Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Raha ja ruoka...

Vierailija
23.10.2014 |

Miten ihmiset siis yksinäiset ihmiset voivat tulla toimeen 50 euroa viikko!

Itse olen yksinäinen ja kokoajan yritän supistaa mitä ostan kaupasta ja samalla syömistä. Mutta silti menee se 80 euroa viikko!

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="24.10.2014 klo 22:35"]

AP täällä.

Ostan perusruokaa itselleni ja teen aika paljon itse. Leivät ostan valmiina ja esim. hernekeiton ostan purkissa, johon lisään jauhelihaa tai kinkkua. Olen minä itse tehnyt muutaman kerran hernekeiton ja sitä tuli paljon joten loppu siitä roskikseen.

Ostan ruokaa ja lopulta joudun heittämään ne roskiin pilaantumisen takia. Leipomine on eräs ihmeellisiä säästökeinoja siinä kun pyörittää sämpylöitä tulemaan halvalla. No mitä sitten roskiin homehtuneena.[/quote]

Tee ensin puuroa ja lopusta MUUTAMA sämpylä, eli juuri sen verran mitä syöt. jos ei ole pakastinta. Osan sämpylätaikinasta voit jättää jääkaappiin ja paistaa vasta seuraavana päivänä. Olen huomannut saman, että yksinasuvana voi olla jokseenkin samanhintaista ostaa sisäfilepihvi (päiväysalennuksella tietenkin) ja valmistaa siitä kaksi ateriaa kuin tarjouslenkki, josta menee puolet hukkaan.

Vierailija
2/28 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="24.10.2014 klo 22:35"]

AP täällä.

 esim. hernekeiton ostan purkissa, johon lisään jauhelihaa tai kinkkua. Olen minä itse tehnyt muutaman kerran hernekeiton ja sitä tuli paljon joten loppu siitä roskikseen. 

[/quote]

Kuulostaa oudolta jos säästää haluaa. Siis sä laitat siihen kaupan hernesoppaan, jossa yleensä on jo lihaa vielä lisää kallista lihaa. Kuivaherneet maksavat pari euroa ja puolesta pussista saa ruoat itselleen todella moneksi päiväksi. Eikä tarvitse lihaa yhtään. Sitten voi joko syödä sitä soppaa monta päivää putkeen tai jos on pakastusmahdollisuus, niin laittaa pakkaseen. Itse olen keskituloinen ja siltikin söin juuri 3 päivää itse tehtyä hernekeittoa (ja laitoin monen päivän annokset pakkaseen). 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 23:32"]

Miten ihmiset siis yksinäiset ihmiset voivat tulla toimeen 50 euroa viikko!

Itse olen yksinäinen ja kokoajan yritän supistaa mitä ostan kaupasta ja samalla syömistä. Mutta silti menee se 80 euroa viikko!

[/quote]

mitä ostat?  

mitkä ovat kalleimmat yleisimmät ostokset 

 

Vierailija
4/28 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi et hanki pakastinta ?

Vierailija
5/28 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi et hanki pakastinta ?

Vierailija
6/28 |
25.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletan ettei ap:lla ole pakastinka koska ylijäävä ruoka on mennyt roskiin.  Mutta pientä maalaisjärkeä peliin ja annoksia pienentämään tästä lähtien! Eihän missään ole sanottu että hernekeittoa täytyy tehdä koko pussista herneitä tai että sämpylätaikinaa pakko tehdä ohjeen mukainen määrä. Siitä taikinasta voi tehdä vaikka vain kolmanneksen ja leipoa näin sämpylät kahdeksi päiväksi, ei ehdi homehtua eikä mennä roskiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP täällä.

Ostan perusruokaa itselleni ja teen aika paljon itse. Leivät ostan valmiina ja esim. hernekeiton ostan purkissa, johon lisään jauhelihaa tai kinkkua. Olen minä itse tehnyt muutaman kerran hernekeiton ja sitä tuli paljon joten loppu siitä roskikseen.

Ostan ruokaa ja lopulta joudun heittämään ne roskiin pilaantumisen takia. Leipomine on eräs ihmeellisiä säästökeinoja siinä kun pyörittää sämpylöitä tulemaan halvalla. No mitä sitten roskiin homehtuneena.

 

Vierailija
8/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="24.10.2014 klo 00:34"]

Heh.. Itsellä jää vuokran ja laskujen jälkeen 62€ per kuukausi :D Pelkkää makaroonia loppukuusta. T. Opiskelija

[/quote]

Opintolaina? Työskentely? Ilmainen no hieman maksullinen opiskelijaruoka?  Ei kuulosta miltään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="24.10.2014 klo 22:35"]

AP täällä.

Ostan perusruokaa itselleni ja teen aika paljon itse. Leivät ostan valmiina ja esim. hernekeiton ostan purkissa, johon lisään jauhelihaa tai kinkkua. Olen minä itse tehnyt muutaman kerran hernekeiton ja sitä tuli paljon joten loppu siitä roskikseen.

Ostan ruokaa ja lopulta joudun heittämään ne roskiin pilaantumisen takia. Leipomine on eräs ihmeellisiä säästökeinoja siinä kun pyörittää sämpylöitä tulemaan halvalla. No mitä sitten roskiin homehtuneena.

 

[/quote]

No meneehän sitä rahaa sitten, jos ostaa roskiksellekin. Onko sulla pakastinta tai edes pakastelokeroa? Vaikkei olisi, niin ei roskikseen tarvitse silti heittää, teet sitten vain pienempiä määriä. Mulla ei ollut opiskelijana pakastusmahdollisuutta kuin pikkuruinen lokero, joka piti jakaa kämppiksen kanssa, ja toisaalta ei huvittanut valmistaa mitään aikaavievää pikkumäärän takia, joten tein esim. pikasämpylöitä ja teeleipiä, joita voi tehdä vain sen verran kuin aikoo syödä, kun ohje on tyyliä ainekset sekaisin ja uuniin. En muista, että olisin heittänyt roskiin oikein mitään ruokaa, vaan käytin kaikki jämät.

Tee ruokaa sellaisia määriä että pystyt ne syömään, ja käytä kaikki yli jäävät ruuat tai nopeasti vanhenevat raaka-aineet toiseen ruokalajiin. Esim. tomaattipohjaisen jauhelihakastikkeen jämät voi laittaa seuraavana aamuna munakkaaseen, jos pakastevihannespussista jää yli niin kiehauta vihannekset ja laita seuraavana päivänä perunamuusin tai kasvissosekeiton joukkoon, vajaa tomaattimurskapurkki ja kuivahtamisen partaalla oleva juustonkannikka pizzaksi tai lämpimiin leipiin... Kun avaat jonkun pakkauksen, jonka sisältöä et saa heti käytettyä, suunnittele jo valmiiksi mihin käytät lopun. Isommat määrät tulevat kilohinnaltaan halvemmiksi, mutta jos puolet menee roskiin, niin kannattaa ostaa suosiolla se puolta pienempi paketti.

Vierailija
10/28 |
26.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="25.10.2014 klo 10:25"]

Miksi et hanki pakastinta ?

[/quote]

Vie sähköä ja syttyy tuleen. On minulla pakastin mutta näitten syiden takia en käytä sitä. Ikävää kun kotoa ei voi päivää pidemmäksi aikaa lähteä jos pakastin on päällä.

Ajatellaan tilanne missä kaveri kutsuu minut viikonlopuksi luokseen ja minulla on pakastin täynnä ruokaa... No eikun ruuat roskiin pakastimen sulatus. Hirveän säästeliästä tehdä ruokaa pakastin täyteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
23.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten noin paljon? Monta kertaa viikossa teet ruokaa?

Vierailija
12/28 |
23.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 23:55"]

Miten noin paljon? Monta kertaa viikossa teet ruokaa?

[/quote]

2 kertaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
23.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee n. 100e ja taloudessa minun lisäkseni kaksi isoruokaista teiniä. Tosin juoksen kaikki tarjoukset ja teen lähes kaiken ruoan itse. Minkälaisia ruokia teet? Onko erityisruokavaliota? Käytätkö alkoholia? Kalliita juustoja tms.

Vierailija
14/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta jotain muuta kuin kaviaaria ja härän sisäfilettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko se vaan on elää sillä mitä on käytettävissä. Kun ei ole enempää rahulia niin ei fyysisesti pysty ostamaan kuin sillä summalla euruleita mitä lompakossa on.

Vierailija
16/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ja miehellä menee 200e kuussa eli 50e viikko. Lounas koulussa, muuten kaikki kotona.

Vierailija
17/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mitä sä yleensä syöt päivän aikana? Olisiko niissä jotain mitä voisi vaihtaa halvempaan tai jättää kokonaan pois? Mä suunnittelin viikon ruuat usein sen mukaan, mitä sai tarjouksesta, ja että kaikki ostettu tulee käytetyksi, eikä esim. vajaata ruokakermapurkkia tarvitse tyhjentää vanhentuneena viemäriin. 

Vierailija
18/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suunnitelmallisuus, joka toisaalta ei tule joustavan tarjousten hyväksikäyttämisen tielle tarvittaessa. Kuukaudessa menee ruokaan noin 200e ja siihen mahtuu jo vähän luksustakin, sisäfilettäkin silloin tällöin ja joku halvahko ulkona syöminen, joitan juttuja (esim kananmunat) ostan luomuna vaikka se maksaakin.

Hyödynnä kausituotteet, tee isoja satseja kerralla ja osa pakkaseen. Vertaile hintoja ja hyödynnä tarjoukset. Mene kauppaan ostoslistan kanssa äläkä osta mitään mitä ei listalla ole, paitsi jos jotain voi _KORVATA_ tarjoustuotteella tänään tai seuraavalta kauppareissulta.  Katso ne -30/50% vanhaksi menevät tuotteet. Keitot ja puurot on ruokaa myös.

Tykkään onkia ja pilkkiä, joten kesällä ja kestävän jään aikaan ruokalasku tippuu tuosta vielä ainakin kolmasosalla ja kaupasta ostan lähinnä vain kasviksia. Jos olisi kunnon pakastin eikä vain lokeroa niin söisin ilmaista kalaa koko vuoden.

Vierailija
19/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh.. Itsellä jää vuokran ja laskujen jälkeen 62€ per kuukausi :D Pelkkää makaroonia loppukuusta. T. Opiskelija

Vierailija
20/28 |
24.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettele ruoan laittaminen. Älä hätäile sen rahan kanssa. Valitse kaupasta esim perunoita, porkkanoita ja kananmunia.

Kotona voit keittää herkullisen kasviskeiton tarjoiltuna keitettyjen kananmunien kera.

Perunat 1€, porkkanat 1€, kananmunat 1€.