tulipalo ja ei kotivakuutusta :(
Ei sitte oo kotivakuutusta saanu mistään kun kaks maksuhäiriö merkintää...joka paikasta oon kyselly ... nyt sit oli tulipalo ja palo vei esim. Pesukoneen ja pilas huoneen tms..kai ne menee sitten omasta pussista kaikki :( iteppä sössin 10v sitte raha asiat ja ei sitä vakuutusta saa :(
Kommentit (11)
No en ole köyhä. Lyhennän velkaakin joka kuukausi ja kolmen vuoden päästä pitäs olla puhtaat tiedot. Ärsyttää kun menee nyt kaikki omasta pussista :(sen takia ku olisin vaikka kolme vuotta maksanu kotivakuutusta ennakkoon.en saanu
Itseasiassa joudut maksamaan, kyllä ne peritään jälkikäteen ne kulut. Esim. Huonekalut joudut ostamaan itse tai varmaan tässä tapauksessa sossu. Taloyhtiö maksaa rempan, mutta peritään sinulta. Kotivakuutuksen saa kunhan joku luottotiedot omaava ihminen on vakuutuksenottaja. Esim. Vuokraisäntä
Mullakin luottotiedot menneet, eikä ole vakuutuksia. En ole ollut samassa tilanteessa, mutta voin kuvitella. Tsemppiä, kyllä se vielä iloksi muuttuu :)
Jos olet velkajärjestelyssä olisit saanut kotivakuutuksen isommalla omavastuulla.
Turha itkeä nyt mutta luulis että koulussa opetetaan että kotivakuutus otetaan vaikka olis mikä! Kilpailutitko yhtiöt tms?
Kysyin joka ikisestä vakuutusyhtiöstä eikä kukaan myöntänyt:(
Jatkossakin olis kiva olla se kotivakuutus..nythän se enää on myöhäistä..
Höpöhöpö... Kyllä sen vakuutuksen saa. Ehtoja toki on, saattaa olla että joutuu maksamaan tietyn ajanjakson etuköteen, omavastuu on isompi yms...
Ennakkoa maksmalla niitä vakuutuksia saa, mutta en tajua kohtaa tulee isompi omavastuu?? Omavastuulla säädetään vuosimaksun määrää... isompi omavastuu on halvempi maksu, mutta miksi sitä muka vaaditaan jos ennakot on kunnossa.
Eihän sillä raha-asiansa sössineellä ole vahingon sattuessa rahaa isompiin omavastuisiin.
Kunhan ihmettelen.
Onko raha-asiansa sössineellä kallista omaisuuttakaan? Yleensä kotivakuutus halutaan vaan koska vuokranantaja vaatii ja siitä on hyötyä silloin kun tapahtuu jotain isompaa, kuten juuri tulipalo. Siinä vaiheessa ihan sama onko omavastuu 150e tai 250e.
Oot kait jo valmiiksi tosi köyhä kun et vakuuutusta saa. Sulla ei ole mitään, mistä ottaa. Joten et joudu maksamaan?