Kuinka monen ystäväsi kanssa olet vain hänen ulkonäkönsä takia?
Kun miesten ja naisten "oikeasta" ulkonäöstä täällä kerran kohistaan, niin onko teillä montakin sellaista ystävää tai kaveria, jonka kanssa kaveeraatte vain hänen hyvän ja edustavan ulkonäön takia? Valitsetteko te mies/naisystävännekin siis vain ulkonäköseikkojen mukaan?
Kommentit (13)
Häh! En todellakaan ole kenenkään kanssa ulkonäön takia.
Jos on jonkun kanssa ulkonäön takia ei ole kyse ystävyydestä.
Käsi sydämellä voin sanoa, että en ole valinnut yhtäkään ihmistä kaveriksi sen takia, että he ovat nättejä. Aika pirun typerä kriteeri
Vain seksi-ja seurustelukumppaneiden kohdalla ihmisillä ulkonäkö vaikuttaa.
Ja ennenkun joku tulee lässyttämään paskaa, niin kyllä, ihminen esim. biologisista syistä valitsee omaa silmäänsä miellyttäviä yksilöitä. Ystävyyssuhteessa tällaista aspektia ei tietenkään ole.
En tunne seksuaalista vetoa naisiin, että hieman eri asia.
Minä valitsen aina ystävikseni itseäni rumempia jotta en vain jäisi heidän varjoonsa.
Mulla taas on sellainen hassu juttu että usein ihmettelen kuinka kaikki ystäväni ovatkaan niin kauniita.. luultavasti eivät oikeasti ole kummempia kuin muut mutta kiintymys vissiin saa näkemään astetta kauniimpana kuin vieraat ihmiset :)
[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 20:51"]
Minä valitsen aina ystävikseni itseäni rumempia jotta en vain jäisi heidän varjoonsa.
[/quote]
Oikein!
:D Palsta on kyllä ihan järkyttävän ulkonäkökeseinen (paino, vaatemerkit, "kauniit ja "rumat" naiset/ miehet, ikäkysymykset jne.).
Omasta puolestani vastaan, etten koskaan ole ystävystynyt tai rakastunut kehenkään ulkonäön perusteella. Äly on puoleensavetävin ja seksikkäin piirre, sivistys helpottaa kanssakäymistä. Kaunis ihminen tarttuu silmään, tottakai, mutta jos hän on tolvana, on syytä jatkaa matkaa.
Aika hyvä pointti Ap! Samoin oikeasti sisin merkitsee puolisoissakin. Sait ajattelemaan.
[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 20:57"]
Aika hyvä pointti Ap! Samoin oikeasti sisin merkitsee puolisoissakin. Sait ajattelemaan.
[/quote]Mulle ulkonäkö ei ole ollut koskaan tärkeä asia niin ystävissä ja kavereissa kuin miestä valitessanikaan, mutta täällä saa liian usein mielestäni lukea, että muille miehen/naisen ulkonäkö on suurinpiirtein suhdettakin tärkeämpi asia. Tätäpä siis ihmettelen ja ajatuksenani oli saada tällä kysymyksellä nämä teinit miettimään edes vähän muutakin kuin ulkonäköasioita. En tiedä vastaajien ikää, mutta itse ole +40. Ystäväni ovat suurinpiirtein ikähaitarilla 30-90 vuotiaita ja ystäviä minulla on paljon.
Haha! En valitse ystäviä ulkonäön mukaan..