Vanhemmat suosivat tyttöjä
Miksi vanhemmat Suomessa inhoavat poikiaan?
Kommentit (56)
[quote author="Vierailija" time="06.03.2015 klo 07:11"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:33"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:21"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 10:51"]
Kyllä suurimmassa osassa kulttuureja suositaan poikia.
[/quote]
Jep, ja siksi Intiassa ja Kiinassa on harvalle miehelle puoliso. Elleivät siis osta morsianta ulkomailta tai tykkää samasta sukupuolesta. Siksipä Intiassa ei saa selvittää sukupuolta etukäteen, etteivät abortoisi lisää tyttöjä, ja tuo ero lisääntyisi.
Googlatpaakas female infanticide ja siihen liittyvät wikipedia-artikkelit.
[/quote]
Tällä on Suomen asioihin mik merkitys?
[/quote]
Väitinkö, että on? Et osaa ilmeisesti lukea, takaisin kouluun siitä.
[/quote]
Lisättäköön, ellet ymmärtänyt, tuo oli kommentti sille, että osassa kulttuureita suositaan poikia.
[quote author="Vierailija" time="06.03.2015 klo 07:13"][quote author="Vierailija" time="06.03.2015 klo 07:11"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:33"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:21"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 10:51"]
Kyllä suurimmassa osassa kulttuureja suositaan poikia.
[/quote]
Jep, ja siksi Intiassa ja Kiinassa on harvalle miehelle puoliso. Elleivät siis osta morsianta ulkomailta tai tykkää samasta sukupuolesta. Siksipä Intiassa ei saa selvittää sukupuolta etukäteen, etteivät abortoisi lisää tyttöjä, ja tuo ero lisääntyisi.
Googlatpaakas female infanticide ja siihen liittyvät wikipedia-artikkelit.
[/quote]
Tällä on Suomen asioihin mik merkitys?
[/quote]
Väitinkö, että on? Et osaa ilmeisesti lukea, takaisin kouluun siitä.
[/quote]
Lisättäköön, ellet ymmärtänyt, tuo oli kommentti sille, että osassa kulttuureita suositaan poikia.
[/quote]
Kyllä, mutta varmaan ymmärrät, että edim Kiinassa abortoidaan ja hylätään tyttövauvija yksi lapsi rajoituksen vuoksi, muslimi yms maissa tyttö ei ole mitääb, puhumattakaan monista Afrikan maista. Maailma on miessentrinen ja tämå ero näkyy jo lapsuudessa.
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 12:51"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 12:39"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:58"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:52"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:35"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:24"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 09:48"]
Meidän ainokainen tyttö on 2,5vuotias ja säästämme kaikki lapsilisät ja muutakin. Tällä hetkellä hänellä säästössä 3400 ja vuoden loppuun mennessä lähemmäs 5000e. Tavoitteena noin 30 000e säästöt ennen täysi-ikää. Ja olen paljon parjattu nuori äiti ;)
[/quote]
Tämä on järjetöntä!! Hyvinvointiyhteiskunnan oikea aivopieru!! Lasta ei pidä päästää siittä missä aita on matalin! Perintönä sitten saa vanhempien omaisuuden kun on ensin itse oppinut työtä tekemään ja elantonsa ansaitsemaan. Liian aikaisin ja liian paljon ei ole lapselle hyväksi. 2.5vuotialla 3400e rahaa säästössä.. Voi voi. Kyllä lapset ovat tämän ajan kultainen vasikka! Palvonnan ja jumaloinnin kohde! Ei voi kasvaa tälläisessä normaalia tervettä nöytyyttä elämää ja asioita kohtaan... Itserakkaita porsaita näistä tulee.
Minä opetan ainakin omalle lapselleni että rahaa ei tule kuin työtä tekemällä. Sitä ei saa ilmaiseksi. En anna edes viikkorahaa lapselleni jollei jotain pientä tee rahan eteen. Puhumattakaan että 30000e tulisi tosta noin vaan kaiken muun lisäksi.. Sairasta meininkiä.
[/quote]
Noi rahat saa käyttöönsä vasta kun tulee aikuiseksi. Noin pitäisi jokaisen tehdä jotta lapsen ei tarvitse esimerkiksi opiskeluun ottaa lainaa. Tuolla voi myös maksaa asunnon käsirahan.
Mielummin laittaa koko lapsuuden säästöön rahaa kuin vie jonnekkin linnanmäkeen ja ostelee turhanpäiväisiä leluja
[/quote]
Miksi ihmeessä ne rahat pitäisi laittaa jonnekin linnanmäkeen tai turhanpäiväisiin leluihin?? Vanhempien rahat ovat vanhempia varten. Niillä voi tietysti hankkia omaisuutta jonka lapsi sitten perii aikanaan.
Se että oman lapsensa opettaa tulemaan toimeen vähällä on ehkä yksi parhaita asioita mitä voi opettaa. Se joka oppii ensin vähään tulee toimeen paljonkin kanssa. Ja vaikka elämä heittelisi ja se paljon menetetettäisiin niin osaa kuitenkin tulla sillä vähälläkin toimeen. Joka on aina paljon kaveri ei osaa vähällä pärjätä. Sitten on naru kaulassa kun elämä oikeasti koettelee kuten melkein meitä kaikkia joskus..
Ihminen pystyy aina palaamaan niihin oloihin takaisin joissa on joskus elänyt. Mutta voi sitä vaikeuksien aikoina joka on tottunut kultavuoteella makaamaan ja sen on hänelle joku muu pedannut...
[/quote]
Ensisijaisesti pitää olla varaa elää. Käydä huvipuistoissa ja matkustella. Opettaa lapsille, että elämä on ukavaa ja jättää heille mukavia lapsuusmuistoja
[/quote]
Ai että opettaa lapselle että elämä on mukavaa??? Kunnon aivopieru!! On se tietysti mukavaakin välillä mutta paljoooon tulee lapselle niitä päiviä jolloin elämä Ei ole mukavaa!! Mielestäni hyvä lapsuus ja laatuaika on lapsen kanssa sitä että ollaan yhdessä eikä tehdä yhtään mitään!! Ei viihdytetä eikä ostella tavaroita tai kehitetä sirkushuveja. Ollaan vain yhdessä ilman sen kummempaa! Hyvin kasvattavaa ja aitoa yhdessäoloa! Lapsen vinkkelistä se vain tuppaa olemaan tylsää mutta se on oikeaa elämää ja opettaa lapsen tottumaan todellisuuteen.
m37
[/quote]
Höpö höpö. Meidän elämä on mukavaa. Matkustellaan ja tehdään kivoja asioita. Eletään tulojen mukaan, mutta mukavasti. Ei säästäminen ole mikään itseisarvo. Niin tulee lapsillanikun olemaan. He osaavat käyttää rahaa ja hankkivat kunolliset koulutukset. Rahan kerääminen ei ole elämän tarkoitus
[/quote]
Kysymys ei ole rahan keräämisestä vaan siittä että on tervettä opettaa lapset myös olemaan ilman ja tulemaan vähemällä toimeen. Kunhan tämä hyvinvoinnin kupla puhkeaa niin sitten ymmärrät että mistä yritin kertoa.
m37
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 09:48"]Meidän ainokainen tyttö on 2,5vuotias ja säästämme kaikki lapsilisät ja muutakin. Tällä hetkellä hänellä säästössä 3400 ja vuoden loppuun mennessä lähemmäs 5000e. Tavoitteena noin 30 000e säästöt ennen täysi-ikää. Ja olen paljon parjattu nuori äiti ;)
[/quote]ja tuollaiset tarvitsee edes lapsilisiä!?
No just.Tainnut joku miesasiamies olla tekemässä juttua, koska voin kyllä todeta että ei pidä paikkansa.
Hyvä jos noin on.
Pojille ei säästetä, koska niihin käytetään sitä rahaa. Kalliimmat fillarit, sitten tulee kännykät ja tietokoneet - ja pojille pitää olla muutenkin paremmat lelut, vähän parempi auto...
Tytöille kerätään morsiusrahaa.
No just. Mun mies joutu kaiken ostamaan omilla rahoilla ja säästelemään joka pennin. Pikkusisko sai pyytämällä läppärit, uusimmat kännykät, kuskattiin joka paikkaan..
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 09:14"]Hyvä jos noin on.
Pojille ei säästetä, koska niihin käytetään sitä rahaa. Kalliimmat fillarit, sitten tulee kännykät ja tietokoneet - ja pojille pitää olla muutenkin paremmat lelut, vähän parempi auto...
Tytöille kerätään morsiusrahaa.
[/quote]
Ei kyllä rnää nykypäivänä :D
Meillä kyllä säästetään ihan yhtä paljon molemmille. Molemmille avattua rahastotilit ja sijoitettu yhtä paljon niin tuottokin on sama. Saavat sitten käyttöoikeudet tileihin täysi-ikäisinä ja tehdä mitä haluavat.
Kätevästi AP ohitti sen seikan, että tytöt jäävät useammin kokonaan ilman säästöjä.
Meillä ihan toisinpäin, kolmelle veljelleni ostettiin autot, maksettiin opiskelut, kalliit harrastukset, ajokortit ja koulukirjat. Minä ja siskoni jouduimme kustantamaan nuo kaikki itse.
Mitä vittua. Jos tytön tilille KERTYY enemmän rahaa niin sekö on suosimista? Pojat ostaa pelejä ja konsoleita ja tili on aina tyhjä, vaikka sinne laitettaisiin enemmän rahaa.
Ainakin minun tuntemissa perheissä poikkeuksetta suositaan poikia, jos on sekä tyttöjä että poikia. Pojat saavat parhaat konsolit ja pelitietokoneet sekä kaalliita pelejä, myöhemmin myös mopoautot sun muut romppeet.
Pojat saavat loppuelämänsä parempaa palkkaa, joten hyvä että edes jossain tytöt saavat pientä kompensaatiota siitä.
Meidän ainokainen tyttö on 2,5vuotias ja säästämme kaikki lapsilisät ja muutakin. Tällä hetkellä hänellä säästössä 3400 ja vuoden loppuun mennessä lähemmäs 5000e. Tavoitteena noin 30 000e säästöt ennen täysi-ikää. Ja olen paljon parjattu nuori äiti ;)
Jos poika on vailla mopoa, mutta tyttö ei edes tajua pyytää mitään itselle, laitatteko siis sen mopon hinnan verran tytön säästötilille?
Ja miten voi säästöt liittyä tuohon nro 9 kommenttiin, ei meidän lasten SÄÄSTÖtileiltä oteta rahaa ennen kuin lapset täysi-ikäisiä.
Onneksi itsellä kaikki lapset ovat tyttöjä, niin ei pääse harjoittamaan sukupuolisyrjintää.
Itse ainakin olen aina kokenut että vanhemmat suosivat veljeäni. Lapsena minä kuljin maksuttomassa seurakunnan kerhossa ja matkat kujin joko pyörällä tai bussilla, jonka maksoin viikkorahoistani. Veljeni harrasti jääkiekkoa ja jalkapalloa ja hänet kuskattiin aina autolla treeneihin.
Omat joulu- ja synttärilahjani olivat aina jotain tyyliin petivaatesetti. Kun taas veljeni sai pelikonsolit ja tietokoneet. Toki hän sai myös ne samat petivaatteet ja pyyhketkin kuin minä, mutta ei lahaksi vaan muuten vaan.
Ja tämä muuten jatkuu vieläkin, vaikka ollaan nelikymppisiä, itse en ole saanut vanhemmilta rahaa kahteenkymmeneen vuoteen ja meidän lapset saavat vanmemmiltani muutaman kympin lahjaksi jouluna ja synttäreillä. Mutta olen saanut tietää että vanhempani avustavat veljeni perhettä säännöllisesti ja maksavat mm. heidän lastensa harrastuksia. Ei siinä mitään, saavathan he noin tehdä, mutta aika paksulta tuntuu väite että tyttöjä muka suosittaisiin. Eiköhän se ole usemmin niin päin että poikia suositaan. Tätä kirjoittaessa huomasin nyt senkin että veljen lapsethan ovat poikia, eli siksi ehkä avaavat helpommin isovanhempien rahahanat. Vuosituoloissa meidän perheillä ei ole mitään merkittävää tuloeroa, joten sellaisesta tarpeesta avustamisessa ei ole kyse.
En ole katkera mutta kuitenkin.
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 09:48"]Meidän ainokainen tyttö on 2,5vuotias ja säästämme kaikki lapsilisät ja muutakin. Tällä hetkellä hänellä säästössä 3400 ja vuoden loppuun mennessä lähemmäs 5000e. Tavoitteena noin 30 000e säästöt ennen täysi-ikää. Ja olen paljon parjattu nuori äiti ;)
[/quote]
Hieno juttu. Kyllä me nuoret äiditkin osataan ja sekös muoriäitejä potuttaa:)
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 09:46"]
Pojat saavat loppuelämänsä parempaa palkkaa, joten hyvä että edes jossain tytöt saavat pientä kompensaatiota siitä.
[/quote]
Pojat saavat parempaa palkkaa koska tekevät tuottavaa työtä ja tekevät sitä enemmän
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 09:52"]
Jos poika on vailla mopoa, mutta tyttö ei edes tajua pyytää mitään itselle, laitatteko siis sen mopon hinnan verran tytön säästötilille? Ja miten voi säästöt liittyä tuohon nro 9 kommenttiin, ei meidän lasten SÄÄSTÖtileiltä oteta rahaa ennen kuin lapset täysi-ikäisiä.
[/quote]
Ei jutussa puhuttu mitään säästötileistä, vaan tilillä olevista säästöistä. Oma perstuntuma on kyllä se että tytöt käyttää rahaa itsenäisemmin, eli heille anetaan rahaa, jolla ostavat omat juttunsa meikeistä ja kuukautissuojista vaatteisiin, kun taas pohille äippä usein ostaa vaatteet ja sen päälle annettaan rahaa jolla ostavat pelejä yms. "turhaa".
Lapsen tilin kautta kiertävä raha ei kyllä vielä kerro sitä että kumpia suositaan rahankäytössä.
Näin ainakin oli meillä aikanaan. Veljeni ei ole koskaan varmaan pistänyt markkaakaan viikkorahastaan vaatteisiin, vaan äiti osti heänelle vaatteet, sen sijaan minun oletettiin käyttävän omat viikkorahani vaatteisiin ja muuhun välttämättömään.
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:33"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 11:21"]
[quote author="Vierailija" time="05.03.2015 klo 10:51"]
Kyllä suurimmassa osassa kulttuureja suositaan poikia.
[/quote]
Jep, ja siksi Intiassa ja Kiinassa on harvalle miehelle puoliso. Elleivät siis osta morsianta ulkomailta tai tykkää samasta sukupuolesta. Siksipä Intiassa ei saa selvittää sukupuolta etukäteen, etteivät abortoisi lisää tyttöjä, ja tuo ero lisääntyisi.
Googlatpaakas female infanticide ja siihen liittyvät wikipedia-artikkelit.
[/quote]
Tällä on Suomen asioihin mik merkitys?
[/quote]
Väitinkö, että on? Et osaa ilmeisesti lukea, takaisin kouluun siitä.