poika on huutanu nyt 1,5h
Ekana oli melkeen kaks viikkoa nuhakuume, jolloin valvottiin ja nyt tulee lisää niitä saatanan hampaita. Niitä on tehty varmaan 12 joulun jälkeen. Nään kohta pieniä vihreitä miehiä kun en ikinä saa nukkua. Sit lapsi on päivälläkin huonolla tuulella kun ei yöllä nuku. Mulle tulee varmaan raskausmyrkytys tästä väsymyksestä. Ja leikkiäkin pitäisi jaksaa sit päivällä. Mä oon niin puhki.
Kommentit (9)
Kokeilepa antaa lapselle särkylääkettä, josko se vähän helpottaisi hammastuskaa. Minkä ikäinen? Pystyiskö jo kaluamaan jääpalaa, sekin helpottaa sitä epämiellyttävää oloa. Ja jos on ollut pitkään flunssassa, kannattais ehkä käyttää lääkärissä (tai vaikka hoitajalla) korvien tarkistuksessa että ei vaan ole korviin pesiytynyt mitään.
Meet lapsen kanssa päiväunille kun niiden aika on.
Ja kuten edellä jo sanottiin, toi vaihe on rankkaa mutta se ei onneksi kestä loputtomasti. Been there, done that.
T: 4 lapsen äiti
Parasetamol suppo yöksi ja kyllä nukkuu pieni hampaita tehdessä..ei ole hänellekään varmasti kiva, jos kovin kipeä. Tuo vaihe on hirveää juuri katkonaisten öiden takia mutta ota huumorilla tai itke itsekin jos se helpottaa
Komppaan edellisiä. Korvat tarkastukseen ja särkylääkettä yöksi. Korvatulehdukset alkavat aina flunssan jälkeen juuri, kun huokaiset että lapsi on taas terve...
Voi pientä. Anna kipulääkettä, ota syliin ja lohduta. Kyllä se siitä. Ja yritä mennä itsekin päiväunille kun lapsi nukahtaa. Onko teillä ketään joka voisi välillä hoitaa lasta? Isovanhemmat? Vie hyvällä omallatunnolla hoitoon ja koita saada nukuttua edes vähän.
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 08:17"]Voi pientä. Anna kipulääkettä, ota syliin ja lohduta. Kyllä se siitä. Ja yritä mennä itsekin päiväunille kun lapsi nukahtaa. Onko teillä ketään joka voisi välillä hoitaa lasta? Isovanhemmat? Vie hyvällä omallatunnolla hoitoon ja koita saada nukuttua edes vähän.
[/quote]
<3 ohis jota aihe koskettaa läheltä myös.
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 02:41"]Ekana oli melkeen kaks viikkoa nuhakuume, jolloin valvottiin ja nyt tulee lisää niitä saatanan hampaita. Niitä on tehty varmaan 12 joulun jälkeen. Nään kohta pieniä vihreitä miehiä kun en ikinä saa nukkua. Sit lapsi on päivälläkin huonolla tuulella kun ei yöllä nuku. Mulle tulee varmaan raskausmyrkytys tästä väsymyksestä. Ja leikkiäkin pitäisi jaksaa sit päivällä. Mä oon niin puhki.
[/quote]
Miksi teet lisää lapsia? Ei se nyt tilannetta ainakaan helpota!
I feel you! 9kk vauvalle tulossa 2 hammasta ylös, viime yöinä herätty n. tunnin välein..
Ja särkylääke on vähä +/- ku siitä tulee mahavaivoja...:(
Toi vaihe ei kestä kauan.