Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

tukiverkot vähenevät jatkuvasti. Tuleeko lama? Sis. linkki.

Vierailija
30.09.2014 |

Onko nyt taas tulossa lama. Vieläkö sekin tulee ja emme selviä tästä taantumasta.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014093018707079_uu.shtml

Oletteko huomanneet, että viime lamassa leikattiin lukuisia palveluja ja niitä ei olla koskaan nostettu samalle tasolle, kuin ne olivat ennen lamaa. Palveluiden alasajon tekosyynä oli se lama, mutta laman jälkeen olikin kätevää jatkaa samaan malliin. Jos taas leikataan palveluja ja hyvinvointia, niin sekin jää pysyväksi. Siksi pitää taistella leikkauksia vastaan.

Erityisesti olen harmissani sosiaali- ja terveystoimen jatkuvista säästöpaineista ja leikkauksista. Mistä johtuu, että kahdenkankymmentäluvulla oli varaa paljon enempään kuin nykyään. Lääkäriajan terveyskeskukseen sai syytä sanomatta lääkärille. Päivystykseen pääsi, kun vaan meni sinne jonottamaan. Nyt joutuu molemmissa tapauksissa kerberoksen kuulusteluihin ja voi päästä ehkä vaan sairaanhoitajalle, jolla asia ei suju kuten lääkärillä.

Ennen vanhuksella kävi kodinhoitaja, joka oli kaksi tuntia kerrallaan. Nyt ovat 10 minuuttia. Nykyään ovat jotain ilmaisharjoittelijoita, jotka vaihtuvat. Tuollainen 10 minuutin käynti päivittäin oli kohtaloksi mieheni läheiselle, jonka lähestyvää kuolemaa ei havaittu. Kahden tunnin tuttu kävijä olisi sen havainnut.

Työkkärin ja kelan pisteitä on lopetettu ja virkailijat ovat osaamattomampia ja heihin ei saa yhteyttä. (En itse ole yrittänyt, mutta ystäväni on paljonkin.)

Sairaalasta potkitaan pihalle liian aikaisin. Muistisairaat vanhukset ovat omillaan lukituissa kodeissaan.

Esimerkkejä on vaikka kuinka.

 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lamassahan tämä maa on ollut jo pitkään, ja valitettavasti minusta ei ainakaan näy oikein valoa tunnelin päässä. Kuten Viinanen tuolla linkissä sanoi, niin tämän kertainen lama ei ole nopea ja aggressiivinen kuten 1990-luvun versio, vaan hitaasti näivettävä syöpä.

Ja päättäjät ei siksi näe mikä hätä oikeasti on, koska ei tule kerralla rajuja jysähdyksiä vaan jatkuvasti vaan yt:tä siellä, leikkausta täällä, hitaasti ja hiljaa. Ja silloin kun päättäjät näkee että jotain täytyy tehdä, ne iskevät juurikin Pohjoismaisen hyvinvaltion perustoihin, siihen mikä vaikuttaa suoraan kansalaisiin, vaikka yhtä hyvin voisi ensin miettiä vaikka turhan hallintobyrokratian ja tarpeettomien säädösten ja niiden valvonnan purkua. 

Vierailija
2/6 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimenomaan tuo portaittainen palveluiden alasajo huolettaa kyllä minua. En koe itseäni turvallisesti vanhenevaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Milloin on ollut se "ennen" jolloin kotisairaanhoito on viipynyt 2 tuntia missään? Ei ainakaan minun aikuisiälläni, sitten 1990-luvun alun.

Vierailija
4/6 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mummollani kotiapu kävi pari kolme kertaa viikossa ja oli pari tuntia. Seiskyt-ja kahdeksankyt lukujen vaihteessa.

Vierailija
5/6 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärtääkseni nyt ei vielä laman kriteerit täyty, vaan on vasta taantuma virallisesti.

Ap

Vierailija
6/6 |
30.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän nyt jo lama on. Työttömiäkin ennästysmäärä ja lisää tulee.