Vauvakuumeisia paikalla?
Tässä on jo jokunen aika toista vauvaa yritetty. Ensimmäisen raskauden alkuvaiheista en muista oikein mitään. Nyt kun raskautta niin paljon toivoo, aina ovulaation jälkeen on kauhea itsetutkiskelu: Koskeeko rintoja, pissattaako usein, onko pahoinvointia, nipisteleekö alavatsaa jne.
Nyt minulla on menossa kp 26/30 ja on jo monia oireita. Mutta, aina ennen menkkoja on ollut oireilua. Onkohan ihan tavallista, että sitä keksii kaikki raskausoireet, vai keksiikö ne oikeasti? Voiko kehon toiminnot muuttua vain sen takia, että toivoo niin kovasti vauvaa?
Kommentit (4)
Juuh, joka oviksen jälkeen on monenlaista raskausoiretta kunnes menkat alkaa..
sairaalalla ja viereiseen parkkiruutuun parkkeerasi synnyttämään tulossa oleva pari. Ehkä mekin vielä joskus... vaikka onkin jo 4 lasta
kun tajusin, miten ulos sain itseni todellisuudesta.
Olen aina mielestäni realistinen, rauhallinen ilman ylimääräisiä hötkyilyjä.
Mutta mitä vielä!
Tässä, kun toista yritetään niin löysin itseni tutkailemasta päivittäin kehoni eri tuntemuksia ja olin saanut jo itsenikin melko vakuuttuneeksi siitä, että raskaana ollaan.
Siinä sitten märkää rättiä päin naamaa punaisen saavuttua ja kurinpalautusta todelliseen elämään. Miten ihmeessä saatoin olla noin tollo!?!
En käsitä, mutta kai sitä vaan on liian vähän muuta ajateltavaa ja mielikuvitus ja toive vievät mennessään kuin pässiä narussa.
Vauva kuume kova ja tilanne ihan sama. Joka kuukausi sitä aina on löytävinään oireita. Millon mikäkin tuntemus on viittaavinaan vauvan tuloon. Meillä ei ole ennestään lapsia joten ei edes tarkalleen tiedä mitä pitäisi tuntea jne. Ja tänne sitä eksyy harvase ilta lukemaan juttuja =).