Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä perusteella valitsit puolisosi?

Vierailija
15.11.2014 |

Laita muutama tärkein ratkaiseva ominaisuus miksi kiinnostuit puolisostasi alunperin, ja miksi rakastuit häneen. Jos et ole puolisosi kanssa rakkaussuhteessa, kerro syy siihenkin. Kerro myös oletko mies vai nainen. Tiedätkö millä perusteella puolisosi valitsi sinut?

Minä itse tutustuin mieheeni virtuaalimaailmassa, eli puhuttiin puhelimessa ja viestiteltiin useampi kuukausi ennenkuin nähtiin, valokuvat vaihdettiin, kun silloin ei vielä ollut näitä "näköpuhelimia". Me kiinnitimme huomiota ensimmäisenä toistemme huumorintajuun, ja kun juteltiin puhelimessa ihastuin mieheni nauruun, mies kehui minun ääntäni seksikkääksi ym. Ja mitä enemmän juteltiin niin tuntui että meidän elämäntilanteet oli sopivat vaikka asuttiin eri paikkakunnilla, eli mies halusi perheen ja rauhallista perhe-elämää. Mies oli nuorempana ollut "naimisissa" työn kanssa, mutta nyt ne ajat oli ohi. Me oltiin molemmat nähty elämässä kaikenlaista nurjaakin puolta, eli oltiin tavallaan tarpeeksi samanlaisia, mutta kuitenkin myös tarpeeksi erilaisia. Elämänarvot kohtaa vieläkin 14 vuoden jälkeen.

Kommentit (40)

Vierailija
1/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kukaan vielä ole vastannut rahaa syyksi, miehen lompakkoa, statusta tai taloudellista turvaa... Eikä kukaan ole sanonut että vaan otti ja pakotti miesparan naimisiin...

Vierailija
2/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen älykkyys ja keskustelutaito (ja mies arvostaa noita samoja piirteitä minussa). Myös se, että olemme toistemme parhaat kaverit. Voimme keskustella ihan kaikesta, ja meillä on samantyyppiset arvot ja kiinnostuksenkohteet. Meillä on samantyyppinen huumorintaju ja ihan mahtavaa huumoria, itseironiaa unohtamatta. Viihdymme yhdessä paremmin kuin muiden seurassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valitsin puolisoni, oliko jossain joku linjasto, että mene ja ota omasi? :D

Sehän lähti yhteisestä ymmärryksestä ja huumorintajusta. 21 vuotta jälkeen päin olen 100 % tyytyväinen mieheeni.

Vierailija
4/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rehellisesti? No olin varma etten kelpaisi kenellekään muulle. Tai paremminkin että oli paras jolle kelpasin. 

Vierailija
5/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voida puhua vielä rakkaudesta näin varhaisessa vaiheessa suhdetta, mutta kiinnitin huomioni siihen, että lähestulkoon mitä tahansa kirjoitin niin mies vastasi että aivan samaa mieltä, totta, niinpä. Siis huomasin, että ymmärrämme toisiamme. Lisäksi kohteliaisuus, rauhallisuus ja komeus. Komeus viimeisenä muttei vähäisimpänä.

Vierailija
6/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.11.2014 klo 02:44"]Ei voida puhua vielä rakkaudesta näin varhaisessa vaiheessa suhdetta, mutta kiinnitin huomioni siihen, että lähestulkoon mitä tahansa kirjoitin niin mies vastasi että aivan samaa mieltä, totta, niinpä. Siis huomasin, että ymmärrämme toisiamme. Lisäksi kohteliaisuus, rauhallisuus ja komeus. Komeus viimeisenä muttei vähäisimpänä.
[/quote]

Toki kultani on myös älykäs ja paljon muuta, mutta ei sellaista listaa varmaan kukaan jaksaisi lukea. :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies on täysi narsisti ja pettävä sika, hakannutkin minut jo ja kaikki tämä huokui hänestä ulospäin jo ensitapaamisella. Mutta se vaaran tunne ja uskomattoman komea ulkonäkö sai minut täysin retkahtamaan häneen, lapamato-exän jälkeen.
Olin varma etten koskaan saisi niin komeaa miestä itselleni ja no, eihän hän minun olekaan vaan jakaa itseään auliisti ympäri seutukuntaa...
Pitäis varmaan häipyä...

Vierailija
8/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raha ja iso muna.

Tätähän tässä kai haettiin vastaukseksi, vai?

Oikeasti tuo mies on persaukinen mikromuna, mutta luonne on ihana ja haluan häntä ihan hulluna. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pituus, koulutus ja luonne. Hain sarjapettäjän jälkeen ystävällistä ja rauhallista miestä ja sellaisen myös sain. Rakkaussuhteessa olemme edelleenkin, eikä pettäminen kuulu kummankaan repertuaariin.

Vierailija
10/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ääni kuin Isä Matteolla, lämpimät kädet, ominaistuoksu kuin uudella Barbie-nukella, uskovainen ja ei ajanut autolla tietä ylittävän siilin päälle. Rationaalista, eikö?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Megalomaanisen kangen perusteella, uuh! <3

Vierailija
12/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valitsin vaimon juuri niillä perusteilla mitä toivoin häneltä. Persoona, älykyys, kauneus, koulutus ja terveys.. Plus tietenki arvostin että kaunis nainen ei ole jakorasia. Olen hänen ensimmäinen miäs. (Arvostan tämän tässä nyky Suomessa.) Olemme onnellisia elämäämme Suomessa mutta muutto ulkomaille tuo piristystä ja vaihtelua elämään :)
ONNELLINEN mies Ahvenanmaalta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

2

Vierailija
14/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.11.2014 klo 02:36"]

Valitsin puolisoni, oliko jossain joku linjasto, että mene ja ota omasi? :D

[/quote]

Mun kokemukseni vähän oli sellainen... olin laittanut ilmoituksen jollekin nettideittipalstalle, ja sieltähän tietysti yhteydenotot sitten tulvahtivat kaikki kerralla postilaatikkoon, joten yhtäkkiä käsissä oli nollan miehen sijaan tyyliin sata. Kaikkien kanssa ei mitenkään voinut lähteä livenä treffeille, joten oli pakko jotenkin karsia. En voi tietää mitä helmiä sieltä ehkä jäi väliin, mutta noin parikymmentä miestä siltä "linjastolta" tapasin ja yhden kanssa olen nyt ollut kymmenkunta vuotta jo naimisissa.

Ensimmäisen kriteeristön olin tietysti asettanut jo ilmoitusta kirjoittaessani: ikähaarukan, maantieteellisen sijainnin, koulutustason ja kiinnostuksen tietyntyyppisiä aiheita kohtaan. Eivät kaikki vastanneet niitä kriteerejä täyttäneet, ei myöskään se jonka kanssa menin lopulta naimisiin - kriteeristöni ei siis ollut 100% oikea, mutta pakkohan sitä oli jollain lailla tilannetta rajata.

Vastauksista seuloin ne jotka osasivat kirjoittaa mielenkiintoisesti. En karsinut pilkkuvirheiden takia tms, mutta oletin että jos ihminen saa kiinnostavia lauseita näppikseltään niin se on varmaan myös kiinnostavaa seuraa livenä. Yllättävän moni ei kertonut itsestään oikeastaan mitään: "olen 30-vuotias miehenalku ja kaipaisin naista rinnalleni pimeneviin syysiltoihin, olisitkohan se sinä?" oli varmaan yleisin viesti. Ja sanomattakin selvää että kaikki seksinvonkaajaat poistin välittömästi listalta. Millainen urpo lähettää jotain pippelikuvia naiselle joka on ilmoittanut etsivänsä tositarkoituksella ihmissuhdetta?

Ulkonäkö ei näihin esikarsintakierroksiin liittynyt vielä mitenkään, koska siihen aikaan ei ollut tapana niin kuvia lähetellä (ei ihmisillä edes ollut välttämättä mitään digikameroita), enkä ollut mitään ulkonäkökriteerejä ilmoitukseen laittanut. Treffeillä sekin puoli alkoi kyllä vaikuttaa, osana sitä yleistä kokemusta siitä tunteeko toiseen vetoa - mutta silti se johon lopulta ihastuin ja rakastuin ei ollut mitenkään erityisen hyvännäköinen.

Halusin lapsia, joten tärkeä kriteeri oli että mieskin haluaisi.

Niin että kyllä mä sanoisin eniten perustaneeni kumppanin valinnan hänen keskustelutaitoihinsa ja halukkuuteensa lisääntyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.11.2014 klo 02:36"]

Valitsin puolisoni, oliko jossain joku linjasto, että mene ja ota omasi? :D

Sehän lähti yhteisestä ymmärryksestä ja huumorintajusta. 21 vuotta jälkeen päin olen 100 % tyytyväinen mieheeni.

[/quote]

Kylä siinä valinta on. Toki molemminpuolista. Kyllä teilläkin on kriteerinne olleet? Ihan kenen kanssa vaan et olisi tyytyväinen yli  20 vuotta?

Turvallisuus, äly, huumori, empatia, samoja intressejä, puhuu, sellainen, jota pystyn arvostamaan, osaava niillä alueilla joita arvostan, tuntuu hyvältä lähellä, seksi., on musta kiinnostunut, on oma elämä ja haluaa jakaa. Osoittaa tunteita., kiltti, mutta ei tossukka.

Vierailija
16/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies on kyllä elämäni rakkaus, kaikinpuolin hyvä mies minulle, sovimme yhteen, jossa on tietysti miinuspuoliakin muttei pahasti.

Mutta hänellä on myös varallisuutta! elämä on ihanaa kun ei tarvitse miettiä raha-asioita, uudet talot ja pihassa kummallakin omat hienot autot, mönkijät, kelkat, lapsilla kaikke sopivasti annettu. Kolmanteen lapseenkin jota odotan on helposti varaa, toisilla sekin jää tekemättä rahan takia.

Monet kavereistani haluaa miestä pelkän ulkonäön takia. Tuloksena mm. yksi ei löydä kunnon pysyvää kumppania itelleen playereistä, yhden lihaskimppu on työtön ja nyt kun vauva syntyi ei naisen pussi on ainut mistä rahaa tulee. Mua kadehditaan kun on kaikkea ja kun mun ei tartte töissä käyä elämä helppoa.... Olen sanonut kavereille että hyvin tärkeää miehen valinnassa on myös katsoa että mies on hyvin toimeentuleva jos meinaa etenkin perhettä perustella.

Raha-asiat vaan on tärkeitä tänä päivänä. Senttien laskeminen tekee monet surulliseksi ja perheitä jopa eroaa siinä stressissä.

Vierailija
17/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tapasimme töissä. Vaikka olikin esimiesasemassa oli silti kiltein, arvostavin, huolehtivin ja kohteliain ihminen ketä tunsin. Ja myös rakastavin ja lojaalein kuten olen saanut vuosien mittaan huomata:)

Silti jämäkkä ja miehekäs, osaa sanoa viimeisen sanan (haha, vaikka väittääkin että minä yritän sitä;D), kätevä käsistään. Välillämme on alusta saakka ollut syvä ystävyys ja kumppanuuden tunne, sama huumorintaju. Pää pilvissä ja jalat maassa haaveillaan olevasta ja tulevasta, ihanaa kun on yhteisiä unelmia joita toteuttaa!

Rahaa ei koskaan ole ollut liikaa mutta se ei mua ole huolettanut, olen aina ollut se joka huolehtii rahoista ja niiden riittämisestä. Nyt tietty kun osa lapsista on jo lähtenyt kotoa elämä helpottaa.

Ei, komea ei suoranaisesti ole mutta pitkä ja raamikas:)

Vierailija
18/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä siinä pillu päätti eikä aivot, no jälkeenpäin ollaan tutustuttukin, nyt yhdessä 15 vuotta ja kolme lasta.

Vierailija
19/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä ahdistun helposti jos joudun olemaan kahdestaan muiden kuin parhaimpien ystävieni kanssa. mieheni kanssa ongelmaa ei ollut edes alussa. hän sai minut jotenkin rentoutumaan ja unohtamaan jännittämisen.

mies oli ja on edelleenkin sellainen kunnollinen, kiltti, luotettava ja huolehtiva. pahat pojat eivät ole koskaan kiehtoneet minua, vaan haluan suhteelta vakautta. hyvän miehen valitsin :)

Vierailija
20/40 |
16.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täydellinen seksi veti puoleensa. Ilman mahtavaa sovintoseksiä oltaisiin erottu jo heti alussa. Eli ei miehet pelkästään ajattele alapäällään.. nyt yhteinen perhe, olen ihan onnellinen, mutta mies on vaan vähän.. no, vähän väärä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yhdeksän