Voiko sellaisessa kaupungissa järjestää korkeantason vierailuja,
jossa ei ole turvallista ja rauhallista liikkua ulkona.
Kommentit (5)
No kuka hullu lähtee sellaiseen kaupunkiin tieten tahtoen, jossa voi tulla jonkun mamuklikin pahoinpitelemäksi.
Tulee nyt ekaksi mieleen Durbanin ilmastokokous kolme vuotta sitten, jossa oli mm. Ban Ki-Moon. Etelä-Afrikka ei ole varsinaisesti tunnettu rauhallisuudesta ja turvallisuudestaan.
Tarkoitat siis Helsinkiä ja näitä "jengitappeluita"? Mikset sano suoraan?
Mä kävin just kaupassa. Aika pimeää on jo. Onneks katuvalot toimii. Kukaan ei käynyt kimppuun. Naapurin somalipoika piti ovea auki ja otti hissin jolla yhdessä hurutetiin ylempiin kerroksiin:). Hänkään ei käynyt kimppuun. Ihme homma.
Lopettakaa jo nämä. Ei jaksa enää teitä juntteja. Kiitos ja moi.
P.s. Korkeatason vierailijoilla on onneksi turvamiehet. Mikset ihmettele, miten suomalaiset voivat mennä esim. jenkkeihin? Siellähän ei siis ole väkivaltaa, ei jengejä?
Monet maailmantähdet ovat kehuneet stadia siitä, että siellä saa olla rauhassa. Jos sitä mainetta jonkun mamuklikin vuoksi joudutaan menettämään, niin ei hyvä.
Saattaa moni vierailija jättää tulematta, jos ei ole turvallista ja rauhallista.