Naapuri valitti vessakäynneistä
Tuli tuosta toisesta kerrostalo-ketjusta mieleeni. Asun vähän "hienommalla" alueella kerrostalossa. Tähän asti äänieristys on pelannut oikein hienosti, mitä nyt joskus naapurista kuuluu lasten huutoa ja silloin tällöin kuuluu jonkun vessan vetäminen, jos ite satun olemaan samaan aikaan kylpyhuoneessa.
Noin viikko sitten yläkerran rouva, joka sattuu myös olemaan taloyhtiön puheenjohtaja, tuli meidän ovelle ja kertoi kuinka häntä häiritsee minun toistuva vessassakäynti hiljaisuuden jälkeen. Olen siis viimeisilläni raskaana, ja käyn ehkä kolmesti yössä vessassa (en ihan aina edes vedä vessaa yöllä juuri tästä syystä) ja aika usein päivän aikana. Menin ihan sanattomaksi, en edes tiedä mistä se päätteli äänen kuuluvan juuri meiltä? Ja voiko tästä seurata jotain?
Voiko joku edes rajoittaa toisten vessan käyttöä noin? Nyt ahdistaa joka kerta vetää vessa kun pelkään että joku kyylää jossain. :(
Kommentit (32)
Kysy onko hänellä mielenterveys ongelmia, kun kerta öisin korvat höröllään kuuntelee toisten vessakäyntejä :D
Nou kään dyy. Kuuluu normaaliin elämiseen. Voithan toki hankkia potan ja paskoa sinne vanhaa herttaista rouvaa mielyttääksesi.
Olisit kysynyt ,että olisitteko ystävällisiä ja ostaisitte minulle aikuisten Tenavaippoja? ;-)
Niin hyvä rouva saisi nukkua yönsä rauhassa.
Miksi et sanonut sille kurpalle mitään? Vaikka asiallisesti että virtsaan omaan pyttyyni koska haluan kiitos ja näkemiin. Tai vähemmän asiallisesti että suksi vittuun tai kusen sun kengille.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2015 klo 19:35"]
mielenterveys ongelmia
[/quote]
Elämäm koulu.
Ei voi rajoittaa. Jos oli asiaa kertoessaan mukava, vedä harvemmin. Jos oli kusipää, rakenna robotti vetämään vessa vartin välein.
Kiitos, nyt tuli parempi mieli :D Säikähdin oikeasti, en ole ollenkaan tottunut että naapurit valittaa ja tuo niin aggressiivisesti tuli tuohon ovelle hönkimään.. Jos toiste tulee niin kyllä sanon!
[quote author="Vierailija" time="12.03.2015 klo 19:38"]
Saa käydä vessassa normaalisti
[/quote]
Entä epänormaalisti? Oletamme, että normaalia on 2h välein, saako käydä 0.5h välein?
Vaikka kävisit kerran tunnissa kusella, kellään ei ole asiaan sanomista.
Vessaa saa käyttää ympäri vuorokauden vapaasti, mutta itse en sitä yleensä öisin vedä jos kusella käyn. Naapuri nukkuu seinän takana, eikä eristys ole kummoinen. Voinhan mä sen vetää aamullakin.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2015 klo 19:40"]
Kiitos, nyt tuli parempi mieli :D Säikähdin oikeasti, en ole ollenkaan tottunut että naapurit valittaa ja tuo niin aggressiivisesti tuli tuohon ovelle hönkimään.. Jos toiste tulee niin kyllä sanon!
[/quote]
Jos se on harvinaisen vittumainen, niin sehän alkaa kohta keksimään vaikka mitä valittamista. Onko se pidetty siinä talossa kun on puheenjohtajaksi valittu?
Jos tulee toiste niin suosittele muuttoa korpeen johonkin torppaan jos ei kestä vessanpöntön vetämisestä johtuvia ääniä. Siellä voipi olla jopa ulkohuusi niin ei tarvitse mummelin omiakaan tuotoksia "vetää"...on juu hiljaista.
Miten jotkut ovat täysin etääntyneet normaali elämästä. Tottakai vessassa saa käydä tarpeen mukaan, ei sitä voida kieltää, uskomatonta touhua.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2015 klo 19:41"]
[quote author="Vierailija" time="12.03.2015 klo 19:38"]
Saa käydä vessassa normaalisti
[/quote]
Entä epänormaalisti? Oletamme, että normaalia on 2h välein, saako käydä 0.5h välein?
[/quote]
Käyn joskus 0.5h välein. Ihan joka kerta en vedä, koska en halua häiritä naapureita. Siis ainakaan yksin kotona ollessani. Saakohan käsiä pestä usein, kuuluu siitäkin se veden ääni putkissa?
Ja siis oikeasti, ehkä kahdesti olen kuullut jostain naapurista vessan vetämisen äänen. Joko tuo kyseinen rouva siis asuu kylppärissään, tai kyttää tarkoituksella. Meillä on kuitenkin kotona hiljaista, jos se oikeasti helposti kuuluis niin oisin minäkin kuullut. :)
Ap
Kuule: asuit kuinka hienolla alueella tahansa, saat käydä vallan hyvin hiljaisuudenkin jälkeen vessassa ja jopa vetää sen. Vaikka olisi minkälainen hiljaisuus, niin ei voi vaatia naapureidensa pysäyttävän jopa elintoimintojaan yön ajaksi. :) Röhönaurut vain tuollaisille.
Itse pyrin siihen että en vedä vessaa yöllä, asutaan ylimmässä kerroksessa. Aamulla vasta. Samaten en laske vettä juodakseni vaan illalla laitan vesikupin jos yöllä janottaa
Kamala naapuri sulla. Toivottavasti teidän vauva ei oo sit kovin itkunen. Tsemppiä ja onnea odotukseen.
Oisit nauranu räkäisesti ja käskeny vanhan kurpan suksia vi*****n