Yo-kirjoitukset tukea?
Yo kirjoitukset on keväällä ja rupesin juuri miettimään että maksaako/tukeeko sossu työtöntä ja yksin asuvaa noissa maksuissa?
Kuussa saan n. 950 euroa joista 510 menee vuokraan, saahan siinä vähän säästettyä mutta ei todellakaan riittävästi kevääseen mennessä.
Kommentit (3)
Ota yhteys sossuun. Muistaakseni sieltä on annettu avustusta kirjoitusmaksuihin. En tiedä, maksavatko maksun kokonaan, vai jääkö itsellekin maksettavaa. Mutta kuten sanottua, kysy sossusta.
[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 12:40"]Ota yhteys sossuun. Muistaakseni sieltä on annettu avustusta kirjoitusmaksuihin. En tiedä, maksavatko maksun kokonaan, vai jääkö itsellekin maksettavaa. Mutta kuten sanottua, kysy sossusta.
[/quote]
Niin otankin, mutta käyn aina ensin keskustelu palstoilla yms kyselemässä etten kuulosta aivan ääliöltä kun sinne soitan ja sanovat että "ei onnistu".
Kerran jotain samantapaisia tapahtui ja sitä virhettä en enää tee että menisin itseni nolaamaan typerillä kysymyksillä.
Ap
Olin itse työttömänä kun kirjoitin ja maksoin maksut ihan omasta pussista. En ole kuullut, että sossu tukisi tällaista. Mutta sehän riippuu varmaan virkailijasta, kenelle menee läpi.