Miehelä ilmoitus Badoo-treffisivulla, mitä teen?!
Apua. Mulle paljastui äsken, että miehellä on Badoo-nimisellä treffisivulla ilmoitus. Olemme naimisissa. Ystävä viestitti äsken ja kertoi, että he täällä sinkkutyttöporukalla selailee treffisivustoja ja kurkkaa, mitä löytyi.
Hänen antamalla nimellä löytyi profiili, jossa mieheni valokuva. Tuossa Badoossahan näkee, kuka ja mistä on treffisivustoa katsonut. Näkeekö mies nyt heti aamulla, että tästä samasta osoitteesta on katsottu hänen profiilia?
Kommentit (13)
Mietin vaan, että jos haluan käräyttää miehen siitä profiilista, niin poistaako hän sen heti, jos havaitsee, että olen katsonut sitä?
Eikös tuo Badoo ole sellainen sivusto, joka rekisteröi fb:n käyttäjän jäseneksi fb-tiedoilla, jos tämä hyväksyy tarkistamatta väärän applikaation? Ilmeisesti "käyttäjä" ei välttämättä huomaa päätyneensä palveluun. Tuskin moni ainakaan omalla nimellään liittyy "treffipalveluun", mikäli tämä oli sellainen palvelu jossa ollaan omalla nimellä. Googlaa vaikka "facebook badoo".
http://m.iltalehti.fi/digi/2011012113041159_du.shtml
Badoo tekee sivuilleen profiileja lupaa kysymättä. Oletko varma että miehesi on itse luonut profiilin?
Tässä esim. juttua. http://janoloferiksson.fi/badoo-ja-facebook-jne-miten-paaset-ei-toivotuista-sovelluksista-eroon/
Mies ei ole omalla nimellään, mutta kuva on miehen kuva. Miehellä ei ole FB-profiilia, ainakin minulle väittänyt niin. Ja kuulemma on maksanut jotain erikoispalveluja siihen profiiliinsa, se näkyi siitä ilmoituksesta. Uskon, että voi olla miehe ilmoitus, koska on vuosia aiemmin jäänyt kiinni vastaavasta.
Voi harmi. Jos on jäänyt aiemminkin kiinni, niin vaikea olisi varmaan mitään uteliaisuusselityksiäkään uskoa. En usko, että tuollainen sivusto kertoisi käyttäjille vierailijoiden ip-osoitteita. Suna kyllä kertoisin miehelle löydöstä mahdollisimman pian (ja jättäisin sen sian, ellet hyväksy pettämistä tai sen yritystä.)
Niin just pyydä akka treffeille tai painu vittuun.
Nojoo, itsekin olin tehnyt tietämättäni badoohon profiilin. Hyvä että ilmoittikin siitä, sain lopulta poistettua itseni pois sieltä.
Jos mies näkee että olet käynyt, niin sittenhän kissa on pöydällä ja voitte alkaa selvittää mikä suhteessanne mättää ja miksi mies etsii muuta seuraa.
Siellä on tietääkseni useastikkin väärillä kuvilla liikkeellä olevia profiileita, siis miehetkin. Eli ei sen puolee aihetta syyttää kuvassa olevaa suoralta kädeltä. Tee googlen kuvahaku kyseisellä kuvalla, naps jos löytyy julkisena niin kaikilla on mahis käyttää kuvaa ja jos ei loukkaavasti niin ei ole rikoskaan.
Ja Badoo imee parhaimmas tapauksessa kaikki facen kuvat jos sattuu sen hyväksymään.. mut se on toinen juttu.
Joo yks harhaklikkaus Facessa niin sulla on Badoo tili, etkä edes tiedä siitä itse. Mä löysin joskus viiskymppisen tätini tuolta Badoosta, ei saletisti ole itse sinne tehnyt tiliä (tuskin edes tietää mikä se, tai nettideittailu ylipäätään edes on :D)
En siis ollut kirjautunut siihen Badoohon, eihän mulla ole sellaisia tunnuksia. Jos vaan laittaa googleen sen profiilin nimen ja katsoo sitä linkkiä, näkeekö profiilin omistaja, mistä sitä profiilia on katsottu?