Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruma, kovaääninen puhe ahdistaa

Vierailija
09.10.2014 |

En pidä itseäni kovinkaan herkkänä tyyppinä, mutta viime aikoina olen herkistynyt vieraiden ihmisten tavalle puhua julkisella paikalla saakelin rumasti ja hemmetin kovalla äänellä. En tiedä onko tämä käytös lisääntynyt tässä lähikuukausina kanssa ihmisten toimesta vai huomaanko sen vasta nyt, mutta ai perhana, että ihmiset voivat suunsa avaamalla aiheuttaa pahaa oloa.


Esimerkki 1: Äiti ja alakoululainen lapsi bussissa takanani. Lapsi kertoo yllätyksenä tulleista pistareista, jotka olivat menneet penkin alle. Äiti aloittaa uskomattoman kovaäänisen mouhoamisen kuinka läksyt pitää aina lukea, kuinka opettajat ovat sadisteja ja kuinka lapsi on typerä. Kontrasti siihen, mitä lapsi on sanonut ja miten on kuin yöllä ja päivällä.

 

Esimerkki 2: Ruokakaupassa mies ja nainen heviosaston eri päässä. Kommunikaatio hoituu huutamalla "ota v***u niitä v***n tomaatteja!" jne.

 

Esimerkki 3: Kaksi keski-iän ylittänyttä miestä metrossa röhöttelee kovaan ääneen kuinka sillä Seiskan tämän viikon tähtitytöllä oli paremmat tissit kuin edeltävän viikon neidolla.

 

Häiritseekö tällainen puhekulttuuri ketään muuta?

 

(Ja ennen kuin heitetään turhaan ainoaksi selitykseksi mamukorttia, esimerkkini ihmiset olivat vaaleaihoisia, suomea puhuvia ihmisiä. Ja kyllä, varmasti samaa käytöstä löytyy myös maahanmuuttajien joukosta.)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

häiritsee.

Vierailija
2/4 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mies! Ei puhu rumasti mutta kovaan ääneen. Usein joudun huomauttamaan eikä sekään ole kivaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Häiritsee.

Vierailija
4/4 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Häiritsee. Äsken 11-vuotiaani kanssa käveltiin kahden spurguäijän ohi, he puhuivat vaginoista. Kiva, että mekin kuulimme. Ei tuo siis hirveästi haitannut, mutta pohdittiin pojan kanssa syitä puheenaiheeseen:)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kaksi