Pisteleminen ja tunnottomuutta kasvoissa? Apua
Olen 30 v nainen. On nyt jokunen viikko ollut pistelemistä ja tunnottomuutta välillä poskissa ja leuassa. Olin siinä uskossa että kohtuu niska ja hartia jumista. Mutta nyt työterveyshuollon mukaan ei oireile näin. Lääkäriaika perjantaina. Onko kokemuksia? Pelkään jo MS tai aivokasvainta..... kiitos jos jaksatte vastata.
Kommentit (13)
Niin eli magneettikuvaus varmaan edessä. Hoitaja vastasi minulle näin.
Voi olla niskahartiaseudun jumeja. Itsellä niitä hermostovaurion lisäksi (iskusta johtuva..). Estattu kyllä mullakin, ei siinä mitään menetä.
N20
Googleta migreeni. Voi olla päänsärytönkin jos on basilaarinen migreeni.
Äidillä ja siskolla on migreniä. Mulla harvoin edes päänsärkyä. Eikai migreeni nyt monta viikkoa voi olla??? Vai? :/
Veljelleni olintelokasvain ikenessä ja se halvautti kasvohermon tilapäisesti. leikattiin. Häneltä osa kasvoista halvaantui vähäksi aika.
Hammaslääkärissä juuri käynnyt ja kuvissa ja tarkastuksissa ei mitään poikkeavaa. Ap
Itselläni ainakin niska- ja hartiajumi aiheuttaa juurikin pistelyä leuassa ja kaulalla ja poskissa. Pistelee enemmän tai vähemmän ja joko kaikista kerralla tai vaan osasta. Mutta selkeästijohtuu kyllä jumista, enkä ole asiaa käynyt sen enempää tutkituttamassa.
Bruksismi aiheuttaa myös tuota, itselläni näin. Alussa ei neurologitkaan osanneet nähdä tätä vaivaa, joka sitten kuitenkin hyvän lääkärin kautta saatiin haltuun, hyvin helpolla hoidolla eli purentakiskolla.
Puretko öisin tai stressatessa hampaita yhteen? Onko poskien sisäpinnoilla puremisesta aiheutuneita "rantuja", kielessä piparkakkureuna? Aina tuota puremista ei tiedosta itsekään, mutta nuo edelliset klassisia merkkejä, joista voi päätellä.
Minulle tuli samantyyppisiä oireita nexium vatsalääkkeestä. lääkäri ihmetteli oiretta, mutta ne loppui kun vaihdoin lääkettä.
Itselläni neurologinen sairaus aiheutti tällaista. Onko sinulla muita oireita? Pääkipua?
Itse sain noita kasvojen puutumisoireita ahdistuneisuushäiriön puhjetessa. En tiennyt kärsiväni ahdistuksesta, kunnes lääkäri sen diagnosoi, ja oikeassa oli (kielsin alkuun itseltäni, että olisin ahdistunut). Minulta otettiin magneettikuvatkin päästä, mutta mitään ei löytynyt. Kun ahdistuneissuden pahin kausi oli ohi, puutuminen loppui kuin seinään.
Edellen, jos tulee ahdistavia jaksoja, kasvoja alkaa pistellä heti.
Pääsärkyjä ei ole. Päänsärkyä en saa helposti muuten kuin jos olen juonnut liian vähän. Hampaien yhteen pureskelu voi olla yksi syy. Stressiä on ollut jatkuvasti ja hieman ahdistunut olen myös ehkä vähän. Elämäntilanne on ollut yhtä vuoristorataa. Ap
Onko se hoitaja vai lääkäri siellä työterveyshuollossa, joka ei tiedä mistään mitään?
Minulla oireilee mm. niska- ja hartiaseudun kivut ja jumit kasvojen puutumisena, samoin migreeni. Pää on kuvattu silloin, kun migreenioireet ovat ensimmäisen kerran tulleet ja mitään vikaa ei löydetty.
Hyvä kuitenkin, että sinulla on aika lääkäriin varattuna. Silloin kun oireet alkavat aikuisella, otetaan varmuuden vuoksi kuvat päästä ja varmistetaan ettei löydy mitään epätodennäköisempää mutta vakavampaa syytä oireille.