Minityyli-sivusto (ja useat muutkin blogit)
Harmittaa muutos joka on tapahtunut monissa blogeissa. Ennen hankittiin itse esim. Vaatteita, tarvikkeita, sisustus juttuja jne. Oltiin aidosti iloisia löydöistä, kerrottiin kokemuksista.
Nykyään tuotteet ruinataan ovelasti yrityksiltä/valmistajilta. Useasti esim. Minityyli-sivustolla valitellaan, kuinka lapset tarvitsevat sitä ja tätä ja hups vaan saatiin tuote testaukseen, ja voi kun on ihana! Nyt siellä joku itkee vaunujen perään (Yksi jo saikin vaunut, en tiedä onko peräti sama henkilö)
Sama juttu monissa muissakin blogeissa. On saatu maaleja jne. Useassa blogissa ei muita aiheita juuri olekkaan.
Myös valmistajien/yritysten kannattaisi hieman hillitä tuotteiden jakelua blogin pitäjille. Moni lukija kuitenkin seuraa useaa samantyylistä esim. sisustusblogia, niin hieman yliampuvaa ja ärsyttävää on, kun joka paikassa ylistetään sitä samaa tuikkukippoa, saippuaa, tyynynpäälistä tai jopa nurmikonsiemeniä!
...ehkä myös sitä kirjoitustyyliä voisi hieman hioa blogeissa, kun se tuppaa tosiaan usein olemaan se sama: ...juuri kun kaipailin olohuoneeseen pientä piristystä....uutta mattoa... Kumisaappaita.... tälle kelille lapselle takkia...jne.
Ugh, olen puhunut.