vienkö vauvan päivystykseen
En ikinä olisi uskonut että kysyn täällä, mutta mieheni sanoo minun ylireagoivan.
vauva 5 viikkoa yskii välillä ei koko ajan.yskäsyjä saattaa olla 3 peräkkäin ja hieman vinkuu lopussa. Hengitys rohisee välillä en tiedä johtuuko siitä että kurkussa on maitoa vai limaa. Miehen mielestä se johtuu asennosta. Mielestäni vauvan ääni on hieman käheä. Puklailee paljon ja niin on ollut alusta asti.
Miehellä alkaa harkat pian eikä kuulemma jouda turhaan kuskaamaan, että lähdenkö nyt kävellen päivysykseen jonne on 6 km vai onko tuollainen normaalia?
Kommentit (20)
Mene vain, voitte tarvita vaikka avaavaa läkettä, kuulostaa tuo vinkuminen vähemmän terveeltä.
Jos vauva on virkeä, eikä oo kuumetta niin ei kannata viedä lääkäriin. Puklailua kannattaa seuraillla ja ottaa neuvolassa puheeksi. Saattaa olla refluksi oire.
Taksillahan voi mennä myös, jos mies on niin mulkku, ettei välitä omasta lapsestaan.
Vauvoilla ei muuten nouse kuume normaalisti. Ilman kuumettakin pitää mennä.
Rohina ajoittain on ihan normaalia. jos vauvalla on yskä useamman päivän niin sitten ehkä jo lääkäriinkin, satunnaiset yskäisyt on ihan normaalia.
Todellakin vauva lääkäriin!!!
RS-virustakin liikkeellä.
Ei ole leikin asia noin pienillä.
Tarkkana nyt.
Tsemppiä.
Ja miehelle puhuttelu et vauva tärkeämpi kun reenit.
Jos ei muita oireita ole kuin vähän yskää ja vauva on virkeä, niin en lähtisi päivystysjonoon hankkimaan sieltä pahempia pöpöjä. Jos tuntuu että hengittäminen on vaivalloista, niin sitten menisin.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 16:59"]Todellakin vauva lääkäriin!!!
RS-virustakin liikkeellä.
Ei ole leikin asia noin pienillä.
Tarkkana nyt.
Tsemppiä.
Ja miehelle puhuttelu et vauva tärkeämpi kun reenit.
[/quote]
Noh, ehkäpä miehen reenit on tärkeät vaikkapa alkavan pelikauden takia tms? Jos kerran muksu virkeä ja yskäisee muutamia kertoja, niin enpä minäkää lähtis sitä kiikuttaa päivystykseen noilla oireilla.
Tottahan jos tilanne menee vakavammaksi niin asia on eri, mutta kyllä minäkin olen ap:n miehen puolella tässä asiassa. Reenit menee pari kertaa yskäisevän vauvan edelle etenkin kun äiti kotona.
Soitin ja ei kuulemma ole aikoja tälle iltaa. Viedä sitten aamulla. Mies lähti ovet paukkuen koska en luota hänen arviointikykyynsä
-ap
Onko kuumetta, nuhaa, muita oireita? Jos yskäisee silloin tällöin eikä ole mitään muita oireita, ei minusta ole mitään syytä mennä päivystykseen.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 17:25"]
Soitin ja ei kuulemma ole aikoja tälle iltaa. Viedä sitten aamulla. Mies lähti ovet paukkuen koska en luota hänen arviointikykyynsä
-ap
[/quote]
Ei päivystykseen mitään aikaa tartteta... Mennään vaan ja jonotetaan.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 17:29"][quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 17:25"]
Soitin ja ei kuulemma ole aikoja tälle iltaa. Viedä sitten aamulla. Mies lähti ovet paukkuen koska en luota hänen arviointikykyynsä
-ap
[/quote]
Ei päivystykseen mitään aikaa tartteta... Mennään vaan ja jonotetaan.
[/quote]
täällä tarvii kun on pieni kaupunki ja terveyskeskuksen päivystys.
muita oireita ei ole paitsi puklaillut koko päivän paljon enemmän kuin normaalisti.
Soita sinne ensin ja kysy. Vinkuuko vauva muuten? Onko hengitys tihentynyttä? Meneekö kyljet kuopalle kuin hengittää? Yskä ei ole vaarallista, mutta jos hengitys on selvästi vaikeaa / kuulostaa pahalta niin lääkäriin.
Mä käytin aina pienilläkin kaikki kotikonstit loppuun ennen lääkäriin menoa, kunnes viime keväänä lähdin viemään päivystykseen kuukauden ikäistä vauvaa, kun ei oikein jaksanu syödä. Yleislääkäri laittoi lastenlääkärille, joka otatti crpn, astrupin, rs- pikatestin, keuhkokuvat ja juoksutti teholle hengitystukeen.. Vauva oli 5vrk sairaalassa ja pääsi vähällä. Silloin päätin, että vien pikkuvauvan päivystykseen aina, ku tulee tunne, että kaikki ei oo mahdollisesti kunnossa. Niin syvältä järkytti juoksuttaa pientä sairaalan käytäviä teholle ja jättää se sinne.. Tai olinhan mä sit suurimman osan aikaa vauvan kans sairaalassa, mutta sisarusten ja oman jaksamisen takia yöt kotona..
Mitä olet vauvalle syöttänyt / jos imetät niin mitä olet syönyt? Kuulostaa refluksivaivoilta ja ainakin meillä siihen vaikuttivat suoraa minun syömiseni: hyvä nyrkkisääntö oli välttää kaikkea sitä, mikä itseäni olisi närästänyt raskauden loppuvaiheessa.
Vauvoille on ihan tavallista yskähdellä silloin tällöin. Maitoa menee herkästi vähän "väärään kurkkuun" ja se aiheuttaa yskimistä, muutoinkin kuin ruokailutilanteessa. Keuhkot kehittyvät ja "aukeavat" muutenkin. Ei siis välttämättä ole edes kipeä noilla oireilla. Kiireellinen päivystysasia tuo ei ainakaan ole. Toki tilannetta pitää seurata.
Jos tuo "vinkuminen" ja rohina liittyy vain yskähtelyyn, ei sekään kuulosta huolestuttavalta.
Huolestuttavampia oireita ja päivystykseen lähtemisen aiheita tuon ikäisellä on, jos ei jaksa syödä kunnolla, ei jaksa olla hereillä, hereillä ollessa ei ole "virkeän" oloinen tai jos kuume nousee yli 38.
Mun mies ei ikinä laittaisi mitään harkkoja lapsensa edelle. Huhhuh, kun tätä palstaa lukee, tulee hyvälle päälle ainakin siitä, että on löytänyt paremman miehen, kuin suurin osa aktiivisista palstalaisista. :)
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 18:49"]
Mun mies ei ikinä laittaisi mitään harkkoja lapsensa edelle. Huhhuh, kun tätä palstaa lukee, tulee hyvälle päälle ainakin siitä, että on löytänyt paremman miehen, kuin suurin osa aktiivisista palstalaisista. :)
[/quote]
Todellakin näin!!
Soitat päivystykseen ja viet jos pyytävät sinne. Jos hengitys tuntuu yhtään vaikealta niin soitat heti ambulanssin.