Olenko kohtuuton? Vuokralaiselle häätöuhkaus koiran ulinasta?
Eli muutama yö taaksepäin, vuokralaiseni koira oli alkanut huutamaan joskus aamuyöstä. Vuokralainen lähtenyt töihin klo 23. Huuto oli loppunut nopeasti, n. 10 minuutin sisään.
MUTTA, minusta on erittäin paha rike, että koira ulisee minuutinkaan kahden aikaan yöstä arkiyönä! Jos ulina olisi tapahtunut päiväsaikaan, en reagoisi (jos kyse ei olisi tuntien huudosta), mutta minusta tämä oli tosi paha moka vuokralaisen puolelta.
Olenko kohtuuton? Vuokrasopimuksen alussa tein vuokralaiselle selväksi, että taloyhtiössä ei toleroida lainkaan yöaikaista metelöintiä.
Kommentit (75)
Antaako tämä vuokralainen niiden räksyttää? Kun ei ole tullut muuta esiin kuin että koira on yhden kerran ulvonut. Mitenkä on, kukaan ei ole vastannut niihin koliikkivauvoihin tai muusta syystä yöllä metelöiviin lapsiin, häiritsee sekin ihmisten asumisrauhaa. Jatkuva kuukausien rääkyminen vs kertaulvominen max 10 minuuttia.
[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 23:08"]
kun varotuksia on tarpeeksi samasta asiasta niin asukkaan sopimuksen voi irtisanoa ja jos ei lähe suosiolla-sitten häätö.
itselläkin ollu koiria ja en anna niiden räksyttää edes silloin tällöin, kyllä ihmisille pitää antaa asumisrauha, olkoon koiran ulvomisen syynä eroahdistus tai ties mikä.
[/quote]
Koiran haukuntaa koskevat aivan samat säännöt kuin kaikkea muutakin meteliä: Ei todellakaan voida edellyttää, että ääniä ei koskaan kuuluisi. Koiran äänet lasketaan normaaleiksi elämisenääniksi silloin kun ne ovat lyhytaikaisia. Jatkuva ja pitkäkestoinen meteli voidaan sen sijaan jo tulkita tahalliseksi häiriön aiheuttamiseksi. Tahallista se on kuitenkin vasta sitten, kun asukas tietää ääntä kuuluneeen. Varoitus voidaan ilmeisesti kuitenkin antaa jo tällöin, ei kuitenkaan niin, että peräkkäisenä kolmena yönä kuullusta ulvonnasta voisi antaa kolme varoitusta. Asukkaalla täytyy olla aikaa järjestää asia. On ihan normaalia, että koira haukkuu ovikellolle, haukun ei kuitenkaan pitäisi kestää kovin pitkään. Ovikellolle haukkuva koira ei voi aiheuttaa asukkaalle edes varoitusta.
Hhhuh. Ehkä kerrostalo on väärä paikka asua jos äänet häiritsevät noin paljon. Pitäisikö yöllä vessassa ja suihkussa käyminenkin kieltää?
Ymmärrän yskän. Meidän taloon muutti kimittävä pikkukoira. ai että se on rasittavaa kuunneltavaa. Kauhea kimeä haukunta aina kun se koira lähtee ulos tai tulee sisälle. Välillä kimittää parvekeella. Se ei edes asu meidän rapussa vaan tavallaan viereisessä talossa.
[quote author="Vierailija" time="09.10.2014 klo 01:27"]
Ymmärrän yskän. Meidän taloon muutti kimittävä pikkukoira. ai että se on rasittavaa kuunneltavaa. Kauhea kimeä haukunta aina kun se koira lähtee ulos tai tulee sisälle. Välillä kimittää parvekeella. Se ei edes asu meidän rapussa vaan tavallaan viereisessä talossa.
[/quote]Minä en ymmärrä. Kertaluonteinen hetken kestävä meteli vs jatkuva kimitys. En ymmärrä.
[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 21:13"]En ikinä sallisi eläinten pitämistä omistamassani asunnossa, tänään juuri mietin olisiko jossain taloyhtiö, jossa koirat on kielletty kokonaan. Järkyttävä löyhkä hississä kun siinä kuljetetaan jotain noutajaa, jonkun koira myös louskuttaa pitkin päivää ilmeisesti yksin ollessaan. Haaveilen välillä eläinlääkärin ammatista, tosin haluaisin erikoistua lopetuspiikkien antamiseen, vihaan koiria yli kaiken.
Olet nyt vaikeassa tilanteessa lain kanssa, olisi kannattanut kirjata kielto vuokrasopimukseen, niin saisit nakata vuokralaisen elukoineen kadulle.
[/quote]
Sielunkumppani löyty <3 mullakin menee niin hermo ku kaks kerrosta ylempää kuuluu koiran ulinaa, välillä kolmeki tuntia putkeen! Haluaisin nukkua aamulla, mut ei sitten! On sanottuki asiasta mut kun ei ymmärrä että se pikku-musti voi pitää ääntä //3 ei kannata ottaa koiraa kerrostaloon jos se ei siellä totu voi vittu! Hankinko mäkin vaikka hevosen sisälle ja sit ku se hirnuu ni eihän se minun pikku-metukka nyt mitään melua: )))))) ihanaa kun saan purkaa tätä vitutusta ees jonneki av-palstalle
T: jonna
[quote author="Vierailija" time="09.10.2014 klo 01:41"]
[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 21:13"]En ikinä sallisi eläinten pitämistä omistamassani asunnossa, tänään juuri mietin olisiko jossain taloyhtiö, jossa koirat on kielletty kokonaan. Järkyttävä löyhkä hississä kun siinä kuljetetaan jotain noutajaa, jonkun koira myös louskuttaa pitkin päivää ilmeisesti yksin ollessaan. Haaveilen välillä eläinlääkärin ammatista, tosin haluaisin erikoistua lopetuspiikkien antamiseen, vihaan koiria yli kaiken. Olet nyt vaikeassa tilanteessa lain kanssa, olisi kannattanut kirjata kielto vuokrasopimukseen, niin saisit nakata vuokralaisen elukoineen kadulle. [/quote] Sielunkumppani löyty <3 mullakin menee niin hermo ku kaks kerrosta ylempää kuuluu koiran ulinaa, välillä kolmeki tuntia putkeen! Haluaisin nukkua aamulla, mut ei sitten! On sanottuki asiasta mut kun ei ymmärrä että se pikku-musti voi pitää ääntä //3 ei kannata ottaa koiraa kerrostaloon jos se ei siellä totu voi vittu! Hankinko mäkin vaikka hevosen sisälle ja sit ku se hirnuu ni eihän se minun pikku-metukka nyt mitään melua: )))))) ihanaa kun saan purkaa tätä vitutusta ees jonneki av-palstalle T: jonna
[/quote]Jos vuokrasopimukseen olisi kirjattu ei lemmikkieläimiä ei tämä vuokralainen olisi siihen asuntoon tullut eikä ap voisi nakata häntä ulos.
Jos koira ulvoo kolme tuntia putkeen ja usein se on jo eläinsuojelullinen asia. Tässä ketjussa käsitelty koira kuitenkin ulisi yhden ainoan kerran ja max 10 minuuttia.
Jos mitään koiraa ja vuokralaista on ylipäätään olemassa muualla kuin ap:n mielikuvituksessa.
[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 21:13"]
En ikinä sallisi eläinten pitämistä omistamassani asunnossa, tänään juuri mietin olisiko jossain taloyhtiö, jossa koirat on kielletty kokonaan. Järkyttävä löyhkä hississä kun siinä kuljetetaan jotain noutajaa, jonkun koira myös louskuttaa pitkin päivää ilmeisesti yksin ollessaan. Haaveilen välillä eläinlääkärin ammatista, tosin haluaisin erikoistua lopetuspiikkien antamiseen, vihaan koiria yli kaiken. Olet nyt vaikeassa tilanteessa lain kanssa, olisi kannattanut kirjata kielto vuokrasopimukseen, niin saisit nakata vuokralaisen elukoineen kadulle.
[/quote]
Har itsellesi apua. Kuulostat kauhean neuroottiselta ja sairaalta.
vai oikein ei toleroida...huono provo, tylsää, try harderemmin!
[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 22:11"]
Ulvovan koiran naapurina kusisin hunajaa, jos moinen elikko lähtisi.
Ja näille koiraihmisille= silkkaa julmuutta pitää yksin ulvovaa koiraa. Koiralla kuuluisi olla virikkeitä ja seuraa, ettei se ölise öisin. Tai päivisin. Ikävystymistähän se pään aukominen on, ellei pihalta kuulu jotain ääntä, joka herättää ulvomishimot. Ja haukkuherkän koiran paikka ei ole kerrostalossa.
[/quote]
Koiralla kuuluu toki olla virikkeitä, mutta jos tietäisit koirista oikeasti mitään, et aukoisi päätäsi noin. Typeryyttähän tuollainen ölinä on, eikä tuollaisen ihmisen paikka ole kerrostalossa.
Ei herranjumala mitä aivokuolleita idiootteja täällä on.
Se että yhden kerran koira on muutaman minuutin ulvonut ei todellakaan ole syy häädölle. Itse en jaksaisi edes valittaa jostain satunnaisesta äänestä. Joo harmi jos yhtenä yönä herää tollaseen mutta oikeesti? Mitä jos se ois ollu lapsi joka itkisi? Häätö vaan koska yöllä ei saa kuulua pihahdustakaan?
Mä voisin erikoistua idioottien eläintenvihaajien lopettamiseen. Vihaan sadistisia paskiaisia yli kaiken.
Ja Porvoosta päivää, mitähän tykkäät oikeudessa maksella vuokralaiselle laittomasta häädöstä?
Tälleen vuokranantajana voin kertoa että a) JOS saa häädön haettua oikeuden kautta ja tähän tarvitaan siis ihan oikeat syyt, ei mikään eläinpennun vikinä. On irtisanomisaika 6kk. b) et voi vain uhata häätää vuokralaisia :D
Meidän taloyhtiössä koiran äänet kuuluvat normaalin elämän ääniin. Joten antaa ulista
Saako sun asunnossa käydä paskalla jos kuuluu ääniä?
Ei taida olla ihan laillista uhata häädöllä tuollaisella perusteella.
kun varotuksia on tarpeeksi samasta asiasta niin asukkaan sopimuksen voi irtisanoa ja jos ei lähe suosiolla-sitten häätö.
itselläkin ollu koiria ja en anna niiden räksyttää edes silloin tällöin, kyllä ihmisille pitää antaa asumisrauha, olkoon koiran ulvomisen syynä eroahdistus tai ties mikä.