Jatkaisinko imetystä vai en?
Tilanne on se että imetys on minulle sietämätöntä, mutta olen aina tehnyt sitä lapsen takia.
Ekaa lasta imetin sen yli puoli vuotta, hän on tosi usein kipeänä, astmaa, allergioita...
Toista ja kolmatta imetin 1-2kk ja ovat mitä terveimpiä lapsia!
Nyt tää nelonen, ei osaakaan imeä rintaa yhtä reippaasti ja mulla vaan rinnat pakkaantuu maidosta, ollaan vauvan kaa kummatkin raivona kun homma ei tahdo onnistua! olen kokeillut "kaikkea", imetysklinikallakin kävin. Vauva on vasta 1,5vkoa, tää vauvan kaa oleminen olisi niin täydellistä mutta alan uupumaan tämän imetystaistelun kanssa. En millään haluaisi luovuttaa, mutta en todellakaan halua että tämä viimeinen pikkuvauva-aika menee pieleen koska olen väsynyt ja masentunut.
Mitä mä teen :( Tuleeko mun vauvasta automaattisesti helposti sairasteleva ja tyhmä ihminen jos vaikka lopettaisin imetyksen ja alkaisin nauttimaan vauvasta... Itkettää ihan.
Kommentit (23)
[quote author="Vierailija" time="23.06.2015 klo 02:00"]
Ensimmäistä imetin 4kk, toista 1,5kk ja kolmatta 3vk. Täällä nää laiskat läskit puhuu imetyksen puolesta,jotka eivät persettä jaksa sohvalta nostaa. Itse väsyin siihen,koska olen menevä äiti ja minulla on kaksi muutakin lasta jotka tarvitsevat äidin huomiota. Vai onko teistä vain vauva-aika äitiyttä? oma äitini imetti minua yli vuoden ja on maailman paskin äiti henkisesti.Ja toiseksi minulla paljon allergioita ym. omilla lapsillani ei ole. imetys ei ole äitiyden mittari. yleensä ovat pahimpia tapauksia mitä tiedän.
no huh huh mitä perusteluja.. Ei imetys nyt niin aikaa vievää ole! Minä imetin esikoistani reilusti yli vuoden, mutta lopussa vain kerran päivässä ehkä 15 minuuttia. Nyt imetän 3kk:n ikäistä silloin tällöin 5-15min, enkä kyllä koe sitä niin, että olisi esikoisemlta jotenkin hirveästi pois. Vauvaa voi imettää samalla, kun pelaa vaikka toisen kanssa muistipeliä, tai katsoo pikku kakkosta. Tai ihan vaan jutustelee. Eikä se maito ole ainoa syys, miksi imetyksen puolesta puhutaan. Ei sitä samaa läheisyyttä pulloruokinnalla ole, vaikka kuka mitä väittäisi. Kukin toki tavallaan, eikä saisi syyllistää, mutta tuntuu, että nykyään luovutetaan vähän turhan helposti.
[/quote]
No ulkomailla ei juuri edes imetetä.. Tää suomi on niin kukkahattutätimaa. Annan lapselleni läheisyyttä vaikka en imetä. Jos imettäisin olisin hullu hormonihirviö joka vain huutaisi kaikille. Kaikille imetys ei sovi henkisesti vaikka maitoa tulisikin. Mitä väliä vaikka en imetä? keneltä se on pois? Kiinnostaako sinua noin paljon minun lapseni tulevaisuus? Onneksi se on turvattu vaikka älyä ei olisi :)
Ja toiseksi tykkään liikkua paljon. Imetys ei ole kivaa muiden katsellessa tai talvipakkasessa puistossa, rintatulehduskin siitä tulee.. Kaikki eivät koe luontevaksi imettää julkisissa paikoissa. Joten muistipelit ja tv ovat vähän huonoja ehdotuksia.
Ei missään nimessä kannata jatkaa. Parempi on kun et imetyksellä lisää altistusta luovuttaja-geenille. Voi vielä pelastua se lapsi.
Onko vauvan kielijänne tarkastettu. Jos on lyhyt kielijänne on imetys todella vaikeaa.
Lopeta imetys. Parempi niin sinulle ja vauvallesikin. Missään ei sitä koskaan kerrota, mutta pulloruokittu vauva on lähestulkoon aina tyytyväisempi ja helpompi, kuin imetetty.
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:31"]Ei missään nimessä kannata jatkaa. Parempi on kun et imetyksellä lisää altistusta luovuttaja-geenille. Voi vielä pelastua se lapsi.
[/quote]
Hehe. Oletpa olevinasi hauska.
Onko paikkakunnallasi pätevää imetyskonsulttia (vai mitä ne on?) tai pystytkö saamaan apua Imetyksen Tuki ry:n kautta? Vauva on vielä kovin pieni ja opettelee itsekin sitä touhua. Tarvitsisit nyt ennen kaikkea neuvoa ja tukea, että saisit imetyksen sujumaan. Tuo alkuvaihe on usein hankala, mutta siitä kun pääset yli ja vauvakin oppii paremman tekniikan, niin imetys on helpompaa kuin se pullojen kanssa puljaaminen.
Varmasti tunnet ihmisiä, ketkä eivät ole imettäneet lapsiaan? Ovatko he juuri niitä sairastelevia ja tyhmiä? Tuskin..
Mitä sä täältä kyselet, kun olet selvästi jo päättänyt. Lopeta siis suosiolla. "Ihan ihminen" siitä lapsesta varmaan tulee, se varmaan riittää sinulle.
Tänne imetysfanaatikkojen keskelle juuri ei ehkä olisi kannattanut tulla kyselemään. Ihan samanlainen lapsi siitä tulee, vaikka et imetä. Pääset nauttimaan vauva-ajasta ilman turhaa stressiä. :)
Miten pullojen kanssa puuhailu helpottaa elämää? Sit sä tiskaat ja keittelet niitä etkä voi lähteä minnekään ellet ole varma, että siellä on mikro.
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:47"]
Tänne imetysfanaatikkojen keskelle juuri ei ehkä olisi kannattanut tulla kyselemään. Ihan samanlainen lapsi siitä tulee, vaikka et imetä. Pääset nauttimaan vauva-ajasta ilman turhaa stressiä. :)
[/quote]
Enemmän tässä ketjussa näyttää pullofanaatikot mellastavan.
Jos lapsi on vasta 1,5 vk, niin ei se imetys ole todellakaan vielä turhoontuomittu yritys. Mutta lopeta vaan jos haluat syöttää lapsellesi jotain teollista litkua. Aikuiseksi silläkin kasvaa, ei siinä mitään. Ei kaikista ole imettämään, ja se on ihan ok. Lopeta vaan.
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:52"]Miten pullojen kanssa puuhailu helpottaa elämää? Sit sä tiskaat ja keittelet niitä etkä voi lähteä minnekään ellet ole varma, että siellä on mikro.
[/quote]
Missä ei ole mikroa? Ei minulle montaa paikkaa tule mieleen.
Kyllä varmasti pulloruokinnassa on hyvätkin puolet. Vauva ei ole riippuvainen juuri siitä tissistä vaan kuka vaan voi syöttää. Yöllä ei tarvitse vähänväliä syöttää kun pullosta saa mahan täyteen.
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:57"]
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:52"]. Yöllä ei tarvitse vähänväliä syöttää kun pullosta saa mahan täyteen.
[/quote]
Vähän väliä?? En mä ole imettänyt kuin 1-2 kertaa yössä?
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 14:02"][quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:57"]
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:52"]. Yöllä ei tarvitse vähänväliä syöttää kun pullosta saa mahan täyteen.
[/quote]
Vähän väliä?? En mä ole imettänyt kuin 1-2 kertaa yössä?
[/quote]
Jos vauvan imemisessä rinnasta on ongelmia niin tuskin se maha täyteen tulee. Toisilta se imetys onnistuu hyvin, mutta ei se tarkoita et kaikki siinä onnistuu.
Typerää tulla syyllistämään ketään, jos ei halua vauva-aikaa tuhlata taisteluun imetyksen kanssa.
[quote author="Vierailija" time="03.03.2015 klo 13:52"]
Miten pullojen kanssa puuhailu helpottaa elämää? Sit sä tiskaat ja keittelet niitä etkä voi lähteä minnekään ellet ole varma, että siellä on mikro.
[/quote]
En mä kokenut pullojen pesemistä ja sterilointia mitenkään vaikeaksi tai aikaavieväksi. Olet oikeassa siinä, että keskelle erämaata ilman lämmitysmahdollisuutta ei olisi voinut mennä, mut en usko, että moni imettäväkään äiti moiselle vaellukselle lähtisi.
Ap:lle sanon, että oman jaksamisen ja mielenterveyden takia lopeta imetys, jos koet sen noin ikävänä asiana. Tai siirry osittaisimetykseen. Lapsi kasvaa ihan normaaliksi ihmiseksi imettämättäkin. Tsemppiä!
Minä imetän, sekä annan pullosta. Monesti öisinkin kun vauva on roikkunut kauan tissillä ja silti senkin jälkeen huutaa, haen pulloon maitoa ja vauva sekä äiti nukahtaa tyytyväisenä.
Ensimmäistä imetin 4kk, toista 1,5kk ja kolmatta 3vk. Täällä nää laiskat läskit puhuu imetyksen puolesta,jotka eivät persettä jaksa sohvalta nostaa. Itse väsyin siihen,koska olen menevä äiti ja minulla on kaksi muutakin lasta jotka tarvitsevat äidin huomiota. Vai onko teistä vain vauva-aika äitiyttä? oma äitini imetti minua yli vuoden ja on maailman paskin äiti henkisesti.Ja toiseksi minulla paljon allergioita ym. omilla lapsillani ei ole. imetys ei ole äitiyden mittari. yleensä ovat pahimpia tapauksia mitä tiedän.