yliyrittämiseksi. Käytin paljon kaikkii sanontoja niin en tiiä olikohan se liikaa. Kuuntelusta sain 85 alustavasti ja E oli tavoite mut en usko että tulee E ku oli niin hankala ja meni jotenki sumussa kaikki. Ärsyttää ku osaan hyvin enkkua, mutta asioiden kääntäminen suomeksi ei suju yhtään vaikka ymmärränkin mistä puhutaan... Saa nähä. Vastauksia odotellen!
Kokeessa vaikeinta oli ne käännöstehtävät! Mitä laitoitte niihin?
[quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 16:05"]Kokeessa vaikeinta oli ne käännöstehtävät! Mitä laitoitte niihin?
[/quote]
Mä aloin miettimään sitä tuhansittain sanaa! Ja toinen oli se aika ajoin. Heitin jotain ihan randomia :D
Todella vaikea, mutta kai se oli arvattavissa, kun kuuntelu oli helpohko. Lottoamiseksi meni paikoitellen, vaikka numerot ovat ysiä... Tein nelosen eli luonnonsuojelijoiden ääritoiminnasta. Käytin paljon fraaseja ja hienoja sanoja, mutta toivottavasti asiani ei jäänyt epäselväksi kun piti poistaa lauseita lopusta ettei olisi tullut liian pitkää x_x
[quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 16:08"][quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 16:05"]Kokeessa vaikeinta oli ne käännöstehtävät! Mitä laitoitte niihin?
[/quote]
Mä aloin miettimään sitä tuhansittain sanaa! Ja toinen oli se aika ajoin. Heitin jotain ihan randomia :D
[/quote]
Eikös aika ajoin ole from time to time? Pakko olla...
Fuck! Kirjoitin "time to time", eli 0 pistettä! Se tosiaan on FROM time to time!
[quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 16:09"][quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 16:08"][quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 16:05"]Kokeessa vaikeinta oli ne käännöstehtävät! Mitä laitoitte niihin?
[/quote]
Mä aloin miettimään sitä tuhansittain sanaa! Ja toinen oli se aika ajoin. Heitin jotain ihan randomia :D
[/quote]
Eikös aika ajoin ole from time to time? Pakko olla...
[/quote]
Enmää tiiä ku olin ihan koomassa 14.50 kun sitä kohtaa pohdin :D
[quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 16:11"]Fuck! Kirjoitin "time to time", eli 0 pistettä! Se tosiaan on FROM time to time!
[/quote]
Sama!! Vitsi et ärsyttää!
Mietin kans tota tuhansittain, että mitäs hittoa :D se lause oli aseteltu niin ettei pelkkä thousands/thousands of etc käynyt joten laitoin as thousands. Niin raivostuttavaa, että tietää noi sanat kaikki mut lauseyhteys pilaa.
Mäkin olin uusimassa enkkua parin vuoden takaa ja oli paljon vaikeempi mitä muistin sillon olleen. Ihmettelin kun varmaan puolet porukasta lähti heti 12 jälkeen että olinko ainoa kenen mielestä koe oli vaikee
Tein sen aineen siittä A letter to the President, niin teinköhän sen ihan väärin, mitä siinä tarkalleen ottaen piti kirjottaa sille presidentille? Oon muutenkin tosi huono enkussa ja se oli ainoo kohta mistä osasin edes jonkinlaisen esseen vääntää...