Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Melamiininauhan asennus?

Vierailija
20.07.2014 |

Voiko melamiininauhaa kaventaa? Jos, niin miten?

Millä asteilla silitysraudan pitäisi asennettaessa olla?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole vieläkään löytänyt vastausta. Mitä ihmeen salatiedettä tämä on?

Vierailija
2/4 |
25.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rauta täysillä. Valkoinen kopiopaperiarkki raudan ja nauhan väliin. Paperi suojaa rautaa nauhan liimalta, ja toimii "lämpömittarina": rauta ei käytännössä voi olla liian kuuma. Jos paperi alkaa palaa, niin sitten pienemmälle. Valkoinen paperi siksi, että siitä ei tartu väriä. Nauha liimataan liian leveänä paikalleen ja leikataan terävällä mattoveitsellä tason reunaa seuraten oikeaan kokoon, sitten kun on jäähtynyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos nauha on liian leveä, niin kannattaa liimata se tietysti siten, että toinen reuna menee valmiiksi kohdalleen. Tulee vähemmän leikkaamista ja ihan pientä ylitystä on vaikeampi leikata.

Isoin riskin homman epäonnistumisessa on siinä, että nauhaa ei lämmitä tarpeeksi, jolloin se ei tartu kunnolla. Eli ei kannata arkailla sen kuumentamisen kanssa, kunhan vain ei savu ala nousta eikä nauha ruskistua.

Vierailija
4/4 |
21.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyikö kysymys, johon av:lta ei saa vastausta?