Mihin tehdä lääkäristä valitus/kantelu?
Kommentit (38)
Ota potilasasiamieheen yhteys niin hän auttaa eteenpäin.
Suoraan sairaalaan/terveyskeskukseen. Sairaalan nettisivuilta varmaan löytyy potilasasiamiehen yhteystiedot, ota häneen yhteyttä.
Sun pitää tehdä muistutus kyseiseen terveydenhuollon yksikköön. Joko potilasasiamiehen kautta tai muuten. Ei tosin taida kauheasti auttaa.
Ok, kiitos. täytyy maanantaina soitella sinnepäin..
Entä jos se onkin nainen eikä mies? Tai transvestiitti?
Teki meistä perättömän ls ilmon ja jopa kaksi sossu tätiä myönsivät, että tässä on toimittu törkeästi ja kiusaa..
Kerro lisää. Mun mielestä parempi turhakin ilmo kun se ettei lapsia kukaan puolusta. Mutta en tietty tiedä teidän tilannetta.
Joo, kerro kiltti ap lisää? Mä myös joskus harkitsin kantelun tekemistä, mutta henkisesti olin jo niin loppu, etten jaksanut viedä asiaa eteenpäin.
En ole lääkäri, mutta tänään töissä sellainen tapaus, että harkitsen ls-ilmon tekemistä. Tilanne oli hyvin hämmentävä, ja nyt mietittyäni katson velvollisuudekseni puuttua lapsen tilanteeseen. Hyvä, jos sieltä ei mitään ihmeellistä löydy, mutta mun huoli heräsi.
Terveydenhuollon ammattihenkilöt ovat viranomaisia, joiden velvollisuus on tehdä ls-ilmo kun huoli herää. Joten todennäköisesti kantelusi ei johda mihinkään, ellei ole selkeää näyttöä siitä, että kyseessä tosiaan on joku henkilökohtainen kiusaustapaus. Ls-ilmoitus, ns. turhakin, kuuluu heidän velvollisuuksiinsa.
Mikset selvitä asiaa suoraan lääkärin kanssa? Nukut ensin että osaat olla asiallinen etkä suutu ja vaikuta epätasapainoiselta. Kysyt mikä sai epäilemään asiaa, menee helpommin. Potilasasiamiehelle ottaessa yhteyttä asia muuttuu byrokraattiseksi ja lomakkeiden täyttämiseksi.
[quote author="Vierailija" time="14.02.2014 klo 19:49"]Teki meistä perättömän ls ilmon ja jopa kaksi sossu tätiä myönsivät, että tässä on toimittu törkeästi ja kiusaa..
[/quote]
Vähän epäilen tätä, sossutädit ei ikinä sanoisi noin. Todennäköisemmin ilmaisisi että ilmoitus lienee turha tai että näyttöä lasten kaltoinkohtelusta ei ole tms.
Muistaakseni joka toinen ilmoitus on asiallinen ja johtaa seuraamuksiin. Lääkärin kuuluu tehdä ilmoitus jos lapsella on usein mustelmia tai luut menee rikki liian usein. Ei sitä pidä itseensä ottaa jos ei ole tehnyt mitään, olisit onnellinen että systeemi on olemassa ja ne huonojen vanhempien lapset saa apua.
Lääkäri valehdellut ilmossa asioita mitkä ei totta, jo onneksi itsellä oli dokumenttia näyttää, että asiat toisin. Ja sossu täti sanoi, että lääkärin olisi pitänyt ensin keskustella minun kanssani ennen ilmon tekemistä ja selvittää, onko ls ilmoon syytä ja jos sitten vielä jää epäilys mieleen niin sitten tehdä! Ja kyllä on sossu tätit myöntänyt että perätön ja törkeästi tehty. Ja toki myös sanoneet sen, että ei johda mihinkään lisä toimenpiteisiin ilmoitus.
On hyvä että lapsia puollustetaan ja tehdään herkästi ilmoja, mutta nyt sen näki mitä ennen en ole uskonut, ilmoilla voidaan sua kontrolloida ja tehdä paljonkin kiusaa.
Ehkäpä se lääkäri ei tiennyt tästä systeemistä että ensin pitäis puhua sun kanssa? Helpostikin sitäpaitsi lyhyellä vastaanotolla ymmärtää jotain väärin, joku sanavalinta saattaa toisella nostaa karvat pystyyn. Mä en tiedä miten ilmoitus toimii, mut jotenkin epäilen ettei se lääkäri kiusallaan tekis ilmoitusta, siitähän tulee sille lisätyötä ja lomakkeiden täyttämistä ja puheluita.
Lapsemme käy lääkärissä viikottain sairautensa vuoksi, ei ollut mikään yksittäinen reissu. Ja en jaksa uskoa, että osaston ylilääkäri ei tietäisi siitä, että ensin pitää puhua vanhempien kanssa. Ja se oli jopa viimeinen reissu kun lapsi kyseisellä osastolla oli! Ja miksi valehtelee ilmossa jos ei kiusallaan sitä tee?!
ap
Potilasasiamiehen kautta