Pelaamisesta - onko isoja summia?
Onko teidän mielestä kyse isoista summista jos mies pelaa kuussa 200 - 400 eurolla nettipelejä? Toki joskus jostain voittaakin, mutta helposti menee 200e miinukselle.
Kommentit (9)
on toi yleensä melko iso osa nettotuloista. toki joku muukin harrastus voi maksaa tuon verran
On paljon, liikaa. Ja paljonko aikaa kuluu pelaamiseen? Ajatteleeko mies mitään muuta? Teettekö mitään kahdestaan? --ja paljonko teidän kahdenkeskiseen aikaan kuluu rahaa?
Riippuu ihan "mistä tuo on pois". Onko miehellä on oma harrastuskassa josta pelaa? Vai onko tuo suoraan ruokarahoista.
Itselläni on muutaman tuhannen pelikassa jonka heittely ei vaikuta lainanlyhennyksiin tai siihen mitä kaupasta tulee ostettua. Itse en näe tuossa mitään ongelmaa vaikka joskus nettipokerissa voi tulla satojakin euroja tappiota per istunto. Kaikki harrastukset maksavat, tässä on mahdollisuus silloin tällöin päästä plussalle.
On iso summa. Tuolla summalla elättäisi jo sukulaisperhettä tai huolehtisi vanhempiensa eläketurvasta kehitysmaassa kuin kuunnollinen poika! Ei siis mitenkään hyväksyttävää laittaa noin isoa summaa peleihin!
pelurista eronnut
No tehdäänpä yksinkertainen taloustesti, joten vastaan kysymykseesi kysymyksellä: Onko kahdesta lapsesta maksettava lapsilisä sinusta paljon kuukaudessa ja meneekö se suoraan kulutukseen?
Jos vastasit kyllä. Miehesi pitää vähentää pelaamistaan.
Mä pelasin tänään kultajaskan valtausta kympillä jumbossa ja voitin siitä 110 euroo.
Huom, ne voitotkin ovat häviöitä silloin kun pelaamisesta tulee riippuvaiseksi!
Riippuu taloudestanne, olisin huolissani jos on pakko pelata http://www.paihdelinkki.fi/testaa/rahapelitesti